Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.12.12. 10:33

Mircea, Neked szived van a dolgokhoz, amit csinálsz szépnek is igyekszik. Ez is olyan az állvánnyal. Ezen a képen is lehet valami érdekes a háttérben , nem tudom kivenni...
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.12.12. 19:14

Tényleg szép kis távcső! :)

Én meg úgy döntöttem, hogy minden távcsövemet eladom, csak ez marad meg főműszernek! :lol:
Ez egy Zenit objektívből rögtönzött kis távcső, az előbb ki is próbáltam, majdnem 2,5x-es nagyítása van a benne lévő Plössl-el :!: ami azért olyan furcsa megjelenésű, mert régebben külső menetet kellett vágnom rá. :) (Egyszer meg is fogom számolni, hogy hány még át nem alakított optikám van, mert szinte semmi sem érintetlen.)

A szerkezet ma délutáni rögtönzése abból a szomorú felismerésből fakadt, hogy hiába áhítozom a jobbnál- jobb nyugodtságra bolygózás céljából, az egyre ritkábban örvendeztet meg. Viszont minden nyugtalanabb éjszaka nem mehet kárba, ezért nekiláttam fényesebb mélyegeket fotózni, színes ALCCD -vel. Van is már szerény eredmény, az új "távcsövem" pedig az egyelőre használt 70/450-es orosz objektív 220-mm-re redukálását fogja végezi. E célból a Zenit frontlencséje felől is fel lehet tekerni egy 31,7-es toldatot, (az most nincs rajta) ami a távcsőbe csatlakozik. Egyébként így simán a fényképező alapobjektívvel is használható a kamera.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.12.13. 18:19

Ilyen régi féle film kamerák objektívje nem lenne jó ilyen fényképezéshez ? Szoktam néha találkozni ilyesmivel, lehet venni kéne párat.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.12.13. 20:49

Lajos

Nagyon szepen koszonom a szep es biztato szavakat.
A legmelyebb tisztelettel hivanok en is Onnek boldog Karacsonyi Unnepeket es minden jot az Uj Evben !

Geza es Sidius

Koszonom a kedves viszajelzest.

A hatterben a garazsom .
A haromlab sajat epitesu.
Nagyon szegeny voltam allvanyokban .
Most harom van , mindegyik multifunkcionalis :
- ''Penelopa'' vagyis a '' 1.5'' pipe-mount : 60x818mm + 60x480mm + 45x300mm refraktor + 90x600 mm refaktorknak +Teleskop Service 100mm F/14 Maksutov + Binokular Kar
- ez a kisebb haromlab : 72x810mm Newton + 76x700 mm Newton
- egy modositot Velbon foto allvany : Coolpix S3300 kamera+ 60mm szpektiv

A 60mm szpektiv ,japan Greenkat objektiv lencse es tubus , nincs kesz.
Egy masik tervel vagyok foglalkozva ,u.n. ''Toleascope'' 8 huvelykes F/6 Dobson tavcsovem.

Toleascop 8 inch F6 ground board +rocker.DSCN4036.crop.PNG


A 8 huvelykes nyilt tubus volt.
Egy ''cirkusz agyu'' tavcsore modositom.
Ez lene a minta, a Gary Seronik 12 huvelykes cirkusz agyu tavcso:

http://garyseronik.com/telescope-making-diary-week-4/

Toleascope 8 inch F6 Dobsonian base.PNG


Udv , Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.12.15. 09:02

Sidius írta:Nagyon szép!
Emlékszem, hogy 1993-ban láttam először a Gedőcz tetőn, ekkor még megrendelhető volt. Én 80 mm-es átmérőre emlékeztem, de ezek szerint valószínűleg rosszul. Vagy volt 80-as is?
Kék színre festve, fekete kihuzattal, fekete tubusperemmel, stílusra pont ilyenre emlékszem. Nagyon vágytam rá, de végül egy év múlva egy 150/1000 tükröt és prizmát sikerült vásárolni. Ugyanilyen kis tubust szerelt akkor is össze Kürti Imre az Uránia műhelyében, a tükröt már foglalatban, az apró prizmát még nem a helyén, de a foglalatával és a póklábbal együtt láttam, a lemezből hajtott, hegesztett tubus még üres volt, és nem volt még kihuzata. Szerintem sok ilyet eladtak az évek során, nemrégiben gondoltam rá, hogy vajon mi lett a sorsuk a hamarosan begyűrűzött tömegtermelés után?


Optikai építő készletben tudomásom szerint csak a 56/600-as és a 62/600-as készleteket forgalmazta az Uránia Bemutató Csillagvizsgáló. A készlet tartalmazott annak idején egy alumíniumozott főtükröt, alumíniumozott síktükröt vagy kis prizmát. Ezt a megrendelés leadásakor jelezni kellett, hogy ki mivel kéri. Továbbá adtak mellé egy 10 mm fókuszú, kész, gyári Ramsden okulárt, okulár kihuzat készítéséhez egy toldó tagot. Egy 120x nagyítást adó kézi mikroszkópot, 12 x nagyítást adó, akromatikus objektívvel szerelt, gyári keresőt. A megépítéshez mellékeltek egy 8 oldalas tájékoztató kis füzetet. Ha jól emlékszem vissza, akkor ez 1993 tájékán 460 Ft-ba került. A megvásárlás feltétele volt akkor, hogy az ember tagja legyen az akkor működő Csillagászat Baráti Körének és rendszeres előfizetője legyen a Föld és Ég folyóiratnak.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.12.15. 09:05

géza írta:Gábor gratulálok, szép. Nem fényképeznél bele a segédtűkőrig?


Géza! Ez nem segédtükrös, hanem kis prizmával lett eredetileg is megépítve ill. az átépítést követően is ezzel lett megszerelve.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.12.15. 10:40

Akkor ezek szerint nem volt olyan drága az építőkészlet. Mondjuk én komplett Uránia gyártású kistávcsövet láttam, ennek az objektívjére vélekedtem 8 cm-es átmérőben, és igen borsos árra emlékszem. Azt nem is tudtam, hogy egyáltalán készletben is vehető volt még ennél is kisebb.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.12.15. 12:31

Sidius írta:Akkor ezek szerint nem volt olyan drága az építőkészlet. Mondjuk én komplett Uránia gyártású kistávcsövet láttam, ennek az objektívjére vélekedtem 8 cm-es átmérőben, és igen borsos árra emlékszem. Azt nem is tudtam, hogy egyáltalán készletben is vehető volt még ennél is kisebb.


Mindezekről egy ismertető is megjelent mielőtt forgalmazni kezdte az Uránia Csillagvizsgáló, ez a Föld és Ég 1976. decemberi számában volt olvasható. Voltak valóban kész távcsövek is, de ezek akkor se tűntek olyan olcsóknak, ismerve az akkori árakat, béreket. Amennyiben oda jutok holnap, készítek néhány képet az akkori kis tájékoztató füzetről, árakról és egy képet Gézának is.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.12.16. 18:51

Két képet beszúrok az előző levelemhez:

PC168321.JPG

PC168322.JPG


üdv.,
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.12.16. 19:33

Gézának is készítettem képet:

DSC_2330.JPG


Valamint összeszerelésre került időközben a nyáron szétszedett, újra festett mechanikám:

DSC_2329.JPG


üdv.,
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”