Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.08.01. 22:45

Imre írta:Kedves Sándor!
Levágatunk egy-két lehetőleg közel egyforma 250-es lapot a képcsővek elejéből. Utána megmérjük, hogy a valódi asztigmatizmusa mekkora. Durva csiszolással hibátlanra igazítjuk. Ha forgatva már mindenhol egyformán fog a durva porral, akkor feltehetően gömb alakú. Eddig gondolom nincs probléma.


Én nagyobb problémának látom ezt a milliméterekben mérhető asztigmatizmust. Elképzelésem sincs hogy hogyan, milyen szerszámmal lehet visszakorrigálni. Ez nem nanométer mértékű!. Csak egy gömbfelületű szerszám tudná visszakorrigálni, egy másik asztigmatikus felület nem. Na de millimétereket? Az egyik tengely mentén szinte sík a felület! Vissza kellene síkra hozni, de az ugye lehetetlen. Romániai barátunk, Mircea írta egyszer, hogy ők csiszoltak TV képcsőből kisebb!!! tükröket. Lehet, hogy tudna tippeket adni.
Lehet, hogy csak túlbonyolítom a dolgot, lehet, hogy másféle képcsőüveg belső felülete gömbszerűbb, stb.
Ha van olyan, szerintem csak az esélyes. Ahhoz lehet szerszámot készíteni.

veg2.jpg
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.08.01. 23:21

Az a monitor ernyő, amit szétütöttem, az egyik fele, a külső teljesen sík volt, a belső felén meg 0.5 mm asztigmatizmust mértem. Biztosan láttad. Nagyon ritka volt az olyan monitor, amely hengerpalást kívül. Létezett ilyen, de én csak egyet láttam, és 200 olyat, ami domború mindkét irányban, és a régi képcsövek is mind ilyenek voltak! A nagyképernyős videoton TV is, és a Kékes nevű is. Az a monitor, ami előtt ülök, az is domború, és nem hengeres, ahenem szabályos gömb a kölseje. Mérjed már le pontosan, hogy belül milyen! Biztosan van egy kis derékszögű egyenlőszárú vonalzód, azt átlójával állítsad bele és mérjed ki a homorulatot egymásra merőleges irányban, a nagyobb és a kisebb oldallal párhuzamosan a középpont felett. Adatokat kéne ismerni, hogy mondjak A-t vagy B-t! Azt írtad, hogy van több is. Nos akkor egy másikat, de olyant kellen szétütni, amely előről nézve vagy teljesen sík, vagy mindkét irányban domború, azaz gömbnek látszik.

Nos azonnal megmértem a monitort, ami elöttem van. 24 cm fesztávon a vonalzót középen rátéve mindkét végén és mindkét irányban 4-4 mm volt a távolság a vonalzó sarkától az üvegig. Ez egy gömb, és nincs asztignatizmusa kívül. Lézerrel bevilágítva az alsó szélén 16 mm a vastagsága, a közepén 12 és a jobb szélén a vonalzó végénél szintén 16 mm. A belső felülete is gömb, de kisebb a sugara, azaz nagyobb a görbülete. Ezt akkor síknak árulták, de valójában csak síkhoz közeli a képernyő első felületének görbülete.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.08.01. 23:38

Hát ez érthetetlen. Ez az oldal működik, de a főoldalra nem lehet belépni! Mi a csoda történt?

Útvonal követése a következőhöz: dubhe.mcse.hu [212.40.96.100]
legfeljebb 30 ugrással:

1 1 ms <10 ms <10 ms DD-WRT [192.168.1.1]
2 13 ms 13 ms 13 ms lo1.esr0-varosmajor.net.telekom.hu [145.236.238.
111]
3 13 ms 14 ms 14 ms g1-7.osr0-varosmajor.net.telekom.hu [84.1.88.192
]
4 13 ms 13 ms 13 ms 81.183.2.28
5 13 ms 15 ms 13 ms 81.183.0.151
6 15 ms 13 ms 13 ms 81.183.2.133
7 16 ms 18 ms 16 ms dubhe.mcse.hu [212.40.96.100]

Az útvonalkövetés elkészült. A szerver neve igen furcsa! "dubhe.mcse.hu"
A szervert látom, a nyitó oldal üres!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
felsőszéktó
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2010.01.23. 21:01

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: felsőszéktó » 2012.08.02. 07:17

Schneyolo írta:Megoldás lehet, ha vesz az ember egy távolkeleti távcsőtükört ami rossz. Akad ilyen bőven, és azt csiszolja át. Azok egész jó üvegből vannak.

Ez az átcsiszoltatás mekkora műszaki probléma vajon? Ilyenkor gondolom el kell készíteni a csiszoló ellen szerszámot is. És mennyire költséges egy ilyen művelet?
Kacérkodom a gondolattal, hogy a 35centis f5-ös szendvics szerkezetű 0,7-esnek mért tükrömből készíttetnék egy max f4 körüli jobb minőségűt. A látómező növekedésével a távcső hossza és tömege is csökkenne. Ami jótékony hatással lenne a mechanikai stabilitásra is.
Vagy ez csak elvi lehetőség?
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: pisza » 2012.08.02. 08:54

Jánosnak
Vedd fel a kapcsolatot némelyik hazai mesterrel, nekik nem gond az ellendarab azaz a szerszám elkészítése. Én a saját 35 cm f/5-ösömet Zsámba Istvánnal rakattam rendbe. Akkora asztigmatizmus volt benne, hogy újra kellet csiszolni. Tökéletes polírozottság mellett sikerült egy 95%-os tükröt dörgölnie.
A képe csodálatos itt a falusi ég alatt, nincs az a pénz amiért megválnék tőle... :D
Egyébként a tükröd az a Syntának a szendvicstükre?

