Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.10.20. 19:26

A szurok elég problémás, de most lehet, hogy hozzájutok kb. ötven kilóhoz. Ha ez mostanában sikerül, (mármint hozzájutni) szivesen adok belőle. Amivel a 195/1300-ast fényeztem, (amelyikkel most is fotózok), gyakorlatilag sóderrel keverve adták nekem. A külső legszennyezettebb részt levágtam és eldobtam. Utána egy kutyakonzerves dobozban hígfolyósra melegítve vagy hússzor leülepítettem és tiszta edénybe fejtettem. Csodálatos munkát végzett!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.10.20. 19:34

Ez oriasi segitseg lenne, elore is koszonjuk.

--mpt
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.10.20. 19:40

Majd' elfelejtettem: Van most is kb. nyolc kiló nélkülözhető és elég tiszta anyagom, csak kell hozzá valamennyi lágyabb szurok vagy terpentin, mert állati kemény, és elég magas hőmérsékleten formálható csak jól. (A víz a kéznek már nagyon meleg mikorra elég képlékennyé válik.) Ebből már néhány héten belül tudok küldeni a Polarisba. Igazából ennek a szakos neve bitumen, de én úgy tudom, hogy a szurok megnevezés nem is helyénvaló, mert nekünk nem szurok kell. Próbáltam utánanézni a neten, hogy tisztábban lássak, de egyértelműen sehol nem találtam meg leírva a különbséget. A szurok állítólag növényi eredetű, a bitumen pedig tudjuk, hogy ásványi. Ez csak azért jutott eszembe, mert élesben ezt a már meglevő anyagot ugyan kipróbáltam, de le kellett vakarnom, mert nagyon nehezen volt alakítható. Gyorsan dolgozott, de módfelett rideg! Remélem némi kotyvasztás után jó lesz!
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2010.10.20. 20:27

mpt írta:Sidius,

Egyébként épp emiatt kissé most meg is vagyunk akadva: ki tudja, hol lehet viszonylag tiszta szurkot venni???

155mm-es korongpárjaink is vannak még. A beszerzési forrás egyébként a Borbély-tükör volt, náluk lehet nagyobbakat is vágatni, de szerintem 155-ös van még ott is készen.

--mpt


http://www.galvoptics.fsnet.co.uk/telescope4.htm

itt lehet pitch néven vanni 450 gr 12 font. Ez bőven elég 2 15-ös tükörre!

http://www.willbell.com/ATMSupplies/ATM_Supplies.htm

Itt is pitch néven fut, a tempered típust ajánlom, a kitben nekem is azt csomagolták. Ez nem is szurok, hanem egyfajta gyanta szerűség. 8 oz egy 15 ös korongra bőven elég. 5 Lbs meg szerintem 10-12-re.

http://www.melleroptics.com/shopping/sh ... .asp?id=14
itt pedig 1-4kg-os kiszerelésbe lehet rendelni. Az árakért regisztrálni kell.

Kb ennyit találtam most..
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2010.10.29. 18:30

Üdv Mindenkinek !

Sikerült előszörre belépnem. Micsoda öröm, hogy rátaláltam erre a fórumra. Van egy 12 és 20 centis saját csiszolású tükröm, amit be kellene már újfent ezüstözni, kipróbálom alkohol hozzáadása nélkül, bár eddig se volt vele gondom.
Kissé még kellene a tükrökön javítani, mivel papíron políroztam, gyémánt porral, ami gyárból került ki, valami 1 mikronos volt a legkisebb szemcséjű, abból tettem papírra, a papír az ellendarabra téve persze. Közben lett cérium oxidom is, viszont szurkom nincsen, azzal a módszerrel kéne még próbálkoznom. A Kulin György féle Távcső világa könyvből csináltam az ezüstözést.
A polírozásnál először tiszta karc lett mindig, már nem is emlékszem, hogy aztán hogy sikerült a karcolást megszüntetnem, de a végén valahogy ment. Időben nem kevés a polírozás ideje, először abban a hitben voltam, hogy biztos nem jó valami, de aztán láttam itt is, hogy tényleg tizen-órák kellenek, míg "tükör" sima nem lesz a felület, a görbülete meg ahogy sikerül, az már nem annyira egyértelmű. A kisebbik tükröt már nem akarom bántani, az se tökéletes, de használható azért.
A 20 centis pedig még nincs kész teljesen, csak egy jó ideje, mikor kipróbáltam, már nem volt türelmem tovább polírozgatni, aztán belenézve a látvány elég biztató volt így azóta úgy van kissé a peremén vannak még gödrök, de mivel a fókusza olyan 143 cm körüli elég nagy nagyításban a Hold szép látvány.
A durva csiszolást bór-karbid csiszoló anyaggal végeztem, a 20 centist már kissé gépesítve forgó asztallal motorral hajtva. Ha emlékeim nem csalnak, a csiszolás része vagy 6 óra volt, utána políroztam, de összesen 2 napom ment rá. De még nem jó. Üveg anyag, vastag üveg a kicsi 10mm-es a 20 centis pedig vagy 3 rétegből epokittal ragasztott 8 mm vastag üvegekből.

