Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.01.27. 17:22

Imre írta: Hogyan tudok egy tükröt pontosan ellenőrizni házilag, ha mondjuk sem nem gömb, sem nem parabóloid, hanem éppenséggel egy ellipszoid, amely c 0,9 kell legyen. Üdv. Imre


Üdv!
Bocs, hogy én válaszolok, nem egy mérésben profi.
Minden zónamérést értékelő program, (pl. figure xp) lehetőséget ad különböző conic constans beállításokra, és megadja a pontos késél távolságokat.
Csupán késél vizsgálattal nem lehet pontosan a zónánkénti pontosságot ellenőrizni.
Oda zónamérés kell minimum.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.01.27. 18:30

zozee írta:Mellékelek rácsképeket. Ennél jobbakat nem nagyon tudok készíteni.
A felület még lapos, mert nem akarom, hogy túlmélyüljön, inkább laposabb legyen. A polírozásból még van bőven hátra jónéhány óra.
Ami még fontos, hogy a tükör 200 mm átmérőjű és 170 mm átmérőjű szuroktárcsával dolgozok.
Soha nem políroztam még kisebb szerszámmal, úgyhogy valószínű, hogy nem megfelelőek a mozgások.
A tükör legyen alul, vagy a szerszám? Ráadásul, ha alul van a tükör, akkor jelenleg nem tudom csak kézzel forgatni és a körbejárás sem megoldható. Legfeljebb ha nagyon szükséges, és akkor átrendezem a szobát.
Ha felül a szerszám, akkor milyen húzásokat használjak, hogy fényesedjen a perem, de ne legyen peremkopott.
Jelenleg a perem kivételével jól alakul a felület, csak még sok munkaóra kell neki.



Extended turned edge!!

Újracsiszolni semmiképpen nem kell! Legegyszerűbb lenne 190mm-es szurokkal normál 1/3 W mozgás tükör felül. Egyébként úgy kellene polírozni, hogy néha a tükör alul van akkor fényesedik egyenletesen.

Ha csak 170mm-es szurok van, akkor meg lehet próbálni a következőt, de csak óvatosan, mert könnyen gödör gyűrűt csinálhatsz a széle zónába. Próbaképpen 15 percet dolgozz.

Tükör alul, szerszám felül. A húzások hossza olyan, hogy a szerszám nem halad túl a tükör peremén. W mozgás. Mondjuk középről indul a mozgás, a széle felé kezded sűríteni, nagyjából ott, ahol elkezdődik a rácsban a kanyar, és egyidejűleg ezt a szélét lenyomod a kezeddel. Extra nyomás. Visszafelé pedig a másik oldalon ugyanez, de közben középtájon kicsit elfordítod a szerszámot. Középen járva nem nyomod egyik szélet sem. Egyszer oda-vissza aztán a tükröt el kell fordítani.

Megpróbálhatod azt is , hogy tükör alul, szerszám felül. 1/3W-nél rövidebb normál polírozás. Amikor a végkitérésben van a szerszám, ne forgasd! Csak akkor egy picit, amikor a tükör közepe felé jár.

Egyébkén akkor szokott ilyen lenni a felület, amikor elfordítod a tükröt vagy a szerszámot, abban a pillanatban, amikor elindul visszafelé a V mozgás. Vagy eleve nem is W mozgást használsz?

Ja igen! Préselés, préselés, préselés, nem győzöm hangsúlyozni!
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.01.27. 18:40

Imre írta:Eljött az idő, hogy folytassam a megkezdett dolgaimat, viszont elakadtam. Egy profi mérésben jártas szakember válaszát kérem az alábbi dologban. Hogyan tudok egy tükröt pontosan ellenőrizni házilag, ha mondjuk sem nem gömb, sem nem parabóloid, hanem éppenséggel egy ellipszoid, amely c 0,9 kell legyen. Ez ugye majdnem paraboloid, de nem az, és ezért másként kell mérni. Milyen elrendezésben kellene a gyorsellenőrző késéltesztet használni? Az ellipszoid tükörről annyit tudok, hogy két nevezetes pontja van, és ha az egyikbe teszem a pontszerű fényforrást, a másikat mettszem a pengével, akkor ha pontos, egyszerre sötétül el a teljes felület, mintha gömböt tesztelnék a központjából. Igen, de hol a c 0,9-es ellipszoid tükörnek ezen két pontja, ha mondjuk a közelítő gömb sugara 1600mm-es? A kérdésem, hogy a közelebbi helyre téve a fényforrást, és mögüle a távolabbit elszelve a pengével megfelelő módszere a tesztelésnek? Járható-e a dolog fordított módon is, ami elvileg ugyan azt az eredményt adja? Tehát visszatérve a kérdésemre, egy 1600mm-es sugarú gömbfelülettel közelített ellipszoid esetében hova kell tenni a forrást, és hol kell elvágni a sugarat? Hogyan szokták ezt számolni? A pontszerű forrásnak megfelel-e, ha mondjuk egy üvegszál kábel egyik felét egy LED-hez közel teszem egy dobozban, és a másikat meg pontosan az egyik gyujtópontba? Ez ugyanis alig takar ki valamit a felületből, és nagyon pontosan mérhető a helyzete a tükörhöz képest. Ez azért lényeges, mert 1 mm-en belülre kell kialakítani a fókuszokat, különben használhatatlan lesz a szerkezetem. Az elkészült és így tesztelt tükröt vajon lehet-e mérni interferométerrel c 0,9-re is? Ez meg az aluminiumozás elötti utolsó ellenőrzés lenne, amely után már csak bevonat kerül a tükörre. A választ előre is köszönöm. Üdv. Imre