Csaba
felsőszéktó
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2010.01.23. 21:01

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: felsőszéktó » 2012.08.02. 09:34

pisza írta:Jánosnak
Vedd fel a kapcsolatot némelyik hazai mesterrel, nekik nem gond az ellendarab azaz a szerszám elkészítése. Én a saját 35 cm f/5-ösömet Zsámba Istvánnal rakattam rendbe. Akkora asztigmatizmus volt benne, hogy újra kellet csiszolni. Tökéletes polírozottság mellett sikerült egy 95%-os tükröt dörgölnie.
A képe csodálatos itt a falusi ég alatt, nincs az a pénz amiért megválnék tőle... :D
Egyébként a tükröd az a Syntának a szendvicstükre?
Csaba

Szia, amikor kiderült a tükrömről, hogy nem 99,5%-os, mint ahogy hírdették, már akkor megfordult a fejemben, hogy jó lenne valamit kezdeni vele. Aztán egy próbán láttam a képét az ég alatt is, így 70%-osan sem annyira rossz ám, így picit megnyugodtam. Gondoltam jellemzően úgysem fogom soha több D nagyítással használni. De most megint megindult bennem a vezérhangya. De ha már hozzányúlok szeretném, ha a fókuszviszonya is módosulhatna... :)
Egyébként egy Hubble Optics tükörről van szó. A tükröző front és a tartó hát üveglapok sok-sok kis üveg hengerekkel vannak összekötve, amitől a tükör hülése töredéke egy normál tükörének, a tömegéről nem is beszélve. Valahogy így:
ho3.JPG

A hátsó lapja nem nagyon látszik a képen, de az is kb. ugyan olyan vastag, mint a tükröző.
És jelenleg ez a fénytörő az eredeti csomagolásában várja, hogy legyen a beépítésére időm. :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: pisza » 2012.08.02. 10:26

Úgy látom 97.5% , vagy ettől jobb értéket garantál a Hubble Optics a nagy tükreire is. Mondjuk hiszem ha akarom.

http://www.hubbleoptics.com/products.html

Azért ekkora lavóroknál az már nem kis dolog lenne, meg szerintem már-már felesleges...
A Kárpátok között szerény véleményem szerint ilyen pontosságú képet soha nem fog a tükör kapni. Talán a Mátrában...
Az én 35 cm-es tükrömben talán ha egyszer láttam Airy korongot, különleges nyugodtságú éjszakán, lehet többet nem is fogok.

Csaba
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.08.02. 13:04

Sziasztok!

Még megnéztem a második aranyérmünk ismétlését aztán megjavítottam a TV-t örökre! :lol:

55cm-es képátlójú hitaccsi képcsöves funáj volt.
Sajnos nem bírta a kiképzést, de nem baj, mert a helyzet a következő:
Egy max. 30 centis üveget adott volna ki, de olyan meredeken emelkedik, hogy a mélysége extrém 15 mm-lett volna ezen az átmérőn. De törötten is kiad egy 21-22 centiset, a mélység 7mm. Ez kb. F/3,5-ös.
Mivel összetört, így meg tudtam mérni a vastagságát, ami 13 mm és úgy tűnik, egyenletes.
És nagyon gömbnek tűnik belül!!! Ehhez már lehetne szerszámot készíteni, és talán összehozható a dolog, még laposítani is lehetne kicsit. Kívül domború, útálatos dolog dolgozni ilyen üveggel, már megtapasztaltam.
Akkor azt mondtam, soha többet. :D Talán mégis lesz képcső projekt?

(Az eleje csak poén volt :lol: )
képcső.jpg
ile999
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:34

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: ile999 » 2012.08.02. 16:07

Tiszteletem!

Hogy őszinte legyek, nem szeretném most az összes hozzászólást elolvasni, tehát lehet hogy "felesleges" dolgot kérdezek.
Még 87/88 körül jutott hozzám egy 100/800-as urániás tükör, aminek az aluminiumozása mára eléggé megkopott, már régóta fiókba pihen. Arra gondoltam a minap, hogy újra kellene aluminiumoztatnom, de kiváncsi vagyok arra, vajon mennyire lehetne újra csiszolni rövidebb fokuszúra (f4-f5)?
Köszönettel!
ile
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.08.02. 16:58

Én megpróbálok begyűjteni két egyforma, kívül gömbnek mérhető képcsövet. Az egyiket a másikkal, a másikat az egyikkel fogom gömbbé nagyolni, aztán majd meglátom, hogy hogyan kellene folytatni. Így lenne kettő teljesen egyforma, közel párhuzamos 12 mm vastag gömbtükör. Az egyiket majd parabólizálom, és a másikat meg előfeszítéssel fogom parabóloiddá húzni. Egyelőre ez csak terv, még változhat. Ha a parabólizálás elfogadható eredményt ad, akkor a másikkal is természetesen megteszem, de érdemes lehet azzal a húzásos módszerrel is kísérletezni, hiszen az üveg minősége nagyon jó, és vékony is, tehát az előfeszítés talán jobban járható, mint vastag üveg esetében. Volt itt is valami link erről, majd visszakeresem. Egyelőre az újabb selejt TV monitor felkutatása a nagy feladat, sokan kiszórták, akinek meg van, az használja még. Így aztán eléggé probléma már ilyeneket begyűjtani! Tud-e valaki segíteni?

Kár, hogy eltörött, de a haszna megvolt, ugyanis a vastagságmérést közvetlen módon is elvégezhetted, és nem kellett a lézeres módszert használni, de az bíztató, hogy közeli, mondhatni azonos eredményt mutat.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”