Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.02.28. 21:19

Az Úr megteremté a világot, Dávid Gyula fizikus megérté, Gyulai Pál lencséjén bejön a fény, az általad beállított mechanika segedelmével, a megfelelő irányból, ami távcsövet én, mint programozó által megírt mikroprocesszorok vezérelnének.

Nem értünk, mi semmihez ... :)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.02.28. 21:32

petrancs írta:Számomra egy próbát megér, már csak kíváncsiságból is!


Rendkívül hálásak leszünk, ha nekiállsz kísérletezni ezzel a cuccal!

Milyen szép új világ jőne el, ha kiderülne, a tükrök ilyen-olyan hibái javíthatók egy ilyen módszerrel...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.02.28. 21:48

petrancs írta:Attilával értek egyet, akik nem csak elmélkedtek, hanem meg is építették, jó eredményekről számoltak be.
Számomra egy próbát megér, már csak kíváncsiságból is!


Gondoltam, ez a fórum jó platform az elmélkedésre. De igazatok van, mindenki elmélkedjen a kertben, vagy ahol akar. ;)
Túl az elméleten, azért gondolom, hogy megfigyeltétek az üveg vastagságát az átmérőhöz képest.
Tény és való, én még nem torzítottam így üveget, de láttam már S alakban görbült rácsképet tükör felületén, asztigmatikus felületet, igen szar felületet, meg mindenféle felületet. Egyetlen egy húzáson múlhat a normális parabola alakja, és a strehl már a nullához közelít. Persze egy 13-as kulccsal ez majd pöpec módon beállítható.
Természetesen azt kívánom, hogy sikerüljön a dolog. Én csak alapból szkeptikus vagyok. :D

Azért legalább egy rácsképet mellékelhettek volna a cikkhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.02.28. 22:06

Attila írta:
Lehet okoskodni, de simán elképzelhető, hogy működőképes a megoldás.

MDA


Hol van a szlogened? Egy mérés nem mérés...
Ha ennyi energiát beletett ebbe a projektbe Adler, legalább egy interferométeres mérést illett volna hozzátenni.

(De lehet, hogy van, csak én nem látom?)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.02.28. 23:03

mizar írta:... Ha ennyi energiát beletett ebbe a projektbe Adler, legalább egy interferométeres mérést illett volna hozzátenni.

(De lehet, hogy van, csak én nem látom?)


Ez egy 2000-es cikk, és nem egy projekt: több távcsövet is épített feszített tükörrel.
Interferométert építeni sem egyszerű, valószínűleg nem akart vesződni vele.

Helyette szemmel (csillag)tesztelt:

"Since making this flexed-mirror scope, I have enjoyed many stunning views. I would not have believed that a simple 8-inch Newtonian was capable of such excellence. At 500× to 700× close doubles are “refractor perfect” — two sharp dots surrounded by sharply defined diffraction rings. The biggest surprise so far has been the appearance of globular clusters. I had always thought spectacular views of these objects were the sole property of large-aperture scopes. But the view of M13 in my 8-inch is so sharp that all who have seen it agree that it’s as good as it gets. Since I finished my scope in April, Northern California has been blessed with an unusually high number of nights with excellent seeing. That has permitted many experienced amateurs to test my scope at 500× and higher. Their exclamations of “Wow!” and “Unbelievable!” have been music to my ears."

Ez azért eléggé meggyőző, nem?
Már 300x-os nagyítás körül a kínai "paraboloid" szarok nagyrészt elvéreznek.

Egyébként a legnagyobb veszélyforrást az asztigmatizmusban és a hőtágulásban látja (höhöhö, én is ezeket írtam alább...). :D Illetve az üvegpogácsa széle körbe azonos magasságú legyen - ami feszítetlen tükör esetében indifferens, mert kollimálással korrigálható, de itt a tozulást torzítja. :lol:

Ja, és még valami; nem kispályás a pasi:
"Alan Adler has about 70 U.S. and foreign patents in diverse fields ranging from opto-electronics to flying toys. His best-known invention is the Aerobie flying ring, which holds the Guinness world record for the farthest human-thrown object. He is a lecturer in mechanical engineering at Stanford University. Patents are pending on microflex mirrors. Parties interested in commercial applications should contact the author regarding a license."

A Stanford-on gépészetet tanítani nem engednek akárkit, a többiről (pl. a 70 szabadalomról) már nem is beszélve. Nem világol a csóka, ez tuti...

MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2017.02.28. 23:34-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.02.28. 23:29

Attila írta:Interferométert építeni sem egyszerű, valószínűleg nem akart vesződni vele.


:D

Azért az sem mellékes, hogy a sikerhez kell egy perfekt gömbtükör. Én legalább ezt megnézetném.
Ha az rendben, akkor uccu neki araldite, gumilap, hajoljon a gömbalak. :lol:
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.03.01. 01:40

Amit idéz Attila, az alapján csak lehet érdemes lenne kicsit vizsgálódni pár kísérlettel, egy 15 centist gömbre megcsinálva egy F/8 körülinél lehet meg tudnám én is nézni elvileg aránylag van vékony üvegem is, ami erre lehet megfelelne.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: TZ » 2017.03.01. 11:00

Én a monitorüvegeket hajlítani akartam /mivel ha nem jön össze, utána még mindig parabolizálhatom a normális módon/, de eddig még egyiknek sem volt a pereménél egyenletes a vastagsága...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.03.01. 19:55

petrancs írta:Tegnap hajnalig olvastam, bújtam a fórumokat, F/4-es tükörrel is lehet jó eredményeket elérni, így most ott tartok, hogy már el is küldtem az ajánlatkérő levelemet, a szükséges alkatrészek lézervágásához.
Attilával értek egyet, akik nem csak elmélkedtek, hanem meg is építették, jó eredményekről számoltak be.
Számomra egy próbát megér, már csak kíváncsiságból is!


Ez a te üveged milyen vastag ? Elég vékonynak néz ki a képen így lehet hajlítható is.

Lehetne egy olyat csinálni, hogy az állító csavarhoz egy léptető motor csatlakozva lehetne a hajlítás mértékét állítani és közben szemből ráccsal, vagy egyébbel figyelni mi is történik, késéllel meg a többi módszerekkel.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mpt » 2017.03.02. 09:54

petrancs írta:...Segédtükör nélküli, nekem úgy sem kell, mert primer fókuszos lesz, kamera modullal.

Hamarosan az összeszerelt távcsőről is felteszek egy fotót, még várok egy két alkatrészt.
2.6kg lesz, mechanika még nincs, viszont mindenképpen automatizálom, léptetőmotorral, onstep meghajtóval.


Eltekintve a már tárgyalt optikai jellegű kihívásoktól, mi lesz a műszer célja? Mit fogsz vele észlelni?

--mpt
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”