Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.10.08. 21:27

Sidius írta:Remélem csak tippeltetek, mert ekkora alulkorrigáltságot rácsképen szerintem én 30 év múlva sem fogok észrevenni. :)


Én sem. Éppen ezért néztem a RonchiZ-vel. Benne volt ugyan a fénykép miatt a bizonytalanság, de azért látszik egy hajszálnyi eltérés. És ha szemmel így látszik, akkor zónaméréssel még kritikusabb a helyzet. Ez még nincs diffr. határolt, esküdni mernék rá. De attól lehet igen jó képe, mert az íve szép egyenletes, egészen a peremig.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.10.08. 21:33

Szerintem rácskép alapján ne esküdj meg rá, mert nem perdöntő a szobában. Ha jól emlékszem erről Schné Attila írt is egyszer egy cikket, valahol a hálón is fent van.
A korábbi példány főtükrénél ez a példány kicsit jobb, pedig ott se kell megijedni egy 10 mm-es oksitól a 4200 fókuszhoz.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.10.08. 21:46

Sidius!

Gratu a tükörhöz! Szépen haladsz vele! A rácsképpel kapcsolatban, én is csak "nagyolásra" használom.. Azaz felületi hibák, felület egyenletessége, perem kopás felfedése.. Arra nem mernék vállalkozni, hogy minőségre következtessek. Ugyanigy vagyok a késél tesztel.. De el tudom hinni, hogy pl Berente Béla pl let tud vonni a rácsképből konzekvenciákat.. Persze ha az ember egy szimulációs szoftverbe be tudja rakni a képet, akkor lehet számszerűsíteni.. Persze ahhoz is elég jó, és pontos "apparat" kell.. De akár lehet kombinálni ezt pl a zónaméréssel..
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.10.08. 21:47

Sidius írta:Szerintem rácskép alapján ne esküdj meg rá, mert nem perdöntő a szobában. Ha jól emlékszem erről Schné Attila írt is egyszer egy cikket, valahol a hálón is fent van.


Pontosan!!! A lényege, hogy csupán egy "hajszál" választja el a sz@r tükröt a kiválótól, ha a rácsot nézzük.
(itt a cikk, ha már szóba került)
http://optika.hu/manager.asp?page=http: ... szt%20.htm

Ezért kell a szubjektivitást (csillagteszt, csillagon rácsteszt stb.) kiiktatni, számszerűsíteni kell. Azt pedig csak méréssel lehet megtenni. Sok méréssel. Addig nincs miről beszélni. Szóval? Mennyi az annyi?
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: janwar » 2012.10.09. 08:32

Sidius írta:Szerintem rácskép alapján ne esküdj meg rá, mert nem perdöntő a szobában."

Megesküdni nem kell rá, ellenben néhány év rutinja a szinte naponta készülő tükrök után már képes megbízhatóvá tenni egy rácsos szemrevételezést is, amennyiben az mindig a már megszokott módon történik (ua. a rács, műcsillag, stb.), és rendszeresen mérésekkel is ki van egészítve. János tükrénél perdöntő lehet a rács sűrűsége, de nekem ennyi év kihagyás után is határozottan alul-korrigáltságot mutat.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.10.09. 10:00

Üdv!
Köszi a véleményeket! :)
Rájöttem egy bölcsességre, ami abban áll, hogy végül is magamnak csinálom az egészet. A maszkos eredményeket már nem osztom meg, nehogy vita kavarodjon belőle. Az ég alatt meg úgyis nekem kell majd szenvedni a rossz képalkotással.
felsőszéktó
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2010.01.23. 21:01

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: felsőszéktó » 2012.10.09. 11:26

mizar írta:...csupán egy "hajszál" választja el a sz@r tükröt a kiválótól, ha a rácsot nézzük.
(itt a cikk, ha már szóba került)
http://optika.hu/manager.asp?page=http: ... szt%20.htm

Ezért kell a szubjektivitást (csillagteszt, csillagon rácsteszt stb.) kiiktatni, számszerűsíteni kell. Azt pedig csak méréssel lehet megtenni. Sok méréssel. Addig nincs miről beszélni. Szóval? Mennyi az annyi?