Kb. ennyi első nekifutásra.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2010.11.14. 22:41

A kis tükröm ezüst felülete eléggé elromlott, több év alatt, gondoltam beezüstözöm újra, de mielőtt megtettem volna, megpróbáltam cérium-oxiddal megpolírozni, így sikerült. Itt van a rossz állapota:
Tempshot0001.jpg


Itt pedig utána látható, hogyan sikerült, a közepén látható területen nem maradt ezüst réteg, de mivel majdhogynem a közepén van, ott a segédtükör úgyis takarja, így talán 1 négyzet centi területtel kevesebb, van, de az nem olyan vészes:
Tempshot0009.jpg


A legkisebb tükör 56mm-es, még az Urániából vettem annak idején, 1980 körül, a közepes 120mm átmérőjű, a nagy a 200mm-es jelen képen épp nincs beezüstözve, a folyadékokat előkészítettem, holnap talán meglesz. A felületi minőségükről annyit, hogy a legkisebben is láthatóak kis gödröcskék, ami az Urániában készült, a saját magam készítettekben is, még több polírozási időt kellett volna rászánni. Saccra talán, ha mondhatom olyan 90%-os lehet a hasznos felülete, emiatt a képben fényes égitesteknél látszik egy kis homály udvar is. A két nagyobb leképezése sem tökéletes, azon még "csiszolni" kellene. Mindezek ellenére ez is ad olyan képet, hogy nagy öröm nézni. Megpróbálok pár webkamerás képet is készíteni velük, amennyiben lesz egy kis tiszta égbolt a következő napokban. Mikor csiszoltam, finomabb poraim sem voltak, csiszolóvásznakról kapartam le többféle finomságút, ilyen ötletet is használtam. Jelenleg még szurkot, vagy bitument kellene szereznem, hogy a polírozást is ki tudjam azzal a technikával próbálni.

További kép, a nagyról is:
Tempshot0004.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2010.11.15. 17:54

200mm-es saját készítésű tükör ezüstözési művelete folyamatban. Itt látható, amint körbe vettem egy kettéhajtott irattartó mappából kivágott cetlivel, fugazillal be van kenve a tükör széle, majd összehúzva a vastag papír rajta, vége csipesszel összefogva. Amint megszárad, ráöntöm az ezüstöző folyadékot, amit tegnap készítettem el. A tükör felületét SZITI-vel tisztítottam le, ebben NaOH van (legtöbb), ami erős lúg, a zsírt leoldja. Az eredményt majd meglátjuk hamarosan:

Tempshot0013.jpg


Közben eltelt annyi idő, hogy beezüstöztem, itt látható az eredmény:

Tempshot0018.jpg


A felületen apró kis gömbök vannak, azért ilyen homályos, mert ha oldalról kap fényt azt nagyon szórja, de pl. sötétben ha szemből nézem és nem kap oldalsó fényt, már nem látszik. Mindenesetre most kellene még letisztítani ezektől, valami olyan módon, hogy maga az ezüst azért ne menjen le róla. Emlékeim szerint, ha hagytam napokig így, akkor annyira rátapad az üvegre az ezüst, hogy lehet polír porral is finoman dörzsölgetni, de most afelé hajlok, hogy más módon kellene ezt leszedni róla. Nincs valakinek ötlete, milyen módon lehetne ezt megoldani. Pl. most olyan jutott eszembe, hogy lehet nagy sebességű levegővel lehetne lefújatni, esetleg, folyadékkal is ugyanígy erős sugárral pl. Nem sima vízcsap alatt, illetve elvékonyított véggel talán meg lehetne próbálni.

Ettől függetlenül most ráteszem a tubus végére és belenézek majd éjszaka, milyen a kép így.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.01.02. 23:39

Sziasztok !

Van egy olyan 20cm-es átmérőjű üveg nyersanyagom, aminek a közepén van már egy furat olyan 2cm kb. Mit kellene azzal kezdenem, hogy a csiszolásnál ne legyen vele gond, fazettázzam le jól, vagy ragasszak bele esetleg valamit, vagy nem érdekes ? Még nem kezdtem bele a dologba, de tervezem hogy elkezdem csiszolni, mire meglesz talán a szurok is megjön. Tanácsot szívesen elfogadok ezzel kapcsolatban.

Tempshot0060.jpg


Tempshot0061.jpg


Béla.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tobe 2011.01.03. 14:46-kor.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.01.03. 06:14

Szia!
Nekem az első tükröm szintén kifúrt korongból készült. Nem igazán találtam írott formában tanácsot a megoldásra, ezért improvizáltam és végül jó lett.
A furatot erősen kifazettáztam nagyon finomra, majd nekifogtam a csiszolásnak. Közben még egyszer fazettázni kellett, de a csiszolás a forrásokból megismert szokásos módon ment végbe a legfinomabb fokozatig.
A bajok a szuroktárcsánál kezdődtek. A meleg szurokra nyomott korong alatt nem maradt egy csepp levegő sem, mert az a furaton távozott, azonban maga a szurok is belepréselődött, így oldalra nem jött le a tükör. Kicsit felemeltem az asztalról, s a tükröt fogva erősen belefújtam a furatba, így kb. fél perc után elváltak egymástól. Ezután lefaragtam a szurokból a fölösleget, ill. a szurkot helyileg melegítve a tükör peremével lesimítottam a polírtárcsa közepét. Ezután mindannyiszor eljátszottam ugyanezt, ahányszor ki kellett nyomni a tárcsát.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.01.15. 17:13

Üdv mindenkinek!

Örömmel tudatom, hogy a távcsövem bevetésre kész! A tükör le lett aluztatva! Tegnap "berepültem" még csak a holdon, mivel igen párás volt a levegő! Sikerült a holdról lőni pár képet, egy kompakt ixus 80-al. Csak úgy kézből az okulárokhoz (egy 10 mm scopium swa, és egy 25mm-es plösslhöz.) Persze a ráirányítottam az orion ködre is, és még a párán keresztűl is felsejlett a köd! A trapézum pedig szépen látszott! Felrakok két képet a holdról.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”