Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.02.02. 12:47

Imre írta:
mizar írta:Jó, de hogy szeded ki, ha készen van? Szétvágod és lecsiszolod az üveg külső felületéről a rátapadt cementet? A szétaprítás feltehetően menne, de vajon nem sérül a középső felülete? Hogyan védenéd?


Így, ahogyan írod. A védelem a sellak, + ragasztószalag. Sellakkal bevont kör alakú síktükörből ellipszist is vágnak 45 fokos sablonnal. 100% sík marad, nézd meg az Astrotreff fórumán. Ezért mondtam, hogy egy nagyobb megcsiszolt üvegnek a közepéből kivágnám, ha készen van. A mostani domború gömböt is így csináltam, kutya baja nem lett.
Ha már az ember kísérletezik, akkor vágjon bele rendesen! Kockáztasson is. :)
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2013.02.02. 13:41

Imre!

Te általában túl elméleti oldalról közelíted meg a dolgokat.. Bizony, a gyakorlati megvalósítás sokszor tele van buktatókkal. Néztem ezt a távcső "design" háát... Miért nem csinálsz pl yolo-t? Ha már szereted a kihívásokat.. De a kérdésem, csiszoltál már legalább egy "minőségi" newtont? Esetleg egy fényerősebbet? Ha rám hallgatsz, akkor lépésről-lépésre haladsz.. Volt már itt olyan eember, aki mindenféle elméleti megoldásokat faragott ahhoz, hogy hogyan fogja megcsiszolni az első tükrét. Szinte minden lépéshez új elméleti megoldást "talált" ki, szerintem azóta sincs kész az "egyszerű" f3 körüli newtonjával. Nem akarlak bántani, nyugodtan kísérletezhetsz, mert ugye mindenki egyéni szoc problémája, hogyan üti el az idejét.. De tegyük fel, sikerül mindegyik optikai felületet "perfektre megcsinálni" De a koolimáció, az egy rémálom lenne.. Gondolj bele, ennyi optikai elemet pontosan összelőni, háát..

Én csak azt akarom mondani gondold meg mit nyersz ezzel..
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.02.02. 14:46

attila dezső írta:Imre!

Te általában túl elméleti oldalról közelíted meg a dolgokat.. Bizony, a gyakorlati megvalósítás sokszor tele van buktatókkal. Néztem ezt a távcső "design" háát... Miért nem csinálsz pl yolo-t? Ha már szereted a kihívásokat.. De a kérdésem, csiszoltál már legalább egy "minőségi" newtont? Esetleg egy fényerősebbet? Ha rám hallgatsz, akkor lépésről-lépésre haladsz.. Volt már itt olyan eember, aki mindenféle elméleti megoldásokat faragott ahhoz, hogy hogyan fogja megcsiszolni az első tükrét. Szinte minden lépéshez új elméleti megoldást "talált" ki, szerintem azóta sincs kész az "egyszerű" f3 körüli newtonjával...


No igen, de a "kollégának" akit emlegetsz az elméleti ismeretei is meglehetősen hiányosak voltak.
Imrénél azért más a helyzet. Ő nagyon alaposan felkészül az elméleti résszel, a gyakorlatot meg menet közben meg fogja tanulni, mert van hozzá készsége. Természetes, hogy minden kezdőt a fokozatosság elvére bíztatnak a tapasztaltabbak, de ha egy külföldi fórumon tanácsot kér az ember egy toroid tükörhöz vagy interferométerhez, nem küldik el azzal, hogy "csiszojjál má legalább 8 nyútont előbb" Fel sem teszik a kérdést, hogy görbített-e egyáltalán tükröt valaha? Ez csupán jó magyar mentalizmus. Miért ne lehetne bonyolult optikákkal kezdeni, és menet közben megszerezni a tudást? Nincs az kőbe (üvegbe) vésve, hogy csak így meg így lehet! Csupán a siker sokkal lassabban jön el. Lehet, hogy évek múlva. Esetleg teljes kudarccal végződik. Ezt mindenkinek önmagával kell egyeztetnie.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.02.02. 19:08

Sziasztok !


Annyiból semmiképpen nem rossz, hogy Imre elmélkedik ezen a tükörsereges elképzelésen, mert általa kicsit bele pillantunk az elméleti dolgokba , ami mindenképpen érdekes is.

Majd én segítek Imrének , megmondja mit csináljak én meg kicsiszolom ... :) :).

A tükör még megvan, és be is lesz fejezve remélhetőleg, de most SMD ültetőt meg CNC-t építek, az is sok idő mire kész van, a tükör majd aztán következik a libasorban. :)

Béla.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2013.02.02. 19:17

Kedves Imre!

A rendszered elviekben működőképes, fog adni valamilyen képet.
Nem beszéllek le róla. Van időd, energiád, - hát rajta!
Szerintem van egy apró elnézésed a rendszeren: a központi kitakarásod nem 14%-os lesz, hanem
legalább 50%-os!
Ha a fókuszból belenézel a rendszerbe, akkor a 3. tükör (pirossal jelölt)az a sugármenetben kb. 50%-os kitakarást csinál neked. És ez számít!
Aztán jön a jusztírozás problémája...
Az ilyen ray-trace programokkal lehet csuda rendszereket tervezni, de nem mindegyik áll meg a realitás,
kivitelezhetőség talaján.
Mellékelek egy rémisztő rendszert, - ki vállalkozna a kicsiszolására, megépítésére? :-) :-)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.02.02. 19:36

berenteb írta:Szerintem van egy apró elnézésed a rendszeren: a központi kitakarásod nem 14%-os lesz, hanem
legalább 50%-os!


