Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.08.14. 21:16

A Java Script volt hibas azert nem sikerult az eps formatumbol jpg formatumban konvertalas.

A holografikus maszk a 203mm F/6 tukromnek:
holomask.jpg


A holografikus maszk a 245 mm F/5.24 tukromnek:

holomask (1).jpg


Sajnos en ezeket nem vagyok kepes kivagni papirbol semifele kezi szerszamal.
Ez az eljaras erdekes lenne elso sorban az amcsinak melyik nem csiszol optikat de akarja tudni milyen minosegu tukor van a tavcsoveben.

Az emlitet tukrokrol sajnos nincsen sajat tapasztalatom.
De mar ezek nem is anyira ujdonsagok , ott evve hogy Bartels jelentkezik az Oregon Telescope Walkabout -ra ilyen tavcsovekel.

http://www.bbastrodesigns.com/The%20New ... copes.html

Tobb amator tavcso epitok mereszkednek ebben az uj teruleten.
Ez egy nagyon nehez es draga kaland.
A lenti cikk vegen latni lehet neveket es F/3 vagy rovideb tavcsoveket.
Meniszkas tukrokrol a ''The meniscus mirror'' fejezetben.

http://www.bbastrodesigns.com/ZipDob/ZipDob.html

Szamomra ez csak olvasni valo.
Valamit teszek rola jovo eletben.

Udv,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.08.15. 01:34

Ebből az EPS fileból nem nagyon lehet dolgozni, ahogy ez kinéz, megnéztem egy nézővel. Egy DXF kéne, amit ki lehet vágni pl. lézerrel, lehet nemsoká tudok vágni ilyesmit.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.08.15. 13:29

Tobe

Az nagy szeru lesz,a maszkot a tukor elot helyezed.
Kell hoza meg a res, a lezer es akor latol/fenykepezel tob rangu difrakcio kepet a gorbuleti kozpontban.
Hogy ha a tukor tokeletes , a vonalak egyenesek mint egy tokeletes gomb tukornel.


Be valom,egy egyszerub technikat hasznalok vagyis egy Ronchi racsot a csillagokon.
Kolcson adtam az unokamnak ,akarta elenorizni egy Star Party-n a tavcsovek optikai minoseget .
Roviden,mindenki eluldozte...''minek az , hogy ha a kinaiak azt mondjak hogy difrakcio hatarolt,akor az...'' :o
A baj az hogy a csillag Ronchi teszt eredmenyt nem vagyok kepes le fenykepezni.
Ezert erdekelne a Mauritz teszt.

Minden tavcso tulajdonosnak tudnia kell optikai minoseget elenorizni.
Ott vannak a Taylor (ingyen letoltheto ) es Suiter (mar nem anyira ingyen) konyvek,a tavcso altalaban tulajdonban van mar (penz$$$ vagy penz $$$$$$$) , a csillagok az egbolton (ingyen) ,lehet minoseget elenorizni.

https://ia801606.us.archive.org/21/item ... ctives.pdf

Udv, Mircea
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.08.19. 20:26

Mircea!

Van valami előre lépés az üveg koronggal kapcsolatban? Nem jelentkeztél, hogy áthozzam. Keressél meg magánban, ha még aktuális a dolog. A héten úgy is sokat vagyok kint Curtici-ban, ráadásul aug.23-án is, az meg amúgy is ünnep... ;)

Üdv, Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.08.20. 10:21

Itt lehet ingyen másolni, folyamatosan bővül. Be kell írni a keresett címet ill. írót...http://en.bookfi.org/s/?q=Herschel+&t=0 és pld. "suiter star test"
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.08.20. 21:26

Szia Gabor

Koszonom szepen a kedves ajanltatot , ugy hiszem lesz elore lepes es akor jelentkezek.
Hat igen , multban sok sor fogyot Augusztus 23-an...

geza

Erdekes , en csak ugy,unalombol es nem is tudom miert , a ''robert burnham jr celestial handbook'' veletlenszeru betu kombinaciot (is) irnam... :ugeek:

Udv, Mircea
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.08.21. 09:29

Mircea, tudod ez a letöltögetés is kétértelmű dolog. Mint általában a könyvek (meg egyebek...). A letöltők kilencvennyolc százaléka megnyugszik, ott van, ha kell mindent fog tudni. Eljön a pillanat (?) mikor tényleg jó. hogy van. De nem tudja elolvasni. Ennyit a nem a fejben tárolt tudományról.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.09.07. 19:05

Viszonylag régen volt itt mozgás. Egy negyed órája készült fókuszon belüli kép a 152/600-as Dall-Kirkham főtükrömről, mely életem első 150-es tükre is egyben. :D Hogy miért vörösben készítettem azt nem tudom, nappal ezt használom, átállítani meg elfelejtettem. Ez a legszerencsétlenebb választás a kamera szempontjából. Mindegy, azért éppen nem értékelhetetlen.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2015.09.09. 16:00

Nagyon szép egyenletes felület, gratula!!
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.09.09. 21:19

Köszi!
Ha sikerül, holnap csillagon is kiderül, hogy milyen is valójában a felület. A Dall nullteszt késéllel is elég megnyugtató eredményt mutat, a segédtükör szintén jónak látszik, de majd beszámolok mi lett a vége.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”