Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.10.12. 11:20

Zsolti82 írta:Lehet hogy egy kicsit off topic a kérdésem, de azért írok ide mert szerintem itt vannak a tükrök tesztelésében és kiértékelésében legtapasztaltabb kollégák. Csatolok két képet ami a főtükröm tesztelésekor készült még 2004-ben(én használtan vettem idén Júniusban). Én teljesen meg vagyok elégedve az csövem teljesítményével, pusztán kíváncsi lennék hogy az asztigmatizmusra és a kóma hibára vonatkozó adatok alapján milyenre értékelitek a tükör minőségét. A stehl és a P-V értékkel tisztában vagyok, de ezek a számok nekem nem mondanak semmit :). Ha jól tudom, tesztelésnél a főtükröt értékelik csak. Honnan tudhatnám meg, hogy a segédtükör nem-e rontja vissza az egész optikai rendszer teljesítményét? Az is vizsgálható valahogy? És még itt nem ért véget a kérdéseim áradata! A főtükör bevonata egy kicsit öregecske. Erös fényben úgy néz ki mintha poros lenne, pedig nem az. Ez észrevehető képromlást okoz egy új bevonathoz képest? Nem szeretnék elveszni a részletekben, ha azt mondja valaki hogy ezekkel az apróságokkal kár foglalkozni akkor elhiszem, és továbbra is örömmel használom a csövet. Viszont ha bármivel tudnék javítani a távcsövem által adott kép minőségén, azt szívesen megtenném. Válaszaitokat előre is köszönöm!


Szia!

A mérést 99%, hogy én készítettem, anno. Az asztigmatizmus és kóma amig század nagyságrendbe esik addig nem kell foglalkozni vele, mert az a teszt beállításából adódik. Az egész rendszert is lehet, tesztelni egy kicsit nagyobb síktükörrel, autokollimációban. Ha a segéded rossz általában asztigmatizmusban nyilvánul meg.

A Zerodur gyakorlatilag zero hőtágulásu +150és -150celsius fok közt.Nem sima üveg, hanem üveg-kerámia. Méz sárga színű. Az is lehet, hogy a tükröt én készítettem, mert csiszoltam Zerodurra 25 ill. 20cm-es tükört is. Ha én készítettem, akkor ott van a sorszám az oldalán.


Ha nagyon porozus a bevonatod, sok fényt szórhat az Airy korong köré a gyűrűkbe is, ezzel csökkenti a kontrasztot
Ha most magam felé akarok, beszélni, akkor fel tudom ajánlani, hogy a újragőzölöm az IBAD-97,bevonattal.
A sima bevonathoz képesti fénygyűjtőképesség növekedésről, a Vizi Pétert megkérdezheted, neki is egy ekkora tükröt gőzöltem újra.Természetesen az IBAD-97 sokkal strapabíróbb, mint a sima védőkvarcos. Megjegyzem, hogy a tükrödön levő bevonatot, nem én készítettem.

Üdv.
Schné Attila
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.10.12. 12:23

Schneyolo írta:A Zerodur gyakorlatilag zero hőtágulásu +150és -150celsius fok közt.Nem sima üveg, hanem üveg-kerámia. Méz sárga színű. Az is lehet, hogy a tükröt én készítettem, mert csiszoltam Zerodurra 25 ill. 20cm-es tükört is. Ha én készítettem, akkor ott van a sorszám az oldalán.

Szia!

Felmerült egy újabb kérdés, ugyan is ez lilás szinű üvegféléből van. Legjobban az Egri Bikavérre hasonlít a színe ahogy átsüt rajta a fény. Egyébként ez egy GSO gyártmányú távcső, a tükrön nincs semmi sorszám, az egyetlen apróság ami rajta van, az egy 1mm mély és 1mm átmérőjű furat egy kézzel rajzolt X közepén(természetesen az oldalán :)), amit nem tudom hogy mi célból csináltak rá. A gőzöléssel kapcsolatban el fog jönni az idő amikor megkereslek, hallottam már jókat a munkádról. Egyébként ha nálad lesznek a tükrök meg tudnád csinálni az egész rendszer bevizsgálását is? Csak puszta kíváncsiságból...
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.10.12. 12:37

Zsolti82 írta:
Felmerült egy újabb kérdés, ugyan is ez lilás színű üvegféléből van. Legjobban az Egri Bikavérre hasonlít a színe ahogy átsüt rajta a fény. Egyébként ez egy GSO gyártmányú távcső, a tükrön nincs semmi sorszám, az egyetlen apróság ami rajta van, az egy 1mm mély és 1mm átmérőjű furat egy kézzel rajzolt X közepén(természetesen az oldalán :)), amit nem tudom hogy mi célból csináltak rá. A gőzöléssel kapcsolatban el fog jönni az idő amikor megkereslek, hallottam már jókat a munkádról. Egyébként ha nálad lesznek a tükrök meg tudnád csinálni az egész rendszer bevizsgálását is? Csak puszta kíváncsiságból...


