Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.09.09. 21:40

Sidius írta:A szabad ég alatti próbák alapján akár késznek is mondható a 200/4200-as Cassegrain. Bár a légkör legutóbb cseppet sem volt rezzenéstelen, abban biztos vagyok, hogy a távcső már jó. Enyhén túlkorrigáltam a hiperbolát, de ez csak az elfókuszált, kb. 5 interferenciagyűrűs képeken látszik jól. 10-12 gyűrűig kifókuszálva már alig észrevehető az eltérés, a fókuszban pedig minden a nagykönyv szerint alakul. A Jupiteren 225x-nél így, alumíniumozatlan segédtükörrel is hemzsegnek a részletek.
Várok még jó időre, hogy legalább még egy alapos próbát megejthessek. Mivel tubus csak ezután épül, kipróbálom azt is, hogyan változik a korrekció a segédtükör 1-2 mm-rel közelebb helyezésével.
Ezután hosszú vívódással majd eldöntöm, hogy hozzányúlok-e még.



Nagyon nagy gratulációmat fogadd el. Ez nem semmi. Most talán a hidegebbek beköszöntével a polírozó szurkom is jó lesz annyira, hogy nem folyik szét és folytathatom én is.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.09.18. 21:12

Sziasztok Tükörcsiszolók!

Egy kevés barkácsmunkával kiegészítettem a csiszológépemet.
Megoldottam az üveg felső mozgatását is, most már dolgozik szépen ahogyan kell.
Éppen a 100/900-as tükröt polírozgatja. (Sajnos a fényviszonyok nem voltak a legjobbak)

http://www.youtube.com/watch?v=FB3fMgq9Khc
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.09.19. 00:29

Az ám a gép, az enyém is hamarosan munkába fog állni. :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.09.19. 11:13

tobe írta:Az ám a gép, az enyém is hamarosan munkába fog állni. :)


Köszönöm Béla, te is látod, mennyire primitív szerkezet, magam is meglepődtem, hogy működik.
Gondolom a tiéden komplett számítógépes vezérlés is lesz meg jópár extra :D
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.09.19. 12:59

mizar írta:
tobe írta:Az ám a gép, az enyém is hamarosan munkába fog állni. :)


Köszönöm Béla, te is látod, mennyire primitív szerkezet, magam is meglepődtem, hogy működik.
Gondolom a tiéden komplett számítógépes vezérlés is lesz meg jópár extra :D



Üdv Sándor !

Attól még elég messze vagyok, egyelőre az eddig használtat kellene a konnektorba bedugni, meg volt egy léptető motor vezérlő amit hozzá használtam, csak az meg egy másik gépnek a része és ennek is csinálni kellene egy panelt táppal, hogy ne azt kelljen kihúzni meg átállítgatni, mert az is egy készülő szerkezethez kell, ahhoz való. Már azt hittem hidegebb lesz, de még mindig a 30 fokot veri a hőmérséklet, az pedig a szurok keménységének nem tesz jót. Ennek a csiszolónak is még ami mechanikai javítás ráfér azt is most lesz időm , hogy kicsit javítsak rajta, mi nem volt túl jó esetleg. No, de terv mindig több, van, mint amennyi megvalósul hamar.

Tiszta szép eget estére és nappalra is : Béla.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

mozgások hatása a felületre

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2011.09.20. 20:44

Sziasztok!

Többen is megkerestek az ügyben, amit Sándor priviben is írt, így megosztanám veletek pár gondolatomat e téren.
Amit észrevettem. (és pontosan ezért van a sebességállítási lehetőség a gépeken) Ha megnézitek a gép alapműködése az egyenes húzásokra épít.

http://www.youtube.com/watch?v=tjMJ53T0w3I

A jelenlegi mozgatás, ami a videon látható egy darabig ad egyenletes felületet a 25cm-es tükörre az első talán fél órában (kerületi sebesség miatt) és emiatt a későbbi fázisban át kell állni egy másik sebességre, arányra (lassabb alsótál forgásra). A tál alsó forgása percenként kb 1-2 a jó. A videón kb 3-4 körüli, 25cm-hez később ez is gyors. A forgás alul létrejön, de a tükörnél a húzásoknak kell később dominálnia. Azaz egyenesen előre hátra. Ez nem lehet lassú, mert ha az alsó forgatás kerül dominanciába akkor mindenféle zónahiba fog kialakulni a felületen később. (púp, gyűrű) A zónahibák, illetve a hibák akkor tűnnek el, amikor a szerszám forgatása lassú a tükör polírozása egyenes húzásokban elég gyors hozzá képest, de nem gyorsabb annál, hogy a púpot (anyagfelesleget) le tudja még dolgozni a kellően rugalmas szuroktárcsa. (!) Ez az oka annak, hogy a kemény szurokkal, teliszerszámnál nem lehet javítani. Csak meglévő tökéletes gömböt lehet polírozni vele, ha az előcsiszolt felület is gömb és a felületek érintkezése tökéletes. Javításra már nem elég mozgékony a szurok.

