Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: janwar » 2011.04.16. 19:10

János én benne vagyok, tetszik az ötlet!
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.04.16. 19:17

Sidius írta: Ez nagyrészt valóban igaz, mégis arra gondoltam, mi lenne, ha nyitnánk olyan topikot is, ahol mindenki aki valaha tükröt csinált -és van kedve hozzá- elmesélhetné a legelső optikája történetét. Arra egészen biztosan úgyis mindenki emlékszik. :)


Hm.. Nem rossz ötlet. De én ezt már leírtam lépésről lépésre a makszutov fórumon, a távcsőépítés, tükörcsiszolás fórumban, ati27 nick alatt. (remélem nem problémás egy másik oldal említése!) Ott egészet leírtam az ötlettől a magvalósulásig! Ja és minden "bénázásom" is le vagyon írva, hogy lehessen belőle tanulni! Szóval még egyszer nem szeretnék belefogni, annyira nem szeretek írni! :D
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2011.04.17. 16:37

Üdv!

A nagyobb átmérőjű optikáknál a kicsiszolt üveganyag tömege elérheti akár az 1kg-ot is sallanggal együtt. Itt már érdemes gondolkodni valami trükkös dolgon, főleg ha 10db-ot csisnálsz. De! Az, hogy nagyolva kidolgozod az üveget a korong közepéről, az egy dolog, utána úgyis át kell menned durva anyaggal rajta úgy, hogy a durva felület is megközelítse már a gömböt. Aztán jön a finomítás, amit elkapkodni egyenlő a tükör halálával. A többi lépés már csak finom, türelmes lépésekből áll. Írtam, hogy a 250/1000-nél nyertem acéldomborulatú szerszámmal kb 3x-os időt. 2db korongnál már nem mindegy, hogy 10 órát szenvedsz vagy csak 3-at dolgozol és megvan a mélység! És jól!

Ha nem optikai szurkot veszel a polírozáshoz, akkor a zsákos szurok üllepítve, lassú eljárással és megfelelő FENYŐ gyantával keverve, mérővel nagyon jó!

Ha optikait veszel, azt meg hozzá kell párosítani az üvegtípushoz, hőmérséklettartományhoz, amin dolgozol.
A fényerős tükröt is először gömbre illik kipolírozni, aztán egy lágyabb szurokkal elkezdeni parabolizálni. Hogy hány tárcsa kell hozzá az mindíg függ a körülményektől. Egy jó irányvonal létezhet a többi már lehet más jó megoldás is.

A tükörcsiszolás egy bizonyos szint után nagyon nagy precizitást és türelmet követel meg. A lambda/8-10 es optikák jósága szinte a mérhetetlen, lehelet finom különbségeken múlik csak. Sok mindenen múlik ez.....
Nemérdemes szőrszálhasogatni, ha nem ismerjük a kontroll lehetőségeket. Viccelődhetünk a 99,9%-on, de elérni sokszor a szerencse kérdése. És ehhez már az if kell, hogy rengeteg mérési időt spórolhass meg vele, ha a nagyon jóra törekszel. Hobbyra jó a maszkolás is. És szerintem jó kezekben ( elég jó) nagyon pontos mérési eljárás.

Sok jó és sok majdnem jó megoldás létezik. Én mindegyiket kipróbáltam ha érintve is. Sok mindent azért mert nem tudhattam, hogy nem jó út. De ha most fórumoznék először és kezdeném, biztosan hallgatnék azokra, akik régóta művelik a témát. :-) Aki cnc közelben van marja elő a rádiuszt gyémántfejes szerszámmal.

Első tükröm egy 100/400-as volt. 10x mélyebb lett, mint kellene, persze olyan, hogy mérés és, hogy mikor jó, azt nem tudtam. Ráccsal "ellenőriztem" Csatlós Géza mondta, hogy nagyon mély lett, de gyönyörűen polírozott felület, abba ne hagyjam a csiszolást..... ezzel lelkesített.

Aztán jó alaposan utánanéztem a témának és 1-2 év múlva csiszoltam egy 145/855-öst. Azt már konkrétan mértem. Az L/5-6 körüli lett és egészen kis nagyításokon is tűéles képet adott már a bolygók felszínéről is. Node ezt elég komoly előmunka előzte meg. Nálam így kezdődött. :-)
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2011.04.20. 13:04

Kedves Csiszolók!

