Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.07.02. 00:12

Nyílás csökkentés biztosan segítene, de gondolom neked kellene a fényerő is, bár én nyilván nem értek hozzá, de valamilyen n. rendű felülettel lehetne rajta segíteni, csak talpán legyen, aki abba bele mer fogni, az még a tapasztaltabbaknak is kisebb kihívás szerintem.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.07.02. 07:07

zozee írta:
mizar írta:
zozee írta:Látod Csaba, milyen jó, hogy nem hoztam el szerszámnak. A végén még kiderül valami megoldási lehetőség és lesz belőle egy jó távcső.


Én nem vagyok ilyen optimista.


Nyilván én is csak viccnek szántam. Kár, hogy olyan kevés lehetőség van házilag korrekciós optikai elem készítésére.
Egyébként van valamilyen lehetőség, amely javíthatna ilyen mértékű aberráción?


Gondolom kizárólag fotózásra készült, nem vizualizálni, akkor arra kell (kellene) használni. Szerintem a parabola is kérdéses amivel rendelkezik. Csabának a meglévő műszerállománya mellett ez egy jó barkácsolás meg időtöltés arra az esetre, ha unja annak a "vacak" 350-esnek a képét. :lol:
Ennek a tükörnek a korrigálása egy költői kérdés lehetett.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

F2

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2012.07.02. 08:39

Szia Csaba!

A Szentmártoni Béla egyik 110/385-ös tükrét magam szereltem tubusba. Az MCSE (tyúkanyó) kistávcső testvéreként készítettem el azt is. Ha jól emlékszem még Jakabfi Tamásnál van. Béla életének végén csiszolta és a szeme már nem volt jó. A tükör minősége biztosan nem volt még L/4-es sem, de a rácsképe viszont egyenletes volt szélkopás nélkül. Szóval. Lenyűgöző képe volt még úgy sacc L/3 körül is. És ezzel azt mondanám, hogy az extrém F/2/2-es tükör legfőbb gondja az lehet, hogy nem parabola. Ennyi. Ha az volna, akkor nem csalódnál benne, még a szélhúzás miatt sem. A megoldás tehát leegyszerűsítve:

1.Parabolizálni.
2. és esetleg kómakorrektor

A téma kedvéért: Berente Béla a Cassegrain témánál említette, hogy milyeneket készített. Béla 254/913-.as (ha jól emlkszem) tükrét én szereltem Newtonná, egy csinos tubust kapott. Az is F/3,59-es volt. Szélhúzása van ezeknek az optikáknak, de szerintem nem zavaró, ha jók az optikai tagok. Egyébként F/3 alá menni Newtonban nem szerencsés.

Én a helyedben megkérném az idővel talán jobban rendelkező ifjú titánunkat Zs. Pityut, hogy parabolizálja neked. :-)
Kissé jobb volna a helyzeted.

Jony

[quote="pisza"]Üdv mindenkinek! Egy kis tanácsra szorultam, és úgy gondolom ebbe topicba nem rondítok nagyon bele...
Régebben hozzájutottam anyagárban egy frissen aluzott tükörhöz. Egy hazai mester műhelyéből került ki, sokadik
tükre volt. Faltól-falig gyönyörűen polírozott.profi módon lefazettázva. Eddig rendbe lenne minden ameddig a paramétereit nem tudtam meg: 160/340 mm. Tehát f.2.1. Itt egy fotó róla, jól látszik az óriási görbülete:
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: pisza » 2012.07.02. 09:43

Sziasztok, Jánosnak kapásból igaza lesz, ugyanis ezt a tükröt már megnézettem Zs.Istvánnal, igaz csak ráccsal, és némi asztigmát mutatott. Persze nem gondoltam hogy ennyire elrontja a képet.
2001 nyarán észleltem egy 250/4000-es Nasmith tubussal. A tubus hossza kb 40 centi volt, könnyű mint a pihe. A domború segédtükör, és a síktükör is kétlábú tartóval volt megoldva, úgy, hogy a diffrakciós mintán négyet láttam, mint egy normál newtonnál.
Ha engedné a tükröm, egy ilyenbe gondolkodtam... Kísérletezgetni, meg tapasztalatszerzésre jó lenne. Főleg hogy már kész van egy tubus is, kihuzattal, segédtükörrel.
De ha alapból gyenge a főtükör, akkor tuti nem fogok bele.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

vastag üvegkorong vágás

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2012.07.05. 10:09

Sziasztok!

