Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.20. 17:02

Elkészült a 202/600-as távcső fapados kivitelben, minimál anyagráfordítással, hogy könnyű legyen.
Eddigi legkeservesebb távcsőépítésem volt. A főtükör tartóját elrontottam, de addigra már egy napot dolgoztam rajta, ezért három helyen nyitott lett, látszik az üveg, ami nem baj, csak nem így terveztem. A tubus 1,5-es alumínium, acetilénnel gyönyörűen végighegesztettem, utána a tartópapucsot háromszor vágtam le, mert annak a felhegesztését AWI-val már elrontottam. Igyekeztem eltüntetni a hibákat, de eleve is volt, mert nem új volt a lemez, de legalább ingyen volt.
A kihuzat forgatós, egy videokamera 8 bekezdésű menete, kifelé ki is tekerhető, de beleesni a távcsőbe nem tud. Alig van hely az okulár szorítócsavarjának, ami bele is forog az anyamenetes részbe, úgyhogy az okulárt kell tekerni. Idővel majd lesz másik, szerintem Clement.
Izgulok a próba miatt, az előbb került tubusba minden, amit különben tegnap festettem le. Mindkét optika próbatubusban tesztelve volt majdnem két éve, a síkban szerintem közel annyi munkám van, mint a főtükörben. Egyébként határeset méretű, 55-ös és Tarjánig már biztos nem is lesz nagyobb, majd a télen tervezek nagyobbat csiszolni. A távcsövet a próbamechanikámra tudom most csak felszerelni, mert csak az hordozható.
Szóval ilyen lett:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.20. 17:03

Még egy kép:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.20. 17:04

Belsőségek:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.07.20. 18:58

Janos

Gratulalok , gyonyoru tavcso , nagyon kivancsi vagyok a proba eredmenyre.
Hogyan fogod hasznalni , koma korektorral vagy nelkul ?
Milyen okularal ?

Derult eget es nagy sikert kivanok,Mircea
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.20. 19:12

Köszi!
Ezt illene többnyire korrektorral használni, de ki akarom próbálni egy Naglerrel.
Készül hozzá majd itthon egy korrektor, aminek az lesz a rendeltetése, hogy a kamera 3 mm-es szenzorának területére elfogadható leképezést csináljon. Még a fókuszredukción is dolgozom, a cél olyan 300 mm lenne, de még a jövő zenéje. Különben 20 mm-es Plössl-el csak natúr is jól elvoltam vele egy fél éjszakán át a próbatubussal.
Van egy 3,5-es báriumom. Kis olcsó okulár, de ez nem akadályozott meg, hogy bolygózzak is. Tovább nem tudok nagyítani, egyik Barlow se tolerálja ezt a nyílásviszonyt. Elvileg ugyanazt el kéne bírni a tükörnek, amit bármelyik 200-as elbír, de ezt csak óvatosan mondom, mert még nem ismerem eléggé az ég alatt.

Eszembe jutott még egy bosszantó eset, ami a főtükör csiszolásakor esett meg. Mindig nulltesztelek, ehhez első körben rácsot használok. A felület már nagyon jónak mutatkozott, de a perem 3 mm szélesen konyult, kicsit kopott volt. Tudni kell, hogy peremkopás nekem ritkán fordul elő, szinte mániákusan küzdök ellene már akkor, mikor még nincs is. (Pont elég a többi hiba, ami szokott lenni.)
Visszapolíroztam gömbre a tükröt, aztán újra nekiestem, de ugyanoda jutottam. Ültem a széken, és baromi kimerült voltam agyilag, bele voltam fáradva az egészbe. Épp elindultam volna, hogy mára abbahagyom. Szemüveg le, fejem egy kicsit lecsüngesztettem, megdörzsöltem a szemem körül, aztán csak úgy ránéztem a rácsképre. Hibátlan volt...
A szemem asztigmatikus születésem óta. A jobb szemem -vagy az agyam- viszont pár másodpercig még most is tud korrigálni szemüveg nélkül, aztán elfárad. Nem gondoltam, hogy így járok, és mindez még egy 250/1000 tükörnél sem jön elő!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.07.20. 19:38

Sidius írta:... A tubus 1,5-es alumínium, acetilénnel gyönyörűen végighegesztettem, utána a tartópapucsot háromszor vágtam le, mert annak a felhegesztését AWI-val már elrontottam. ...