Mindenkinek kellemes húsvéti ünnepeket kívánok és karcmentes tükröket. :-)

Üdv:Bozsoky Jani
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Bozsoky 2011.04.26. 07:54-kor.
parragh
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2011.01.08. 22:02

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: parragh » 2011.04.20. 13:34

Üdv Mindenki,

Én vagyok az említett lelkes fiatalember :-).
Először is köszönöm a segítséget. Másodszor pedig, ha lesz egy kis időm a platform készítés és csillagvizsgáló építés közben (mert ezen is dolgozom épp), akkor gyorsan összedobok egy weblapot ahova felteszem a dokumentumokat, hogy mindenki szabadon elérhesse. A projekteket pedig igyekszem majd dokumentálni, fotózni, hogy a követőknek egyszerűbb dolguk legyen.
Sajnos most csak ennyit tudok tenni hálám jeléül.

Üdv,
Parragh Marcell
Longi
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011.04.18. 10:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Longi » 2011.04.25. 18:37

Kellemes Húsvétot Minden Fórumozónak.Most kapcsolódtam a Csillagváros közösséghez,így sok az olvasnivaló.Nem vagyok kezdő a témában,inkább csak a világhálón.Régebben csiszoltam tükröket.Több,kevesebb sikerrel.150-200mm átmérőjű üvegeket csiszoltam, políroztam.Volt hogy ajándékba készítettem rokon gyereknek.A szülők fogadták,hogy amikor a gyereknek kedve van,mindíg lesik az eget.Az óta valahol szemét telepen végezte a sok munkám gyümölcse.Utolsó kész távcsövem legalább jó kezekben van.Tíz éve most vettem elő egy megcsiszolt üveg párt.200-as 1800 fókusszal.Most polírozom.Üdv.Longi.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.04.25. 20:34

Longi írta:Tíz éve most vettem elő egy megcsiszolt üveg párt.200-as 1800 fókusszal.Most polírozom.Üdv.Longi.


Üdv a klubban! :D Azt hiszem csiszolsz még több tükröt is, ha végigrágod ezt a topicot! :) Itt-ott rálelhetsz egy-két jó linkre, és ötletre is!
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.04.25. 20:55

Ugye az az optimális csiszolópor mennyiség körülbelül, hogy szemcsemérettől függően, egy szemcseméret magasságig, kb. telítve legyen a tükör felület, akkor nem is kevés, nem is sok, hogy kitolja a szerszám , meg tükör közül ? Közben megérkezett a csiszolópor és most éppen csiszolok egy 15 centist, a 400-asnál tartok.
Eddig az volt a bajom szerintem, hogy túl kevés port használtam, mivel nem nagyon volt, így a karcveszély is állandóan fenyegetett, sőt nem csak fenyegetett, hanem meg is történt sorozatosan.
Nemrégen meg tapadás is volt, majdnem erős, ha nem veszem észre, mert közben minek kell nekem a Jedi visszatért nézni, meg netezni mellette. :)
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.04.25. 21:14

tobe írta:Közben megérkezett a csiszolópor és most éppen csiszolok egy 15 centist, a 400-asnál tartok.


Figyi! Eddig nem 200-ast csiszoltál? És azzal már a polirozásnál tartottál nem? Mi történt?
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.04.25. 21:59

attila dezső írta:Figyi! Eddig nem 200-ast csiszoltál? És azzal már a polirozásnál tartottál nem? Mi történt?


Köszönöm az érdeklődést, nem történt semmi különös, csak valamikor írtam is, hogy nem volt időm, és azt mérni egyelőre nem tudom, költözködés miatt nincs még összerakva az a cucc most, de a héten lesz időm lehet azt is mérni. Viszont egy 15 centisbe is belekezdtem és azzal most a csiszolás vége feléig értem, ennek fókusza 150-140 cm-re van tervezve, így nem kell parabolizálgatni , ha jó gömböt csinálnék, kicsit gyakorolom is ezen a technikát. Most az 1000-es por után vagyok, majdnem jó, de a szélen bele megy valami, ilyen csóvaszerűségek, a fazettázást kellett volna még igen csak, kérdezni is akarom, hogy az ilyen mitől lehet. Mutatok képet is azonnal, most csináltam, íme:

PICT0471.JPG


És egy másik az izzószál tükröződéssel, mindenhol ilyen,mint itt, az egész felületen:

PICT0472.JPG


Utóirat:

Közben eltelt egy kis idő megnéztem megint a tükröt, a szélén ezeket a csóvákat és van benne karcolás is ezeknek kb. a közepén, de nem túl mély, és még az tűnt fel, hogy a tükör szélének csak egyik irányában keletkezett, tehát mintha levételkor pattant volna talán le, ezt hogy lehetne megelőzni, pedig nagyon óvatosan veszem le mindig, kihúzva a széléig a tükröt az ellendarabjáról.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”