A Sidius első feltett videója jó példája annak, hogy kb mi az az egyenes tolómozgás nagyobb 20-25cm-es tükröknél, ami sebességre kb ideális lehet úgy nagy átlagban. Csak nála az alsó forgás túl gyors még mindíg, ezért előjön a felület közepén a púp idővel. Ha az általa használt tolósebességhez az alsó szuroktárcsa percenkénti forgása kb 1-2, ahogy fentebb írtam, akkor a felület jó marad és lesz 5 óra polírozás után is. Az egyenestolású kézi polírozás ezért ad jó felületet. (szabályok betartása mellett) Megfelelő szurokkeménységnél az 1/3 kilengésű egyenletes tolómozgásokkal átlagban a felület gömbre áll rá és a hibák is idővel javíthatóak ez által. (kivéve a rosszul előkészített felületet)

Sidius gépén a húzási sebesség jó. Egyébként ki kell tapasztalni az arányokat, mert több tényező eggyütese adja a felület minőségét. Tehát a tapasztalat és a körülmények együttese dönti el, hogy mi a jó.

http://www.youtube.com/watch?v=-w_l-ZAk ... re=related

A hibák akkor jönnek elő, ha nem tartjuk be a játékszabályokat. Fentebb leírtak igazak lehetnek az egyenes tolómozgású polírozásokra, azonos polírozószerszám és tükörátmérő mellett.

Üdv:Jani
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.09.20. 20:52

Szia Jani!
Rég jártál már itt, jó hogy előkerültél!

Különben való igaz, az a jó, ha lassan forog a tálca.
Bár már volt idő kísérletezni, és megállapítottam, hogy ennél az én gépemnél meg tudom oldani a gyorsabb tálcával is a dolgot, mert a tükör W-ben is mozoghat. Egyszerűen el kell találni mennyire húzza le oldalra is a korongot és ehhez képest milyen gyorsan tologassa. Ezen kívül az oldalra tolás sebessége is tud oda-vissza változni, szóval elég sok a variáció. Nem tudom mikorra tanulom ki tökéletesen, de már addig jutottam, hogy parabolizálni is tudok, ha kell teljes egészében géppel is, ha kell pedig jó közelítéssel, majd kézzel befejezve.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Sidius 2011.09.20. 21:21-kor.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.09.20. 21:08

Sidius írta:Szia Jani!
Rég jártál már itt, jó hogy előkerültél!



A 2. az a te videód ugye, az is nagyon jó. Végre valamit látni megint. Janinak is a tanácsai nagyon tanulságosak, csak el ne felejtsem, amit írt.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.09.20. 21:38

S. Sanyi!
Megnéztem a videót! Gratulálok és sok szerencsét kívánok a géphez!
Ha sikerül kitanulni, (ami legalább olyan élmény mint az építés :) ) sok nehéz munkától mentesít majd, de legfőképpen jelentősen gyorsítja a munkát és csak a "finomságokra" lehet koncentrálni.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.09.20. 22:08

Sidius írta:S. Sanyi!
Megnéztem a videót! Gratulálok és sok szerencsét kívánok a géphez!
Ha sikerül kitanulni, (ami legalább olyan élmény mint az építés :) ) sok nehéz munkától mentesít majd, de legfőképpen jelentősen gyorsítja a munkát és csak a "finomságokra" lehet koncentrálni.


Köszönöm Sidius!

Azért nem olyan happy a dolog, a rabszolgamunkát ugyan elvégzi, de nem tökéletes.
A lassú felső mozgatást gyorsabbra kell cserélni, mint kiderült.
Nem igazán tetszik ez a félkörívben való ide-oda tologatás sem, de most nincs időm
átreformálni. Meglátjuk, mit csinál ha gyorsabban ráncigálja :)
A motor (mosógép volt csak 220V-os, ahol csiszolok ott sajnos nincs 380V mindenhol másutt van :lol: )
nagyon melegedett, a hűtését is meg kellett oldanom.
Amúgy elégedett vagyok, mert nagyon megkönnyíti a dolgomat.
Majd kialakul, sok tervem van.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”