Hogy ez mennyire így van, azt talán a 35centis Hubble Optics tükröm esete bizonyítja.
A HO rácsteszttel "méri" a tükröket, az enyémnél 0,981-nek határozták meg belőle a Strehl-t.
Aztán interferométerrel mérve mindenféle segédkitakarásos trükköket figyelembe véve sem lett jobb ez az érték, mint 70%...
Persze azt azért hozzá kell tenni, hogy egy ekkora tükörnél a 0,7 is nagyon brutál képet tud mutatni. Az 1D nagyítás is általában bőven elég, sőt a tükör fő célpontjaira a mélyegekre még kicsit túlzás is. :)
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2012.10.09. 20:48

Sziasztok!

Maradnék a cikkemben leírtaknál. Jó a rács a peremre, meg a durva hibákra. De, ha lambda/4-nél jobb felületek akarunk készíteni, ott már nem lehet vele eldönteni, hogy lambda/8 vagy lambda/10. Mondjuk a feltöltött képek alapján kissé hasasabbnak kellene lennie a rácsképnek. De ez is inkább,csak megérzés.
Még mindig kiállok a null tesztek mellett. Nem muszáj autokollimációban, lehet más félét is használni.
Azt tudjuk, hogy az autokollimáció duplán mutatja a hibákat a többi null teszt meg szimplán. Meg azt is tudjuk, hogy nagy, jó síktükrünk, nem lesz még egyszer az életbe soha :( . Viszont azt olvastam, most nemrég, hogy dupla és a szimpla közt szinte semmi különbség akkor ha már nagyon közel járunk a jó felülethez. Pl. még látunk lambda/8-a zónákat a többi jó részhez képest. Itt állítólag elenyésző a különbség. A hangsúlyos különbség akkor jön ki amikor még messze vagyunk a parabolától. Akkor meg nem igazán érdekes. Ami azt illeti, nemsokára kipróbálom a Waineo null tesztet. Miután van elég tapasztalatom az autokolllimációs tesztben, lesz lehetőségem összehasonlítani a kettőt.
Nagy buktatója, vagy hátránya az autokollimációs teszthez képest a többi null tesztnek, hogy érzékenyek az optikák közti távolságokra. Ha rosszul van beállítva, akkor nem parabolát nulláz, hanem valami mást(lásd Hubble főtükör). Az autokollimációval ilyen gond nincs. Viszont megjegyezném, hogy null teszt során KÖNNYEDÉN látszanak lambda/20-as felületi hibák is.
Peter Ceravolo egyszer azt írta a Ross null tesztel kapcsolatban,(Telescope Making 39):
" When the null is good, however, it is very difficult to quantify zonal errors. If I can polish out everything I can see, I don't worry about qualifying anything as long as the residual error of the test set-up is small. If at all possible, I keep the Ross null residual smaller than 1/20-wave on the wavefront."

"Ha a null jó, akkor nagyon nehéz meghatározni a zónahibákat. Ha ki tudok polírozni mindent amit látok, akkor nem foglalkozom azzal, hogy minősítsek(számszerűen), valamit is. Addig ameddig a teszt visszamaradó hibája kicsi. Ha lehetséges úgy állítom be a null tesztet, hogy a visszamaradó hiba lambda/20-nál kisebb legyen, a hullámfrontban."

Bocs egy kicsit hosszabbra nyúltam, a szokásosnál. ;)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.10.09. 21:11

Schneyolo írta:Meg azt is tudjuk, hogy nagy, jó síktükrünk, nem lesz még egyszer az életbe soha :(


Olyan 50 centis Zeiss? 8 (vagy9?) cm vastagságban? Na, az biztosan nem lesz. :lol:

Lehet tudni, mi lett a sorsa?
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2012.10.09. 21:19

mizar írta:Olyan 50 centis Zeiss? 8 (vagy9?) cm vastagságban? Na, az biztosan nem lesz. :lol:

Lehet tudni, mi lett a sorsa?


Igen olyan, és lehet tudni. Mind a két síktükröm az 50-es meg a 30-as, meg az interferométerem is ugyan arra a helyre került, BTC. Remélem jó hasznát veszik....
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”