Jani!

Látom, Te Szentesen laksz; nem ismersz jó, de reális áron dolgozó AWI-s (alumínium) hegesztőt Bp.-en, vagy a közelében? Ha igen, küldj kontaktot lécci magánban.


Kösz,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: TZ » 2017.07.21. 07:53

Jani, gyönyörű darab! :)
Nagyon kíváncsi vagyok rá, legalább lesz kiindulási alapom, hogy milyen egy jó f2,9-es! :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.07.21. 09:03

TZ írta:... milyen egy jó f2,9-es! :)


Autó fényszóró! :lol:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.21. 10:46

Köszi Zoli!
Tegnap másfél óráig jusztíroztam, olyasmi volt, mint mikor a szűz kéz az első Newtonját próbálja belőni. :)
Extrém érzékeny a beállításra, de ezt eddig is tudtam. Mikor sikerült mindent középre csalni, 3,5-es okulárral néztem a Szaturnuszt, egyes pillanatokban szépen összeállt a kép, Cassini-rés, 3-4 felhősáv de persze tartós nyugodtság az nem volt. Minden esetre a jó leképezés területe mindössze néhány Szaturnusz krongnyiban mérhető. A 20 mm-es mezei Plössl szintén hűségesen dolgozik benne, de azért többnyire az már kevés. Táblaüveg létére egész jól bírja hűlés közben is, de sokkal-sokkal jobb lenne a kisebb hőtágulás. Erősen alulkorrigált hűléskor, meg egyébként is kissé, de az kivételesen szándékosan van így. :lol:
A zenitben láttam kb. 4m-s Airy-korongot, nagyon parányi volt, de szép. Megint kipróbáltam a Barlowot, de beleszól a hullámfrontba, pont rossz irányba, ráadásul a fényútba lóg. A tükör különböző környezeti hőmérsékleten hőegyensúlyban is némileg más-más alakra áll be, -erre számítottam is- a próbatubusban kb. 5 fokos hűsben jóval kevésbé alulkorrigált, -10 ben meg még nem próbáltam. Használat közben is le lehet szűrni, hogy mennyivel szélsőségesebben viselkedik egy ilyen, mint mondjuk egy F/6-os. Körülbelül ugyanaz a különbség az elkészítésük között is.
A nyílásviszonyra is tekintettel nem bánom a beleölt munkát, de lehet jobbat csinálni. Mondjuk ez mindig minden optikára igaz. A legszebb az egészben, hogy az optika szerintem hajszállal jobb, mint az első 195/1300-as tükrömé. Más kérdés, hogy az könnyen kezelhető, "toleráns".
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: TZ » 2017.07.21. 12:37

Szia Jani!

Én is hasonló nagyítást tudok elérni, amivel még tűrhető minőségű képet ad. A Szaturnusz az enyémmel sajnos azért szellemképes, van egy halo körülötte. A Cassini rés megvan, de lágyan - egy minta alapján nem tudom eldönteni, hogy az optikai minőség, vagy a légkör, vagy pedig a nagy fényerő miatt van-e.
Halvány objektumoknál azért van előnye, akkor gyönyörű tud lenni a látvány! Nemrég, életemben először megnéztem /nem Bp-ről, de szinte teleholdnál/ a Vadkacsa-halmazt és csak ámultam! Sajnos ködöket nem láttam, a Hold elvakított.
Én sem bánom a sok kínlódást vele, szép azért a teljes Fiastyúk a látómezőben! :) Még a minőségével is megbarátkoztam, mivel megnéztem, hogy mit tudnak a nálam lévő f4 körüli akromát lencsék /pl. bontott bino és bolti lencsék/kicsit komolyabb nagyításon: fókuszon belül és kívül vízszintes, ill. függőleges kék, ill. piros paca...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”