Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.02.28. 00:45

Én a prohardver fórumon olvastam azt hiszem a TV képcsövet. Azt ki is akarom próbálni én is, alapanyagként.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.02.28. 04:39

ladavrc írta:Sziasztok.Egy fórumon olvastam (de már nem találom melyiken) hogy főtükörnek a régi típusú tv képcső is jó mert jó minőségű üveg .Hát nem tudom hogy bírná a hőtágulást szerintem elpattanna az üveg.Mondjuk én még nagyon kezdő vagyok nem tudom mennyire melegszik fel a főtükör.Nektek mi a véleményetek?

Mitől melegedne fel a főtükör jelentős (értsd: kézzel nem tapintható) mértékben?
ladavrc
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2012.01.19. 21:21

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: ladavrc » 2012.02.28. 17:40

Sziasztok.Van kb.: 5-6 db rossz tv képcsövem egyet szétszedtem.10mm vastag a rádiusz 1200mm gondoltam rá hogy 4 db-ot kivágni pl 350 mm -es kört és összecsiszolni és laminálni és jöhetne egy finom csiszolás polírozás csak az 1200 mm rádiusz kicsi mert ha jól számolom f/3.4 lenne .De lehet rosszul gondolom.Szerintetek van benne fantázia? Ha van valakinek ilyen tapasztalata vagy van valamilyen ötlete legyen szíves és ossza meg velem (velünk).Válaszokat előre is köszönöm.Sziasztok.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.02.28. 19:28

ladavrc írta:Sziasztok.Van kb.: 5-6 db rossz tv képcsövem egyet szétszedtem.10mm vastag a rádiusz 1200mm gondoltam rá hogy 4 db-ot kivágni pl 350 mm -es kört és összecsiszolni és laminálni és jöhetne egy finom csiszolás polírozás csak az 1200 mm rádiusz kicsi mert ha jól számolom f/3.4 lenne .De lehet rosszul gondolom.Szerintetek van benne fantázia? Ha van valakinek ilyen tapasztalata vagy van valamilyen ötlete legyen szíves és ossza meg velem (velünk).Válaszokat előre is köszönöm.Sziasztok.



A ragasztott tárcsáz felejtsd el.. Deformálja az üveget.. Másrészt el kéne felejteni azt, hogy elsőre egy 300-350-es tükröt meg tudsz csiszolni... Kezdj nyugodtan egy kisebbel, mondjuk egy 150-es ideális kezdőméret.. De semmikép ne legyen nagyobb 20 centinél.. Meglátod, főleg mélyítésnél megizzad ezzel is az ember..
ladavrc
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2012.01.19. 21:21

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: ladavrc » 2012.02.28. 21:05

attila dezső írta:
ladavrc írta:Sziasztok.Van kb.: 5-6 db rossz tv képcsövem egyet szétszedtem.10mm vastag a rádiusz 1200mm gondoltam rá hogy 4 db-ot kivágni pl 350 mm -es kört és összecsiszolni és laminálni és jöhetne egy finom csiszolás polírozás csak az 1200 mm rádiusz kicsi mert ha jól számolom f/3.4 lenne .De lehet rosszul gondolom.Szerintetek van benne fantázia? Ha van valakinek ilyen tapasztalata vagy van valamilyen ötlete legyen szíves és ossza meg velem (velünk).Válaszokat előre is köszönöm.Sziasztok.



A ragasztott tárcsáz felejtsd el.. Deformálja az üveget.. Másrészt el kéne felejteni azt, hogy elsőre egy 300-350-es tükröt meg tudsz csiszolni... Kezdj nyugodtan egy kisebbel, mondjuk egy 150-es ideális kezdőméret.. De semmikép ne legyen nagyobb 20 centinél.. Meglátod, főleg mélyítésnél megizzad ezzel is az ember..



Sziasztok. Akkor butaságot olvastam ,hogy össze lehet ragasztani. :? Akkor mivel 10mm vastag az üveg 100 mm-es tükröt átmérőt ad ki max ugye ? Sziasztok.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2012.02.28. 23:33

Saknos,TV kepcsobol 350mm-es tukor ki van zarva.

A csatolmanyban latszik a 125mm-es F/4.5 RFT tukrom.
Csillag Attila baratom csiszolta TV -kepcsobol kivagot korongokbol.
Az uveg nagyon jo,csak a korongok kivagasa nagyob veszelyes.
Az igaz hogy az uveg 10mm vastagsagu,de a formaja meniszkas,emiatt meg felelne 150 mm-es tukornek.
Ami akadalyoz ,a gorbulet sugara 900mm-es ,nem 1200 mm-es.
Ez 450mm-es fokusznak felel meg.
Csillag Attila harom ilyen 125mm-es F/4.5 tukrot csiszolt.
Finom csiszolasal lehet kezdeni,a vegso fokusz valamivel hoszab,az tukromnel 560mm.
Attila tukore jol sikerult,birja a bolyigoknal a 250x-es nagyitast,az enn tukromnel meg kertem Csatlos Geza-t javitsa meg a parabolat.
150mm-es korongok esetben a nyilas viszony egy szornyu F/3 let volna.

Udv,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2012.02.29. 18:39

Sziasztok!

