Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.08.02. 18:16

Sziasztok!

Na én is szétszedtem a 72cm-es TV-t, Ez egyébként egy Orion Síkképcsöves TV volt Samsung képcsővel.
A méreteket még nem tudom pontosan, a mélység elvileg 8mm.
Utánajárok a kivágásnak a napokban. Brutál nehéz egyébként.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.08.02. 19:25

Gratulálok! Ez tökéletes, és látom az ellendarab is a falhoz van már támasztva! Akár vihetjuk is vágatni. Mekkora tükör loehet ebből? Ahogy látom, akár kettő darab 400-as is!?? Miben gondolkodol?


mizar írta: ... Sajnos nem bírta a kiképzést, ...

Hogy sikerült az elején ezt a lyukat repeszteni? Beleesett valami, vagy ráeset valamire? Azért érdekelne, hogy mire kell vigyáznom a bontáskor, ugyanis látom, hogy a keret mellett az üveg viszont sértetlen?
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.08.02. 19:52

Imre írta:Gratulálok! Ez tökéletes, és látom az ellendarab is a falhoz van már támasztva! Akár vihetjuk is vágatni. Mekkora tükör loehet ebből? Ahogy látom, akár kettő darab 400-as is!?? Miben gondolkodol?


Hát sajnos ami a falnak van támasztva az nem ellendarab, csak a képcsőben lévő ernyő, vagy lyukmaszk, vagy hogyhívják. Jó is lenne, ha lenne még egy ilyen darab.
Hát a vágatásban benne lennék, de én messze vagyok. Pedig a vizesvágást preferálnám leginkább.
Kiadná a 400-ast, de én nem akarok átlendülni a ló túloldalára, túlzottan félek a vékonyságától, kb. 2cm vastag középen. Én olyan 250-esre gondoltam. Ha az sikerülne én már elégedett lennék. Amúgy is max. 300-asba fognék bele.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.08.02. 20:05

Szerintem mérjed ki pontosan a görbületet. Ha gömb alakhoz közeli, akkor mérjed meg, hogy kettő legnagyobb kőr hogyan fér el belül, fél cm ráhagyással, és hátha kifér abból kettő szép nagy is. Ha mondjuk kiférne 2 darab 230-as, úgy közel átlóba helyezve, akkor érdemesebb azt kivágatni vízsugárral, ugyanis ha gömbközeli, akkor kettőt is készíthetsz belőle, az gyiket a másikkal csiszolva! Erre is gondolj, és kezdetnek talán nem is kellene megcélozni a 30-ast, majd csak akkor, ha a két kisebbel lesz tapasztalat! Gondoljad át a javaslatomat! Ameddig csiszolod a kettő kisebbet, talán be is gyűjthető két egyforma hasonló, amiből már érdemes egy nagyobb párat is kipróbálni! A maradék sarkokat se dobjad ki, hanem azt is egyúttal kisebb körökre vágassad le a mostaniból, mert abból is lehet ezt-azt gyártani! Ha például az egyik gömbtükröt, a nagyobbikat parabólizálod, és tapasztalatot gyűjtesz, esetleg a kisebb darabokból a másikat eltólt fókuszú rendszerben is megcsiszolhatod, és ahhoz segédtükörnek nagyon jó a kisebb, ami a sarkok maradéka!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.08.02. 20:13

bocs, hogy megszakítom a tévéképcsöves eszmecserét, a fentebb látott 68 centis tükörről jutott eszembe, és pusztán elméleti síkon kérdezem, szerintetek van ma (vagy 4-5-6-10 év múlva) magyarországon (vagy valamely szomszédos eu tagállamban) valaki, aki egy 50-60-70 centis, nem túl fényerős (f/7-8, nasmyth rendszerhez) tükör elkészítését el merné/tudná vállalni, 85-90% strehl körüli minőségben, a külföldi gyártókkal összevethető árban? és persze belátható időn (mondjuk megrendeléstől számított 1 év) belül?

tényleg csak elméleti síkon érdekel a kérdés, de nyílván nem véletlenül.