Imre, ez azért ennyire nem bonyolult!

Ha volna Waineo gömböd, akkor a Waineo-teszttel simán ki lehet nullázni az ellipszoid felületet is.
De ha nincs, akkor egy egyszerű zóna-maszk méréssel is megoldható. Csak valamelyik programmal kiszámoltatod a zónákat és az ideális leolvasási értékeket, a 0,9-es conic constansra. Annak idején a 40cm-es Ritchey-Cretien főtükröt is így csináltam. Kinulláztam a -1-es cc-t autokollimációban. A maradékot meg zónaméréssel mértem ki.

Egyébként, úgy is lehet, parabolizálni bzw. aszferizálni, hogy interferométert használsz. A kiértékelő programot, úgy kell beállítani, hogy 0,9 cc-re értékeljen. Csinálsz egy interferogramot a felületről, kiértékelés után a 3D rajzon, meg azt is látod, hogy honnan kell polírozni. Egy interferogram elkészítése egy Bath interferométerrel 5 perc!

A zónaméréshez gyakorlat kell. Minél többet csinálod annál pontosabban fogsz tudni mérni.

Ja igen! Görbületi középpontból kell mérni!

Remélem tudtam segíteni!
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2013.01.27. 18:44

Sziasztok!

Kezdő tükörcsiszolóként szeretném a tanácsotokat kérni:

Egy 120/1200 gömbtükör (kezdésnek a legegyszerűbbet) csiszolásán fáradozom. Még nagyon az elején tartok (a görbület csiszolása).
120-as porral csiszoltam tisztán 5,5-6 órát, majd a lassúság miatt átváltottam 80-as porra, és úgy még valamivel több mint egy órát. Eddig elértem 0,2 mm mélységet, majdnem 7 óra csiszolással. A leírások gyorsabb folyamatot említenek. Tudnátok segíteni, hogy ez tényleg ilyen lassú folyamat (akkor türelmesen folytatom), vagy valamit nem jól csinálok?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.01.27. 19:43

kincsesm írta:Sziasztok!

Kezdő tükörcsiszolóként szeretném a tanácsotokat kérni:

Egy 120/1200 gömbtükör (kezdésnek a legegyszerűbbet) csiszolásán fáradozom. Még nagyon az elején tartok (a görbület csiszolása).
120-as porral csiszoltam tisztán 5,5-6 órát, majd a lassúság miatt átváltottam 80-as porra, és úgy még valamivel több mint egy órát. Eddig elértem 0,2 mm mélységet, majdnem 7 óra csiszolással. A leírások gyorsabb folyamatot említenek. Tudnátok segíteni, hogy ez tényleg ilyen lassú folyamat (akkor türelmesen folytatom), vagy valamit nem jól csinálok?


Üdv!
Valamit rosszul csinálsz, még a legkeményebb üvegekbe is bele lehet ennyi idő alatt vinni ezt a görbületet.
Csupán nem nyomod eléggé, vagy rosszul méred a mélységet.
Ne simogasd, tedd oda magad rendesen :)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.01.27. 19:59

Schneyolo írta:Imre, ez azért ennyire nem bonyolult!
Ha volna Waineo gömböd, akkor a Waineo-teszttel simán ki lehet nullázni az ellipszoid felületet is.
De ha nincs, akkor egy egyszerű zóna-maszk méréssel is megoldható. Csak valamelyik programmal kiszámoltatod a zónákat és az ideális leolvasási értékeket, a 0,9-es conic constansra. Annak idején a 40cm-es Ritchey-Cretien főtükröt is így csináltam. Kinulláztam a -1-es cc-t autokollimációban. A maradékot meg zónaméréssel mértem ki.

