Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.04.20. 19:31

Üdv!
Lassan hullára lőve is visszatérek, mint a terminátor. :lol:
Én láttam Zoli tükrét. Továbbra is fenntartom, hogy a vékonyság a legnagyobb probléma. Tovább gondolva: Évekig, vagy évtizedekig volt erős külső nyomásnak kitéve. Szóval alapból nagyon vékonynak ítélem, de fene tudja, hogy hosszabb pihentetés után mi tudna az üveganyag.
Azt viszont tapasztalati alapon mondom, hogy 19 mm-es hibátlan táblaüvegből 200/600-as tükröt csiszolni több mint kihívás. Tarjánba majd elviszem, ha sikerül.

Amit Gábor írt, hogy a segédoptika is befolyásolja a képalkotást, az nagyon finom megfogalmazás. Amit eddig én láttam tömeggyártású főtükröt, az mind legalább használható szintű volt. De a síkok közül csak egy volt használható. A síknak legalább lambda /10-12 körül kell lenni, hogy valami reménnyel egyáltalán beszerelhesse az ember.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.04.20. 23:02

Azért remélem sikerül megint Tarjánba eljutni. Mindkét tükör saját csiszolás, táblaüvegből. A sík IBAD -fantasztikusan jó- bevonatú (Schné Attila), kb. L/20 pontossággal, nyugalmi vízfelülethez tesztelve. A főtükröt hagyományosan gőzöltem, kb, 1/10 Lambda pontos, (nullteszt és interferométer teszt).
Szerencsére nem sikerült még bolygón se "kikészíteni" a képalkotást. Jó lenne, ha valaki hozna egy 3,6 mm alatti fókuszú okulárt Tarjánba, meg örülnék, ha látnék egy Naglert, hogy mit tud vele kezdeni.
Lahus
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2013.02.27. 17:26

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Lahus » 2017.05.19. 22:47

Sziasztok!

A képen látható üvegből lehet jó főtükröt csiszolni? Kidobás elől mentettem meg hátha jó lesz.
Részletes leírást találok valahol róla?
Időm ugyan a közeljövőben nem nagyon lesz, de a szándék megvan. :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Lahus
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2013.02.27. 17:26

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Lahus » 2017.05.19. 22:57

Még egy kép.
Az átmérő 170mm.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.05.20. 07:29

Ez egy edzett, borszilikát benéző üveg. Lehet gondolkozni a csiszolásán :-)

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Áldott Gábor
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2014.09.25. 13:29

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Áldott Gábor » 2017.05.20. 14:13

Nekem hasonló üvegből van egy 150/963 mm-es Newton távcsövem. Az ILMADUR fantázianévre hallgat de ugyan annak a DIN 7080 szabványnak megfelelő üveg. Zsámba István csiszolta és elmondása szerint nagyon könnyű volt vele dolgozni mert nem mozgott nagyon csiszolás közben. Én is azt tapasztaltam, hogy nagyon gyorsan aklimatizálódik észlelés előtt. Úgyhogy hajrá.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.05.20. 14:45

Lahus írta:Még egy kép.
Az átmérő 170mm.



Ilyen üveg engem is érdekelne, csiszolnék.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.05.20. 18:40

Tobe

Tesek parancsolni !

Mirror blanks.JPG


List mirror blanks.JPG


Hogyha Gabor ajanlatta meg ervenyes ,akkor meg tartom az igeretet.
Eveken at kaptam a magyar amcsik jovoltabol a ''Meteor''-t , en is szivesen segitek.

Udv,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.05.20. 19:03

Kedves Mircea !

Ezt tavaly is beszéltük már, azóta nem láttam erre fele senkit jönni az üveggel vagy valami üzenetet kaptam volna esetleg. Ha valamikor erre sor kerülhetne én is örülnék.

Az a 150/18mm-es üveg lehet jó lenne nekem.

Amik át vannak húzva pirossal, azoknak mi lett a sorsa, azóta meg is csiszolódtak, beépültek egy tubusba és folyik velük az észlelés ? Erről öröm lenne hallani.

Üdv Béla.

Még annyit írok már, ha esetleg összetalálkoztok és ilyen üveg elhozatal vagy küldés lenne, szóljatok nyugodtan.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.05.20. 20:00

Részemről továbbra is aktuális az ígéretem, hogy áthozom Magyarországra ill. eljuttatom akinek kell :-) Átjössz vele Mircea Kürtösre, vagy ugorjak érte el Új Aradra?

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”