üdv, lovró pityó ferenc

(remélem annyi zárójelet zártam be, amennyit nyitottam)
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2012.08.02. 20:56

felsőszéktó írta:Ez az átcsiszoltatás mekkora műszaki probléma vajon? Ilyenkor gondolom el kell készíteni a csiszoló ellen szerszámot is. És mennyire költséges egy ilyen művelet?


Ha nincs ellendarab, akkor két lehetőség van. Vagy készíteni kell egy szerszámot CNC esztergán ami megfelelő görbületű és azt használni. Erre a legjobb az öntvény. A másik lehetőség a tile tool. Ami gránit csempe darabokból, vagy kockákból van. Gipszbe ágyazva. Ennek a görbületét úgy lehet elkészíteni, hogy egy homorú gipsz ellendarabot kell önteni, amibe sablonnal kinyomod a görbületet. Ha megkötött bekened szilikon zsírral amibe belenyomod a kis 10x10mm.es kb. 5-8mm vastag kockákat. Nem baj ha közé megy a zsír, csak kiálljon belőle. Utána kiöntöd gipszel. Nekem ez mindig működött. Ha jól emlékszem a gipsz szerszámot dunsztolni kell vizes ruhában, hogy ne szívja el a vizet csiszolás közben.


Eszembe jutott valami az asztigmatikus felület csiszolásáról. Amikor a Yolo segédtükrét készítettem, előfordult 1-2-szer, hogy újra kellett csiszolnom, azt a felületet amit már polírozással asztigmatikusra megcsináltam. A szerszám természetesen az eredeti ellendarab volt ami gömb. Nos elég nehéz volt , mert mindig megakadt a tükrön a szerszám amint el akartam fordítani. Igaz én kb. 320-as fokozattal csináltam, viszont a két görbület közt a széleken, nem volt mérhető a különbség, csak a görbületi középpontban.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2012.08.02. 21:18

Az jutott eszembe, hogy megnézte valaki polárszűrővel a tévéképcsövet, hogy valóban feszültségmentes e? Vagy csak feltételezitek, hogy az?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.08.02. 22:02

Imre írta:
mizar írta: ... Sajnos nem bírta a kiképzést, ...

Hogy sikerült az elején ezt a lyukat repeszteni? Beleesett valami, vagy ráeset valamire? Azért érdekelne, hogy mire kell vigyáznom a bontáskor, ugyanis látom, hogy a keret mellett az üveg viszont sértetlen?


Sajnos, fogalmam sincs. Én is meglepődtem. Nem kellett volna törnie.
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: pisza » 2012.08.02. 22:52

Attilával kell hogy egyetértsek, 1:ezerhez hogy feszültség lesz vágás után TV-Monitor üvegben...

Csaba
felsőszéktó
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2010.01.23. 21:01

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: felsőszéktó » 2012.08.02. 22:53

Schneyolo írta:
felsőszéktó írta:Ez az átcsiszoltatás mekkora műszaki probléma vajon? Ilyenkor gondolom el kell készíteni a csiszoló ellen szerszámot is. És mennyire költséges egy ilyen művelet?

Ha nincs ellendarab, akkor két lehetőség van. Vagy készíteni kell egy szerszámot CNC esztergán ami megfelelő görbületű és azt használni. Erre a legjobb az öntvény. A másik lehetőség a tile tool...

CNC esztergálás esetében valamilyen acél szerszám készül?
Ezek szerint akkor elvileg megoldható az is, hogy más fókuszviszonyt csiszoltassunk a tükörbe?
Mennyi idő kellhet vajon egy 35centis tükörnél az f5-ről f4-re történő váltáshoz? Bonyolult egy ilyen módosítás? És rejt valamilyen kockázatot?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”