Alább mutatom a teszt képét. Nos azon látni, hogy a gömbtükörre azért van szükség, hogy a pontszerű forrás megvilágítsa a teljes tesztelni kívánt felületet párhuzamos nyalábbal parabóloid esetében. Ez ugyan nem teljesen látható a képen, de ha tudom, hogy a Waineo gömb fókuszába helyezett fényforrás sugarai párhuzamosak lesznek, akkor ez világos. A parabóloid teszthez ez elengedhetetlen, hogy párhuzamos sugarakat hozzon létre. A képen viszont jól látszik, amit elképzeltem. Az ellipszoid tükör egyik fókusza, és a másik fókusza is. A NULL helyére teszem a fényforrást, és az F3 helyen vágom el a pengével. Ez szerintem járható, illetve nincs szükség ellipszoid tükör mérésekor a segéd gömbtükörre. Nos már csak egy kérdésem van, hogy hogyan lehet kiszámolni ezeknek a fókuszpontoknak a helyét az említett 1600mm sugár és 0,9 C konstansra? Köszi a hathatós segítséget, és remélem most sem marad el! Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.01.27. 22:15

Imre írta:Alább mutatom a teszt képét. Nos azon látni, hogy a gömbtükörre azért van szükség, hogy a pontszerű forrás megvilágítsa a teljes tesztelni kívánt felületet párhuzamos nyalábbal parabóloid esetében. Ez ugyan nem teljesen látható a képen, de ha tudom, hogy a Waineo gömb fókuszába helyezett fényforrás sugarai párhuzamosak lesznek, akkor ez világos. Üdv. Imre



Az elméleteddel csak az a gond, hogy a Waineo tesztnél, NEM párhuzamos sugarak hagyják el a gömböt, és NEM párhuzamos sugarak érik el a paraboloidot. Pont ezért lehet vele kinullázni, mindenféle conic constansú felületet!

A csatolt képen a test surface-hoz nem az van írva, hogy paraboloid, hanem az, hogy aspheric!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.01.27. 22:56

kincsesm írta:Kezdő tükörcsiszolóként szeretném a tanácsotokat kérni:


Szia !

Én is elég lassan haladtam a csiszolással, de ettől még az is gyorsabb volt ... Hogy néz ki a tükör jelenleg ? Kép ?

Lehet kevés csiszolóport szórsz rá, nem viszed ki a tükröt az ellendarab széle felé eléggé, úgy nem nagyon mélyül, kell némi erővel nyomni is, bár ha a csiszolópor durvább, viszi anélkül is. Csiszolóport is pár nedvesítés után cserélni kell, mert eldarabolódik és nem viszi annyira akkor.

Ez néhány ötletem a problémád okának megfejtésére.

Üdv ... (de régen csiszoltam én is, folytatni kellene, mikor hallom más haladását olyankor kicsit erőre kapok én is) Béla
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.01.27. 23:57

tobe_ írta: nem viszed ki a tükröt az ellendarab széle felé eléggé, úgy nem nagyon mélyül, kell némi erővel nyomni is, bár ha a csiszolópor durvább, viszi anélkül is. Csiszolóport is pár nedvesítés után cserélni kell, mert eldarabolódik és nem viszi annyira akkor.

Üdv ... (de régen csiszoltam én is, folytatni kellene, mikor hallom más haladását olyankor kicsit erőre kapok én is) Béla


Nem viszed ki a tükröt az ellendarab széle felé eléggé?? De hiszen el sem kell onnan venni!
Nyomás nélkül nincs eredmény. Anélkül is viszi??? Az üveg közül a csiszolóport egyenesen a kukába. Csak anyagpazarlás.
Nincs mese, nyomni kell. Akár teljes súlyunkkal is. Itt egy összefoglaló, lehet tanulmányozni.

http://optika.hu/magazin/tavcso.htm
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.01.28. 01:21

Akkor lehet én is lány módjára, csak simogattam, azért nem haladt, mikor a géppel is csináltam ott pedig a súly lehet kevés volt az a gyanúm, de majd ha beindítom jobban fogom nyomni, vagy egy nehéz súlyt teszek rá még pluszba.

Ahogy észrevettem a női nem nem nagyon képviselteti magát ebben a szakmában, hamarabb beállnak katonának, vagy a tűzoltónak is lehet. :)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”