Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mozaik tükörrendszer

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.07.25. 18:39

Kukac írta:viewtopic.php?f=33&t=1698&start=120

Itt az oldal közepétől olvasd. Pont ezt a kérdést vetettem fel, és elég jól kiveséztük.


És mi lett a vége?
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.07.25. 20:55

Egy kérdésem lenne, hogy egy tükörnél ha van benne valami, vagy több darabból van, ahol a széleken elhajlik a fény, akkor a mérettel milyen arányban áll ez a képrontás, nagyobb tükörnél nem kisebb mértékű a hiba, mivel a felülete négyzetesen nő, a széle pedig csak lineárisan ? Tehát igaz, hogy keletkeznek a gyűrűk, vagy ha bármit közé teszel póklábat, stb, de az élek hosszától függ a keletkező hiba aránya a képben ? Mert akkor jó nagy disznó tükörnél egyre jelentéktelenebb ....
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Mozaik tükörrendszer

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.07.25. 20:57

mizar írta:
Kukac írta:viewtopic.php?f=33&t=1698&start=120

Itt az oldal közepétől olvasd. Pont ezt a kérdést vetettem fel, és elég jól kiveséztük.


És mi lett a vége?



"épíccsé inkább egy jó nyútont"!

:)))
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mozaik tükörrendszer

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.07.25. 21:30

Kukac írta:
mizar írta:
Kukac írta:viewtopic.php?f=33&t=1698&start=120

Itt az oldal közepétől olvasd. Pont ezt a kérdést vetettem fel, és elég jól kiveséztük.


És mi lett a vége?



"épíccsé inkább egy jó nyútont"!

:)))


Hát ha Te ebből ezt vesézted ki?! :?
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.07.25. 22:36

Vicc volt. Ott a sok szmájli.

Következtetések:

1. A kitakarás mentes távcsövek jók, csak nehéz őket megvalósítani kis hazánkban

2. Egyrészt nagyon nehéz jó tükörkészítőt találni, aki emberi időn belül és megfizethető pénzért
vállal pl: egy off-axis Newton tükröt, vagy egy jó síktükröt, az egzotikusabbakat megsem említem.

3. Mivel a kitakarás hatása a kontrasztra, vagy a fényerőre messze kisebb, mint a
kitakarás mentes távcsöveg geometriai képtorzítása (kivéve a korrigáltaké, amihez
a lencséket szintén külföldről kell rendleni, horror áron), ezért az "egzotikus"
távcsövek építése kizárólag azoknak való, akiknek sok pénze van, sok ideje van
és megszállott amatőr távcsőépítő.

4. A Newtonhoz tükröt is kapok, tubust is csinál(tat)hatok, segédtükröm is lehet Magyarhonban készült
és nem kerül annyiba, mint egy használt 5 éves autó.

Ezen felül mindenki sok sikert kívánt, és várják a beszámolót az eredményekről.
;)

Én pedig fogtam magam, és továbbra is dolgozom a titkos projektemen.
Ha van valami kézzelfogható eredmény, szólok!
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2011.07.26. 11:00

Szia András!

