Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.03.14. 21:42

Sziasztok!

Mutatok néhány motivációs képet, egy nálam lévő gyári 120/800-as távcső főtükréről. :D

Rácskép fókuszon belül !!!
Fáziskontraszt kép a felületéről.
IMAG0119.JPG

IMAG0114.JPG


Csak azt tudnám, miért volt egy elmosódott paca vele a Jupiter? :lol:
(A gyári okulárokat inkább nem is mutatom!)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.03.14. 23:05

Magánba a távcső márkáját típusát elárulnád, hogy olyat nehogy vegyek ?
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: pisza » 2016.03.15. 07:49

Szia Sándor, a rács amivel nézted, az milyen sűrűségü? Most akarok egyet beszerezni/gyártani, lenne e valami ötleted?
Köszi: Tisza Csaba
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.03.15. 09:53

tobe_ írta:Magánba a távcső márkáját típusát elárulnád, hogy olyat nehogy vegyek ?


Ez egy régi távcső, TAL-1 utánzat lehet. Ezekkel a paraméterekkel az ismert gyártók nem készítenek távcsövet szerintem. (Sajnos) Gondolom, a mai gömbtükrösöknek a minősége is jobb. Érdekes módon a segédtükre elég jól sikerült.
A felület polírozása tipikus gépi polír, a kézi polírozás más nyomokat hagy.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.03.15. 10:02

pisza írta:Szia Sándor, a rács amivel nézted, az milyen sűrűségü? Most akarok egyet beszerezni/gyártani, lenne e valami ötleted?
Köszi: Tisza Csaba


Szia Csaba!

Saját készítésű ráccsal nézegetek, van többféle sűrűségű. Rajzoló programmal szerkesztettem, majd nyomdai levilágító gépen lett filmre világítva. (Nem tudom számszakilag, de a legvékonyabb vonalat próbáltam, amit tud a program.) Utána olyan méretet vágok, amilyen kell. Mátészalkán a nyomdában pár perc alatt elkészítik!

(Csak nem csiszolni akarsz? ) :)
miki
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2014.02.05. 19:54

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: miki » 2016.03.15. 20:34

Helló mindenkinek,egy kis segitségre lenne szükségem. Új vagyok itt ,most épiteném első távcsövemet és érdekelne hogy Mo.-n hol aluminiumoznak főtükröt? Természetesen védőréteggel.Előre is köszönöm a segitséget.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.03.15. 21:28

miki írta:Helló mindenkinek,egy kis segitségre lenne szükségem. Új vagyok itt ,most épiteném első távcsövemet és érdekelne hogy Mo.-n hol aluminiumoznak főtükröt? Természetesen védőréteggel.Előre is köszönöm a segitséget.


Üdv!

Beírod a gugliba: távcsőtükör alumíniumozás

Valami eredmény csak lesz! ;)
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2016.03.16. 05:31

miki írta:Helló mindenkinek,egy kis segitségre lenne szükségem. Új vagyok itt ,most épiteném első távcsövemet és érdekelne hogy Mo.-n hol aluminiumoznak főtükröt? Természetesen védőréteggel.Előre is köszönöm a segitséget.


http://www.ebeamguns.com/Ibad%2097.html

http://omi-optika.hu/optikai-eszkozok-muszerek-alkatreszek/optikai-elemek-sikok-lencsek-prizmak-tukrok/
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: pisza » 2016.03.16. 06:49

mizar írta:
pisza írta:Szia Sándor, a rács amivel nézted, az milyen sűrűségü? Most akarok egyet beszerezni/gyártani, lenne e valami ötleted?
Köszi: Tisza Csaba


Szia Csaba!

Saját készítésű ráccsal nézegetek, van többféle sűrűségű. Rajzoló programmal szerkesztettem, majd nyomdai levilágító gépen lett filmre világítva. (Nem tudom számszakilag, de a legvékonyabb vonalat próbáltam, amit tud a program.) Utána olyan méretet vágok, amilyen kell. Mátészalkán a nyomdában pár perc alatt elkészítik!

(Csak nem csiszolni akarsz? ) :)


Szia Sándor!
Évek óta pihen nálam egy 27 cm-es f/7-es tükör, tényleg szép képe van, csak a perem kb 5 cm-en elég homályos, és nagyon zavar. Aktuális újragőzöltetni, de előtte szeretném a polírozást befejezni rajta.

22 mm vastag (vagy vékony), nagyon hamar termálódik. Dobson szerelésben van, jól szállítható. 50-mm es segéddel, kicsi kitakarással gondolhatod milyen bolygóképe lehet...
Sokan lebeszéltek már róla, hogy hozzányúljak, de leteszteltem, hogy a kűlső homályos zónát letakarva szemmel látható kontrasztnövekedés volt. Meg eltünt a fényesebb objektumok körüli fényhaló.

A szuroktól félek igazán, de ha minden jól megy a mátészalkai gyárból (Z.C) hoznak valami spéci optikai szurokszerűséget, ott azon políroznak.

Üdv.: Tisza Csaba
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.03.16. 10:40

pisza írta:
mizar írta:
pisza írta:Szia Sándor, a rács amivel nézted, az milyen sűrűségü? Most akarok egyet beszerezni/gyártani, lenne e valami ötleted?
Köszi: Tisza Csaba


Szia Csaba!

Saját készítésű ráccsal nézegetek, van többféle sűrűségű. Rajzoló programmal szerkesztettem, majd nyomdai levilágító gépen lett filmre világítva. (Nem tudom számszakilag, de a legvékonyabb vonalat próbáltam, amit tud a program.) Utána olyan méretet vágok, amilyen kell. Mátészalkán a nyomdában pár perc alatt elkészítik!

(Csak nem csiszolni akarsz? ) :)


Szia Sándor!
Évek óta pihen nálam egy 27 cm-es f/7-es tükör, tényleg szép képe van, csak a perem kb 5 cm-en elég homályos, és nagyon zavar. Aktuális újragőzöltetni, de előtte szeretném a polírozást befejezni rajta.

22 mm vastag (vagy vékony), nagyon hamar termálódik. Dobson szerelésben van, jól szállítható. 50-mm es segéddel, kicsi kitakarással gondolhatod milyen bolygóképe lehet...
Sokan lebeszéltek már róla, hogy hozzányúljak, de leteszteltem, hogy a kűlső homályos zónát letakarva szemmel látható kontrasztnövekedés volt. Meg eltünt a fényesebb objektumok körüli fényhaló.

A szuroktól félek igazán, de ha minden jól megy a mátészalkai gyárból (Z.C) hoznak valami spéci optikai szurokszerűséget, ott azon políroznak.

Üdv.: Tisza Csaba


Csaba!
Adok neked egy darab rácsot, akár többféle sűrűségűt is, ha kell.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”