Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: András » 2011.07.28. 16:56

Bozsoky írta:S
Szerintem 40-50cm-ig egy tükörben érdemes gondolkodni.
Csak egy bizonyos szint és színvonal felett érdemes ilyenben gondolkodni és ez alatt inkább a bizonyosság és a költségmegtakarítás miatt Newtont kell építeni.


Nahát... mégsem voltunk sültbolondok, amikor ugyanezt ajánlottuk többen is??
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: András » 2011.07.29. 20:30

Azt nem tudjátok véletlenül, van -e olyan tükörcsiszoló, aki cassegrain optikai elemeit is elkészíti / elkészítette már? Segédtükörrel együtt!
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.07.29. 22:39

Úgy tudom, ABC-rendben: Berente Béla, Kocsi Károly és Varga János biztosan készített már Cassegraint. Biztos vannak még mások is, de róluk sajna nem tudok.
(Nekem egy hete jött meg a kifúrt alumíniumozott tükör, a leendő hiperbola egyelőre gömbre van fényezve. Ősszel kiderül, sikerül-e nekem is. :) )
eke
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2009.12.19. 12:03

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: eke » 2011.07.31. 09:29

Hát, én nem ajánlanám a Cassegraint....
Nagy átmérőnél lenne értelme.
Én, anno nagyon pofára estem vele, ezt a Béla is tanúsíthatja.
Jó üveganyag kell hozzá, s minden kis hiba fokozottan jelentkezik, szerintem nem éri meg...
Ha, hosszú fókuszt akarsz bolygózáshoz, s netán tőkéd is van akkor megfontolandó a Yolo.
Bár nem tudom a Béla elkészítené e, úgy tudom (bár lehet, hogy tévedek), hogy nem sűrűn vállal csiszolást.
Szóval, ha van sok elköltendő pénzed inkább a Yolo
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.07.31. 10:47

Az arcra bukás magának a tükörcsiszolásnak is legfontosabb járuléka. Én Newton-Cassegrain váltható rendszerben gondolkodom. Ha sikerül kivitelezni, (a segédtükröt) akkor a legkevesebb optikai elem segítségével elérem a célom.
Nekem is tetszik a Yolo, de ahhoz még sok tapasztalat kell. Nem tudom mikor, egyszer majd nekifogok. Személyesen egy tapasztalt csiszolót sem ismerek, de egyikük megtisztelt, hogy tanítana. Egy folyamatot látva abban részt véve biztos lehet is tanulni, úgyhogy ha lehet élni fogok a lehetőséggel, de emellett is a tapasztalatokat mindenkinek magának kell összeizzadni.
Én biztosan tudom, hogy nekem mindig csak olyan távcsövem lesz, amit elő tudok állítani.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2011.07.31. 22:31

Szia Tibor!

Sajnos a tükör, amit már sok éve nekem is adtál, mert nem lett volna értelme visszapostázni sem, - egyik legrosszabb tükör ami valaha is a kezemben volt. A padláson még mindig megvan. Kíváncsiságból készítettem róla interferogramot.
Ha megengeded, akkor kirakom a mérést az Interferométer c. albumomba.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2011.07.31. 22:45

Cassegrain

Valóban, - már több Cassegrain rendszert is csiszoltam. A legismertebb, - amit én is évekig használtam a 250-es, f/3,6-os főtükörrel, ez f/14-re nyújtva. Jelenleg Ladányi Tamás használja legnagyobb megelégedéssel. Lefotózták vele a Sirius-B-t is néhány éve.

http://www.youtube.com/watch?v=56skqUpc ... detailpage

Véleményem szerint 200mm átmérő felett van értelme foglalkozni ezzel az optikai rendszerrel.
Akkora munka, hogy csak magának csiszolja meg az ember, de megéri a fáradtságot.
A kis fényrő ellenére remekül tudtam vele mély-egezni, - planetárisokra, gömbhalmazokra ideális, de nagy élmény volt sok évvel ezelőtt, mikor az M33 galaxisban a csomósodásokat láttam vele.
eke
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2009.12.19. 12:03

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: eke » 2011.08.01. 09:35

Ez jó ötlet, okulásul és elrettentésül mindenkinek.
Csodálom ,hogy megvan még...az üveg anyaga is botrányos volt.
A segédtükörről nem is szólva.
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: janwar » 2011.08.01. 15:30

Sziasztok! Mivel ebben a topicban szalad össze minden tükörcsiszoló szakember, itt szeretném nyilvánosan feltenni a kérdést, szeretnék egy 220/880-as tükröt, tudna-e ebben valamelyikőtök segíteni?!
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.08.01. 15:50

Szia János!
Nekem pl. akkora anyagom sincs.
Szerintem megint Kocsi Karcsit kéne megkörnyékezni, nála még a rövid határidő se lehetetlen. Csak mostanában teljesen eltűnt a fórumról. Remélhetőleg nagyon elfoglalt. :)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”