Biztosan már látták páran közületek. Aki még esetleg nem, íme:

http://www.youtube.com/watch?v=x-84Sdq7 ... re=related

Ez csak azért érdekes, mert viszonylag "egyszerű" eszközökkel is át lehet vágni azt a 25mm-t is.


Aztán, ami még nagyon tetszik (gondolom ez is ismert video már):

http://www.youtube.com/watch?feature=en ... MDHA8IE014

Én teljesen fémből készítettem, ahol a forgácsolás eléggé nagy akadály lehet, ha ragaszkodunk a fém alkatrészekhez. A vízálló rétegelt falemez, megfelelő technikával alkalmas távcsövek és főtükörtartó, csiszológép építésre is. A rezgések elnyeléséről nem is beszélve.

Üdv:Jani
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2012.07.05. 20:35

Sajnos annak idején nem csináltam képeket-videót arról, hogy miként vágtam ki a 42 centis tükör torzójából a 283 mm-es korongot. Akkor a vesztesek nyugalmával (immáron mi bajom lehetne...) egy kisflexre szerelt 120 mm-es gyémántkoronggal estem neki, eleinte erősen hűtve vízsugárral, később (áramütéstől tartva) már csak spriccolóval permetezve rá a hűtővizet.

Az első eredmény az volt, hogy egy nagyon sok szögletű, szabálytalan , de körre emlékeztető anyagdarabot kaptam, miközben a védőöltözetem és én is úsztam a vizes üvegporban.

Aztán egy forgó tárcsát készítettem, és erre rögzítve körbe forgatva oldalról lassan ledaráltam a gyémánttal a felesleget, míg tökéletes kör nem lett belőle.

43 mm volt a vastagsága, de mivel már 2004 mm -es fókuszra volt csiszolva, így a vékonyabb részén 5 mm-rel lehetett karcsúbb.

A korong kialakítása után felülről is adtam neki a gyémánttal, miközben forgattam az üveget, és lassan lekopott a felesleges anyag.

F/4-es tükör lett belőle, és már egy ideje gyűjti a fényt.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2012.07.05. 21:03

Sajnos én is jártam már úgy, hogy eltörtem egy 40centis tükröt. Ha jól emlékszem egy 270-es korong jött ki belőle. De akár hiszitek akár nem 5000 Ft-ért vízsugárral úgy kivágták nekem a 40mm vastag üvegből, a 270-es korongot, hogy a polírozott felület még csak meg sem karcolódott.
Le a kalappal Zsámba Pityu "hősies" küzdelme előtt, de én neki nem álltam volna kiflexelni.
Ellenben a vízsugaras vágás kb. 15 percet vett igénybe.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.07.06. 01:08

Ez a nyári meleg talán távcső tükör öntéshez lenne jó, parabola antennából készített hevítővel ?
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2012.07.07. 17:30

Készen lett a 100-as átmérőjű és 150 mm átmérőjű kivágó szerszám, már csak a motorizálást kell megoldanom, hogy ne kelljen kézzel kivágni a 19mm vastag üveget. :) (lustaság fél egészség)
A meghajtásról egy BOSH gyártmányú hátsó-ablak törlő motor fog gondoskodni, szépen gyárilag meg van oldva az áttételezés.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.07.08. 00:49

Lehet az üvegkivágás még nekem is jobban menne, mint a polírozás :)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”