Az jutott eszembe, hogy ha túl nagy lesz a kitakarás, akkor előfordulhat, hogy a kilépő pupillában lévő árnyék, nagyobb lesz, mint a szem pupillaátmérője. Magyarul, ha nappal belenézel, de lehet, hogy éjszaka is, nem fogsz látni semmit. Persze fotózni jó lesz.

Ez onnan jött, hogy hallottam egy ilyen, rosszul megtervezett és megépített Schmitt rendszerről, ott a 25cm-es főtükörhöz 13cm-es segédet használtak. Belenézve semmit nem lehetett látni benne! Ja és nagyobb darabszámban készült.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Schneyolo 2013.02.02. 20:18-kor.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2013.02.02. 20:13

Az Imre rendszerét beraktam a TCT nevű ray-trace programba.
A programnak 0.5° vignettálatlan látómezőt adtam meg.
A tükrökre az átmérők sorban: 236, 30, 39, és 202 mm!

A negyedik tükör az érdekes, ott gyakorlatilag egy f/1-es gömb segédtükröt kellene megcsinálni!!!!
Erre már én is azt mondom, hogy a rendszer túl van az ésszerű megvalósíthatóság határán.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.02.02. 20:19

Ezt nevezik simogatásnak, ha jól látom ugye ?

http://www.youtube.com/watch?v=sDnIChIyBYc
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.02.02. 20:31

tobe_ írta:Ezt nevezik simogatásnak, ha jól látom ugye ?

http://www.youtube.com/watch?v=sDnIChIyBYc


Igen, de ez már a 240-es por. Így kell csinálni.
Tudom, hogy miért kérdezed, próbáld meg ekkora nyomóerővel síküvegből a 4mm-es mélységet kialakítani.
De még ebben az évszázadban!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.02.02. 21:43

berenteb írta:Az Imre rendszerét beraktam a TCT nevű ray-trace programba.
A programnak 0.5° vignettálatlan látómezőt adtam meg.
A tükrökre az átmérők sorban: 236, 30, 39, és 202 mm!

A negyedik tükör az érdekes, ott gyakorlatilag egy f/1-es gömb segédtükröt kellene megcsinálni!!!!
Erre már én is azt mondom, hogy a rendszer túl van az ésszerű megvalósíthatóság határán.

Sajnos erősen változik a tükör mérete a vignettálatlan látószög méretével. Valóban kicsit nagyobb a kitakarás, mint 14%, de csak 1 fokos látószög alatt érné el a 48%-ot. Fél fokra kisebb, kb. 25% körül lehet, és ekkor a 4. tükör már legalább F/2 lenne, de majd még átszámolom, illetve az egészet ismételten átnézem. Egyelőre alszom rá egyet-kettőt, és töprengek magamban kicsit. Sok igazságot írtatok, köszönöm. Porok vannak, szurok is, és poliranyag is. Az asztal sarka is szabaddá tehető kis rámolással. Van 3 frontüveg bontva, tehát alapanyag is van. Az első mérete 1873,8 mm sugarú belső gömb, kívül sík, és belső mérete 340*270mm a közepén 18 mm vastag. A másik 838,2 mm belső sugarú 18mm vastag gömb 280*220 mm belmérettel, a harmadik 570, 7 mm sugarú 16mm vastag gömbfelület 220 mm-es korongot ad ki maximálisan. Tubusnak egy 290mm belméretű 1mm vastag vaslemezből készült henger, véglezárókkal és 920mm hosszban, a végétől 140mm-re egy 2"-os nyílás és a segédtükör tartóval már van. Gyűrűk, prizmasín, és kereső távcső és tartó is van, ebbe lehetne beszerelni. Ez van, ebből tudok gazdálkodni. Érdekes, hogy nagyon pontosak, talán tízed milliméterekkel térnek el a pontos gömbtől a frontüvgek belső ívei, tehát jó, ha olyan tükör készül belőlük, amely sugara közel esik a mért értékekhez, akkor nem csökken tovább a vastagságuk csiszoláskor. Egyelőre technikai szünet következik, át kell gondolni ezt 4. segédtükröt, az F/1-et, és az 50% kitakarást, a domború kistükör gyártásának lehetőségeit, tesztelését is, tehát lesz min töprengenem. Érdekelne az a "kontakt-inrerferencia" teszt is, amit Béla említett. Hol találok róla valami leírást? Van egy nagyon kicsike, kockacukornyi osztóprizmám, esetleg azzal lehetne valamit kezdeni a gömbtükör teszteléskor? Azt a soktükrös borzadályt én soha nem építem meg, még akkor sem, ha teljesen kitakarásmentes, de állatorvosi lónak nagyon jó! Köszönettel. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”