Nem! Korántsem veséztétek ki a témát. Csak azt gondoljátok.
Induljatok ki 2 dologból. Nagyban is mozaik tükrös rendszerekben dolgoznak vegyesen képfeldolgozó rendszerekkel, de a tükör darabokból van.
A másik, hogy építettek már többen is Newton binokulárt. Korábban említettem többször is, hogy milyen sokat hibáztam. És ezek a hibák megmutattak olyan megoldási lehetőségeket számomra, amit sokan nem fognak megtapasztalni. Mondjuk én költöttem is szépen a témára és gépészeti megvalósításokba mentem bele. Ezáltal rájöttem, hogy a különböző üvegek hogyan viselkednek és mik azok az anyagok, amiket még véletlenül sem szabad bizonyos problémáknál alkalmazni.
A mozaik tükrös távcsőnek van értelme és van megoldás arra, hogy elkészítsd.
Messze nem egyszerű és van költsége bizony. Viszont. Egy bizonyos átmérő felett már érdemes vele foglalkozni.
De nem korongokban kell gondolkodni, hanem sokszögekben vagy ha korongokban gondolkodsz, akkor ívmozaik segédüvegek is szükségesek a gyártásnál. Mizar beollózott az angolnyelvű könyvből egy síktükrös mozaikos szisztémát. A lényege valóban az. Csak milyen anyagokkal valósítható meg az elkészítés? Na ezen áll vagy bukik a dolog. A segédtükör kicsi és a szélső darabok sokszor peremkopást szenvednek, csak a középen lévő síkot akarják kitűnően megcsinálni. Viszont a részparabolák mindegyike jó kell, hogy legyen. Nekem a polcomon ott van egy 23cm-es Yolo főtüköranyaga és a hozzá való segédtükör. Szándékosan nem nyúltam hozzá, mert előtte más de rokon területen gyűjtöttem a tapasztalatot. Én többször is észlelhettem Yoloval. Fantasztikus volt. A Yolo elkészítése messze nem egyszerű. De mivan ha készítesz egy részparabolát és síktükör a segédtükör. Mozaikrendszerben egyszerre több főtükröt kell kipolírozni. A részletekbe nem megyek bele, mert a szuroktárcsa kiöntése, annak kezelése mélyebbre vinne, mivel nem egy egységes felületet políroznál.
A gépemen 45cm-es tárcsa fér el. Ezen 4db 20cm-es kitakarás nélküli Newton részparabolája elkészíthető egy nem szokványos technológiával. Cserébe nem kell elkészíteni hozzá 4db toroidot segédtükörként. Viszont a főtükrökön megmunkálás közben jelölni szükséges az optikai tengely irányát és számozni a tükröket, hogy később könnyeben állíthasd be tubusba szereléskor.
Szerintem 40-50cm-ig egy tükörben érdemes gondolkodni. E felett az üveganyag könnyebbsége miatt már érdemes a mozaik rendszerrel foglalkozni (hobbyból). A tükrök szinkronizálását motoros vezérléssel kell megoldani és mint említettem a Binokli -Newton szisztéma alapján kell a tükröket összehangolni csak kombinálva a kijelölt referencia tükörhöz. A kivitelezése ennek valóban költséges. Úgy, ahogy írták. A rendkívül pontos egyidejű megmunkálás lehetséges, de bonyolult. A zoptikában sok kicsi lencsét egyszerre políroznak gömbre egy gombafejen. És igen pontos lesz.
Csak egy bizonyos szint és színvonal felett érdemes ilyenben gondolkodni és ez alatt inkább a bizonyosság és a költségmegtakarítás miatt Newtont kell építeni. Ha kitakarás mentes Newton a cél, akkor is érdemes az egyidejű részparabolizálás kérdésével foglalkozni, mivel egy rövidebb fókuszú és már kellően nagy kitakarásmentes tükrös rendszer építhető sík segédtükörrel. A kérdésfelvetésnek van létjogosultsága csak nem szokványos módon kell megközelíteni. Csak már a kitartás és örültség határát és felkészültséget igényel a megvalósítása.
Már azért sem szabad elvetni az efféle megközelítéseket, mert sok minden megvalósítható, amire azt mondják, sokan, hogy nem. Most egy mérnök csapattal együtt világszabadalmaztattunk egy olyan témában megoldást egy problémára, amit 50 éve nem odottak meg. Persze idehaza nincs megbecsülésünk, de külföldön már nagy az érdeklődés. Ahogy az szokott lenni idehaza.
Szóval benfentesként csak annyit, hogy a mozaikrendszer megoldható, de nem a hagyományos módon. Nem szabad feladni. Viszont roppant időigényes. És idő hiányában nem tudok ezzel a terülkettel egyenlőre foglalkozni.
Amúgy végigolvastam a felvetett témában a válaszokat. Az odaragasztom a tárcsára a részdarabokat csak úgy egyszerűen nem fog működni már csak a hőtágulási tényező miatt sem. Arra más megoldás kell.
Ha jól emlékszem Sidius ollózott be egy origos linket, ahol egy rohadt nagy gépen políroznak egy kisebb tükröt. És egyenként. A bejövő linken éppen az látható, amit felvetettem.
robzon
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2011.03.26. 13:39

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: robzon » 2011.07.26. 17:34

Sziasztok, valaki meg tudná mondani hogy milyen méretű, számozású porral érdemes polírozni? köszönöm!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.07.26. 18:01

Cerium-oxiddal.
Szerintem nincs kulon szama.

--mpt
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.07.26. 18:51

Erre a sok hozzászólásra, elpakoltam a csiszoló helyem környékéről, hogy hozzá tudjak férni majd, küldhetnétek egy kis csiszoló kedv energiát a részemre az étertéren keresztül, hogy jobban belelkesedjek, és hozzá tudjak fogni folytatni, ahol abba maradt !!!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.07.26. 18:51

Bozsoky írta: Ha kitakarás mentes Newton a cél, akkor is érdemes az egyidejű részparabolizálás kérdésével foglalkozni, mivel egy rövidebb fókuszú és már kellően nagy kitakarásmentes tükrös rendszer építhető sík segédtükörrel.


János!
A múltkor ezt a témát nem "veséztük" ki teljesen! Vége lett hirtelen mint a botnak. :(
Innen kezdődik a vége felé.
viewtopic.php?f=33&t=1413&start=500
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”