Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.03.07. 07:54

Attila írta:És a magam részéről most itt szállok ki a további szájtépésből. :mrgreen:


MDA
[/quote]

Kedves Attila!

Köszönöm a megtisztelő dicséretet, de egyáltalán nem vagyok sem ismert, sem elismert tükörcsiszoló. Egy sokat kísérletező, érdeklődő vagyok, a tükrök csiszolása inkább kellemes időtöltés számomra, és kikapcsolódás. Természetesen arra törekszem, hogy eredménye is legyen, de nem ez az elsődleges szempont.
Summa summarum éppen van egy 17 centis gömbtükröm, véletlenül éppen kellően vékony és domború a hátoldala is. Már kivágtam a rugalmas lapot hozzá, és hétvégén rászánom az időt erre a kísérletre. Lefotózom a rácsképeket és meglátjuk, hogy mit mutat a gyakorlat.
Mégis, hol elmélkedjünk, ha nem itt? :D
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.03.07. 08:49

mizar írta:... véletlenül éppen kellően vékony és domború a hátoldala is. ...


Sanyi!

Csodálkoznék, ha véletlenül éppen jó lenne a rácsképe...
Pontosan erről írtam alább, de ezek szerint fölöslegesen. Tervezés nélkül csak próbálkozás a dolog.
A "kellően" kitétel csak számolva lehet megalapozott.
Bocsánat, senkit sem akarok megsérteni, de ezért érzem fölösleges "szájtépésnek" a továbbiakat.


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2017.03.07. 09:19-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.03.07. 09:18

Csak csinálja meg Sanyi a kísérletet, ami arra feltétlenül jó, hogy látni lehessen a torzíthatóság mértékét, finomságát. Ha nem is lesz parabola, de ezek a hatások biztosan jól láthatók. És ha így lesz, megkérjük MDA-t, számoljon helyes alátámasztást! :D
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.03.07. 09:25

Vizi Péter írta:Csak csinálja meg Sanyi a kísérletet, ami arra feltétlenül jó, hogy látni lehessen a torzíthatóság mértékét, finomságát. Ha nem is lesz parabola, de ezek a hatások biztosan jól láthatók. És ha így lesz, megkérjük MDA-t, számoljon helyes alátámasztást! :D


Szia Péter!

Köszönöm a bizalmat, 30 éve még éltem is volna a lehetőséggel...
Most viszont újra elő kellene keresnem a padlásról a szilárdságtan jegyzeteimet. :oops:
Inkább egy frissen végzett, gyakorló gépészmérnök srácot (vagy lányt) kellene keresni ehhez. :D

Bár az oktatás mai színvonala mellett - ahogy a nagyobbik lányomtól tudom - ez sem biztos, hogy jó ötlet... :roll:


MDA

u.i.: egyébként, ha tőkejövedelemből élnék, még most is bevállalnám... 8-)
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
petrancs
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2017.01.20. 17:55

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: petrancs » 2017.03.07. 18:40

Fókusz jelenlegi állapota. A hajtóműves DC motor sebessége 120rpm, PWM szabályzóval, akár 1-2rpm-re is csökkenthető. Orsó M3 menetes szár, 3mm-es lineáris körtengely, 3D nyomtatott műanyag alkatrészek.
IMG_20170307_181026_HDR.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.03.07. 21:03

Ez mi is lenne ?
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: TZ » 2017.03.08. 09:21

"Már kivágtam a rugalmas lapot hozzá, és hétvégén rászánom az időt erre a kísérletre. Lefotózom a rácsképeket és meglátjuk, hogy mit mutat a gyakorlat. "

Sanyi!

Én korábban alaposan átnéztem ezt a cikket és csakis azért nem fogtam bele, mert egyenlőtlen magasságúak a hülye monitorüvegek, a mostani is, amibe belefogtam.
Van a cikkben egy programocska, ami kiszámolja a húzótárcsa méreteket! Le is töltöttem valahonnan egy korábbi verziójú pc-szimulátort, hogy fusson ez a program, mert nem mai darab.

SOK SIKERT!!!
Zoli
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.03.09. 06:00

Mindent bele Sanyi! Én (is) nagyon kíváncsi vagyok mi lesz! :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.03.09. 09:59

TZ írta:... Van a cikkben egy programocska, ami kiszámolja a húzótárcsa méreteket! ...


Na, ez így már sokkal "sanszosabban" lehet jó!
Én is nagyon kíváncsi vagyok az eredményre, de nem a "próbálkozós" esetben...

Bár, mint tudjuk, vaktyúk is talál szemet. :lol:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.03.11. 23:57

Sziasztok!

Elkészítettem a tükörfeszítő tesztet, itt olvasható:

https://drive.google.com/file/d/0B_T87m ... sp=sharing
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”