Osztom Bozsoky Jani véleményét abban, hogy jó egy olyan esemény, ahol a tapasztalat gazdát cserél.
De nem hiszem, hogy annak van realitása, hogy egy helyre rendszeresen, az ország sok pontjáról össze lehet verbuválni az embereket , már csak a horribilis útiköltségek miatt sem.
Talán erre jó a nyári nagytábor, ahová azért elmegy sok ember.
Az ott már lassan hagyománnyá váló tükörcsiszoló foglalkozáson belül is jó lenne egy kis vérfrissítés. Részben mert egyedül nem nagyon bírom, hiszen mindenkinek kellene a hathatós segítség, de csak két kezem van, az is hozzám nőve :) Normál esetben ennyi idő alatt egy közepes, vagy kisebb tükröt ha el tudok készíteni itthon, feszített munkatempóban...
Másrészt jó lenne pl kipróbálni síkot, hiperboloidot csiszolni, vagy egyéb olyan újítással előrukkolni, ami ismét összehozná a csapatot. Mert lássuk be, aki akart, az már csiszolt Tarjánban. Aki hezitált, már annak is volt lehetősége. Így lassan már csak azokkal az emberekkel dolgozgatunk, akik vagy valamilyen oknál fogva még nem fejezték be a tükröt, vagy egy-két esetben új tükörbe kezdtek.

Akár külön ilyen témájú előadásokat is szervezni lehetne a holtidőkre. Szerintem volna érdeklődő bőven, még a haladók közt is.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2012.03.01. 15:42

Bizony!

Én korábban arra gondoltam és írtam is, hogy amint lehetőségem adatik, erre a célra kialakított műhelyemben szívesen látnám a csiszolást komolyan gondolókat és természetesen bárkit, aki csiszolni akar. Minden csak lehetőség függvénye, de az utazási költséget is lehetne azzal kompenzálni, hogy mondjuk 4-5 embernek megfinanszírozom az alapanyagot és ha elér egy bizonyos minőségi szintet (reálisat) hazaviheti az övé. A munkája által megdolgozott érte. És így az utazási költségén lesz egy tükre. Ez egy verzió. A gond a szabadtéri csiszolással az, hogy a 4 napból túl sok idő megy el az előkészületekre és a nagyolásra. Kevesebb idő jut a polírozásra és a parabolizálás miértjére. Ezt orvosolni lehetne egy már előre kinagyolt rádiusszal és azzal, hogy ellendarabot is kapna hozzá a csiszoló. Nyerne 2 napot + megmutatnánk neki helyben 1db-on), hogy hogyan és miért úgy kell ellendarabot készíteni. Figyelnénk, hogy jó tematika szerint csiszolja e fel a fokozatokat és mikortól lehet polírozni. Ezt már az első napon le lehet hibátlanul zongorázni. A következő napon meg csak a polírozással foglalkoznánk.

A célzott találkozók lényege ( a nyári találkozón kívül) azért is jó, mert a határozottan komoly résztvevők már a táborban segíteni tudnának a frisseknek.

Síkot csak profi körülmények között érdemes készíteni. Kell egy referencia sík (I.-es sík) és 2-3 másolat az illesztéshez. Ezek igényelnek komolyabb beruházásokat, de egyenlőre inkább vásárolok 50 ezerért egy igenjót, mint nekiálljak. Az 50-60cm-es távcsövekhez már érdemesebb 100-120-as kistengellyel készíteni párat, mert úgy tudom, hogy az már igencsak nem olcsó.

A Cassegrain segédtükrök készítésére már csak igen elvetemültek adják a fejüket úgyis. A Newtonokat is lehet fokozni, meg akármilyen más távcsövet. Igazából ezt szerintem sokan a kihívás és a jó társaság miatt csináljuk. Mindíg annak a híve voltam, hogy egy jó elméleti alap után gyakorlat kell, fejlődni szükséges, mert e nélkül továbbmenni felesleges vagy legalábbis állóvíz.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.03.01. 20:11

Ezt a síktükröt is ki lehet próbálni is, hogy amit arra szánunk, egy jóval is megnézni, miylen képet ad, meg egy maszekkal.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.03.01. 20:43

Van egy 1/2 x 1 x 2" méretű eredeti Zeiss planparalell üveghasábom. Azt rátettem egy sík segédtükör felületére, tisztítás után, százrazon. Az asztalra tett egér alátéten feküdt a síktükör, rajta a hasábbal. Ferde szögben a lámpa fényénél szemlélve színes kis köröcskék, ferde és hullámos vonalakat láttam. Ha egy hurkapálcikával finiman odébb tóltam a teszthasábot, a kis körök és a hullámos színes mintázat megmaradt a sík segédtükörhöz képest nagyjából azonos helyen, néhány milliméterrel ide, oda elcsúszva, de jellege nem változott. A hasáb másik legnagyobb felületével is majdnam pontosan ugyan az a halvány színes mintázat volt látható a segédtükörre helyezést követően. Van egy sík-domború nagyíitólencsém is. Annak a sík felületére rátéve a hasábot sűrűbb szabályos koncentrikus színes köröket látni. A kérdésem, hogy a hasáb hibás, a lencse nem sík, vagy a tükör síkja nem pontos, vagy egyik sem sík? Úgy tudom, hogy a sík felületeknek egymáson egyenletes, valamilyen színű, vagy a nézési szögtől függő színű, de nagy kiterjedésű foltot kellene mutatni, és nem köröket, hullámos vonalakat. Jól gondolom?
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”