A Zerodur, biztos, hogy méz sárga, ill annál talán barnásabb árnyalatú, de nem lila. Ha beírod a google-ba és képekre rákeresel, látni fogod, hogy milyen színű.
Ha nincs sorszáma, akkor nem én csiszoltam. Bevizsgálni, nem tudom a távcsövedet, mert nincs már autokollimációs síktükröm. A gőzöléssel kapcsolatban állok rendelkezésedre.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.10.12. 12:56

Zsolti82 írta:
Schneyolo írta:A Zerodur gyakorlatilag zero hőtágulásu +150és -150celsius fok közt.Nem sima üveg, hanem üveg-kerámia. Méz sárga színű. Az is lehet, hogy a tükröt én készítettem, mert csiszoltam Zerodurra 25 ill. 20cm-es tükört is. Ha én készítettem, akkor ott van a sorszám az oldalán.

Szia!

Felmerült egy újabb kérdés, ugyan is ez lilás szinű üvegféléből van. Legjobban az Egri Bikavérre hasonlít a színe ahogy átsüt rajta a fény. Egyébként ez egy GSO gyártmányú távcső, a tükrön nincs semmi sorszám, az egyetlen apróság ami rajta van, az egy 1mm mély és 1mm átmérőjű furat egy kézzel rajzolt X közepén(természetesen az oldalán :)), amit nem tudom hogy mi célból csináltak rá..


Üdv. Erre akartam célozni az elején, hogy neked egyáltalán 200-as zerodur tükröd van-e?
Ha az lenne, tudnál róla.
Mert ez annak az interferogramja és kiértékelése.
Ha ez nem a te tükrödé, akkor nem nagyon van miről beszélni.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.10.12. 13:28

Nem mindegy miből van a tükör, ez igaz. De sokkal fontosabb hogy milyen a felülete az egyensúlyi hőmérsékleten. Szóval, ha jó képe van, akkor ne legyenek álmatlan éjszakáid miatta, pláne ha fix felállítású, vagy nem fűtött helyen tárolt távcsőről van szó. Az én táblaüveg tükröm hőtágulási szempontból a legrosszabb választás, fényerős is, meg kicsit vékony is, mégsem csalódtam benne. De igaz, hogy fix felállítású a rendszer.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.10.12. 19:54

mizar írta:
Zsolti82 írta:
Schneyolo írta:A Zerodur gyakorlatilag zero hőtágulásu +150és -150celsius fok közt.Nem sima üveg, hanem üveg-kerámia. Méz sárga színű. Az is lehet, hogy a tükröt én készítettem, mert csiszoltam Zerodurra 25 ill. 20cm-es tükört is. Ha én készítettem, akkor ott van a sorszám az oldalán.

Szia!

Felmerült egy újabb kérdés, ugyan is ez lilás szinű üvegféléből van. Legjobban az Egri Bikavérre hasonlít a színe ahogy átsüt rajta a fény. Egyébként ez egy GSO gyártmányú távcső, a tükrön nincs semmi sorszám, az egyetlen apróság ami rajta van, az egy 1mm mély és 1mm átmérőjű furat egy kézzel rajzolt X közepén(természetesen az oldalán :)), amit nem tudom hogy mi célból csináltak rá..


Üdv. Erre akartam célozni az elején, hogy neked egyáltalán 200-as zerodur tükröd van-e?
Ha az lenne, tudnál róla.
Mert ez annak az interferogramja és kiértékelése.
Ha ez nem a te tükrödé, akkor nem nagyon van miről beszélni.

Találtam két képet, amin ugyan olyan szinű üveganyag van mint az én tükröm. Az második képet a következő oldalon találtam:www.alluna-optics.de. Most már egy kicsit bizonytalan vagyok hogy milyen szinű is a zerodur :?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.10.12. 21:03

Zsolti82 írta:Találtam két képet, amin ugyan olyan szinű üveganyag van mint az én tükröm. Az második képet a következő oldalon találtam:www.alluna-optics.de. Most már egy kicsit bizonytalan vagyok hogy milyen szinű is a zerodur :?


Üdv! Ha így fényképezik ,akkor meg ilyen.
(A fúrógépen a kicsi tükrön jobban látni)

http://www.astrotreff.de/topic.asp?TOPIC_ID=132922

Akár a te tükrödé, akár nem az interferogram, az egy jó tüköré.
Ha a GSO ezt alapból tudta produkálni a szériában gyártott 200-as tükröknél, akkor most, 10 évvel később is megtehetné.

Zerodurból.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.10.13. 00:57

Elvileg egy választott tükör volt, amira több hónapot várt az előző tulajdonos. Elküldte hozzá a jegyzőkönyvet és egy "TSZ EXCELLENT" felíratú matricát amin a következő szám van:NR.161.20012. Nem úgy árulta hogy hű de jó tükör és azért ilyen drága a távcső(hozzá teszem nem is volt drága). Nem gondolom hogy egy másik tükörhöz(távcsőhöz) tartozó papírokat küldött volna. De már nem nyaggatlak titeket tovább ezzel, köszönöm a hozzászólásokat.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.10.13. 11:50

A jobb szélső tuti Zerodur. De lehet, hogy tényleg attól függ milyen színű, hogy honnan éri a fény....
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.10.13. 18:13

Én is találtam valamit az alluna oldalán. Jó kis síktükör ha valakit érdekel ;)

http://www.alluna-optics.de/produkte-lagerbestand.html

Azért bosszantó az ára :(
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”