Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
P.GyörgyAttila
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2011.06.25. 10:30

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: P.GyörgyAttila » 2011.08.02. 06:24

janwar írta:Sziasztok! Mivel ebben a topicban szalad össze minden tükörcsiszoló szakember, itt szeretném nyilvánosan feltenni a kérdést,...


Sziasztok

Én úgy szintén kérdeznék. 150/1000-es (vagy 900-as) Urániás tükröt szeretnék újra ezüstöztetni (vagy aluminiumozni) és védőréteget is szeretnék rá. Tudna nekem valaki segíteni, hol, mennyiért, mikorra? Nagyon szépen köszönöm, előre is.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.08.02. 07:30

A legjobbkor... Most viszek aluztatni két frissen elkészült tarjáni tükröt Almási Csabához. Hívj fel: 20/9766-830
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2011.08.16. 21:11

Nem indiszkrét kérdés, hogy nagyságrendileg most hol tartanak az árak?
2006 óta rettenetesen lement a réteg a csillagvizsgáló távcsövéről, minimum a segédtükröt újra kéne gőzöltetni (ránézésre már matt szürke). Jó lenne tudni mennyit kalapoljunk össze rá a tanszéktől. 30 cm-s főtükörről és 6 centis segédtükörről van szó.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.08.17. 08:11

A 15 centiseket 5ezerért gőzöli újra, védőréteggel együtt.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.08.25. 15:22

Üdv!
Eléggé leült ez a topik.
Ma este tervezem először az ég alá vinni a próbatubusba szerelt 200-as, f/21-es Cassegraint. A főtükör alumíniumozva, a segédtükör gömb, ezután fogom még majd alakítani. Nagyon kíváncsi vagyok így mennyire lesz rossz, de főleg egy referencia csillagteszt a célom, hogy legyen majd mihez viszonyítani a későbbiekben. Életemben soha nem láttam még se jó, se rossz Cassegraint működés közben. Elég izgalmas este lesz!

Amúgy remélem mindenki a munkával van elfoglalva, azért nincs most olyan sok hozzászólás! :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.08.25. 18:33

Sidius írta:Amúgy remélem mindenki a munkával van elfoglalva, azért nincs most olyan sok hozzászólás! :)


Éppen azon gondolkodtam a napokban hogy írni kellene a rovatba, de megelőztél.
Egy 100/900-as kis Newton tükrének a finomcsiszolását felyeztem be, és ezzel párhuzamosan
elkezdtem első kitakarásmentes távcsövem fő és segédtükrének csiszolását. A főtükör itt is 100mm átmérőjű, a nyílásviszony f/27 körüli. A görbület kialakításán munkálkodom, munka az van vele rendesen, ha erre gondoltál. :)
A "projekt" érdekes lesz ha elkészülök vele, bővebben is publikálom ha érdemben előrehaladtam.
Várjuk a Cassegrain tapasztalatokat, esetleg képeket, méréseket, főleg a segédtükörről.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.08.25. 18:57

Hogy lesz kitakarasmentes, ha szabad erdeklodni? Yolo?

--mpt
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.08.25. 22:40

mpt írta:Hogy lesz kitakarasmentes, ha szabad erdeklodni? Yolo?

--mpt


Nem Yolo, az azért egy kicsit odébb van. Egy klasszikus gömbtükrös Schiefspiegler lesz. Ennél a nyílásviszonynál és a 100 mm átmérőnél már diffrakcióhatárolt a rendszer, valamint az asztigmatikusság és a kómahiba sem számottevő. A Yolo lényegesen jobban korrigált, de ahhoz, hogy toroid felületbe fogjon az ember még sok csiszolóport és üveget kell koptatni.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.08.25. 23:11

No! Most okosabb lettem egy bölcsességgel, miszerint: Soha ne hagyd hónapokra üvegedet a szurkon, még akkor se ha az zárható fedeles edényben kb. 100 mm vízoszlop alatt van! Ezen intelmet sohasem fogom elfelejteni. :)
Megtörtént az első fénygyűjtés. Az első tapasztalatom, hogy a két tükör távolságára betegesen érzékeny a rendszer. Először nem sikerült csillagot befognom, úgyhogy egy utcai lámpával kezdtem. Be is állítottam a tükröket, gondolván, hogy majd utána könnyebb lesz csillagon is. Igen ám, csak a nyújtás miatt akkora a képpontok távolságának különbsége, hogy miután jól megnéztem a lámpát, lehetett odébb vinni, meg jusztírozni az egészet. (különben szép képe volt) Hosszas állítgatás után elcsíptem az Arkturuszt. Lett volna jobb választás is, de nem akartam még zenittükörrel is spékelni a küzdelmeimet.
Lett diffrakciós kép, mégpedig szabályos! 220x-nál kicsi alulkorrigáltságot mutat, igazán az az érdekes, hogy a helyzet sokkal jobb, mint számítottam. Airy korong is volt, -már amikor a légkör is engedte- összességében nagyon örülök. Csak ráérzésre tudok dolgozni és csak egyszerű eszközeim vannak, de az biztos, hogy csupán percek választanak el a késztől. Kérdés, hogy hány óra után jön el az utolsó -mondjuk egy perc-.
Az ezüstözést valószínűleg nem fogom megúszni, de majd meglátom.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.09.09. 19:42

A szabad ég alatti próbák alapján akár késznek is mondható a 200/4200-as Cassegrain. Bár a légkör legutóbb cseppet sem volt rezzenéstelen, abban biztos vagyok, hogy a távcső már jó. Enyhén túlkorrigáltam a hiperbolát, de ez csak az elfókuszált, kb. 5 interferenciagyűrűs képeken látszik jól. 10-12 gyűrűig kifókuszálva már alig észrevehető az eltérés, a fókuszban pedig minden a nagykönyv szerint alakul. A Jupiteren 225x-nél így, alumíniumozatlan segédtükörrel is hemzsegnek a részletek.
Várok még jó időre, hogy legalább még egy alapos próbát megejthessek. Mivel tubus csak ezután épül, kipróbálom azt is, hogyan változik a korrekció a segédtükör 1-2 mm-rel közelebb helyezésével.
Ezután hosszú vívódással majd eldöntöm, hogy hozzányúlok-e még.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”