Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.07.11. 13:20

Sidius írta:(De azért vannak jó kínai cuccok is) :)


Vadászok is az igazi jó kínai teára! :D

A viccet félretéve, és tükörre visszatérve. Mostanában volt alkalmam belenézni egy ismerősöm 150/750-esébe.
(természetesen kínai) A csillagteszt eredménnye elég siralmas volt, (a jusztír megfelelő) az extra és intrafokális képnek nem sok közük volt egymáshoz, asztigmatikusság is volt rendesen. Min. a segédtükörrel biztosan gond van, feltételezvén, hogy a főtükör jó. Ennek ellenére azt kell, hogy mondjam, szép képet ad, bírja a nagyítást, ameddig a légkör mostanában engedi addig biztosan. Teljesen korrektek a mélyég objektumok, hasonlót látni bármilyen távcsőben ebben a kategóriában.
Ki érti ezt? :(
Vajda László
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:58

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Vajda László » 2011.07.11. 22:22

Sziasztok!
Én is szeretnék távcsőtükröt csiszolni, hol lehet beszerezni a szükséges csiszolóporokat és üvegkorongokat.
Üdv. Laci
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.07.12. 06:20

Üdv!
Azért a 150/750 nem általános nyílásviszony, de azért mondjuk ettől még lehetne jó. Nem ismerem a kereskedelmet, de lehet, hogy a garantált minőség ennél már feláras -már ha van garantált minőség belőle-.
Hozzá kell tennem, láttam már olyan prémium kategóriás tükröt, amelyre a "használható" jobb jelző lett volna, viszont olyan olcsó kínai cuccot is, amelyik fantasztikusan jó volt.

Üdv Vajda Laci!
Én a Kucsa Ker Kft-s SIC (sziliciumkarbid) porokat használom. Az üveg síküveg is lehet, de pénztárcától függően már mindenféle üveganyag beszerezhető.
Ha nem akarod egyedül csinálni, akkor a nyári Tarjáni tábort, vagy a Polaris Csillagvizsgáló szakkörét látogasd meg. Ott biztosan szívesen segítenek.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.07.14. 06:06

Íme némi ötlet a csiszológéphez. Ha valaki házi rakétafejlesztésbe kezd, akkor én is "tökéletesítem" a házi polírozógépet. A távcsőidőn megosztozunk! :lol:

http://www.origo.hu/tudomany/vilagur/20 ... renek.html
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.07.14. 08:51

A riporter nő nem egy észkombájn...mondjuk lehet, hogy a helyi Story magazintól jött.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.07.14. 11:04

Merjünk nagyot álmodni... legalább .... :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.07.15. 21:05

Sidius írta:Íme némi ötlet a csiszológéphez. Ha valaki házi rakétafejlesztésbe kezd, akkor én is "tökéletesítem" a házi polírozógépet. A távcsőidőn megosztozunk! :lol:


Most már értem, hogy a kazánházban (fatüzelés) miért lettem tele finom polírkarcokkal.
Nem volt rajtam fehér köpeny és gumikesztyű!
Más különbséget nem nagyon találtam a videót nézve :lol:
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Mozaik tükörrendszer

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2011.07.25. 16:59

Sziasztok!

Sokat filóztak azon, hogy a tükörtartó milyen leképezésbeli torzulásokat ad a diffrakciós képben. Aztán felhozok egy meredekebb pélkdát. Tegyük fel, hogy van egy 6-vagy 7 tükörből álló parabolatükröd, ami egy nagy felületet eredményez. Newtonként használod. Ilyenek az óriástávcsövek tükrei is a rendszerük más. Ha vizuálisan szeretnénk használni. Vajon az okulárba pillantva milyen képet kapnánk? Ezen gondolkodtatok e már?
Ha 6 szögből rakod össze akkor tiszta pókháló. Persze a meglévő Newtonok elé is lehet rakni ilyen hálót és kipróbálni, hogy milyen. Az is érdekes feladat volna, hogy összelődd a tükröket. Pláne elkészíteni a részparabolákat.
Erre varjatok gombot. :-)
Most megtörtem a hatalmas csendet. :-)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mozaik tükörrendszer

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.07.25. 17:42

Bozsoky írta:Aztán felhozok egy meredekebb pélkdát. Tegyük fel, hogy van egy 6-vagy 7 tükörből álló parabolatükröd, ami egy nagy felületet eredményez. Newtonként használod. Ilyenek az óriástávcsövek tükrei is a rendszerük más. Ha vizuálisan szeretnénk használni. Vajon az okulárba pillantva milyen képet kapnánk? Ezen gondolkodtatok e már?


A múltkor érdeklődtem, hogy a piszkéstetői méteressel szoktak-e vizualizálni? Érdekelt volna, hogy milyen benne a látvány ha az ismert Messiereket nézi az ember. Egy darab válasz nem érkezett rá. Ezek után szerinted kivel lehet kommunikálni az általad feltett kérdésről?
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Mozaik tükörrendszer

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.07.25. 17:50

Bozsoky írta:Sziasztok!

Sokat filóztak azon, hogy a tükörtartó milyen leképezésbeli torzulásokat ad a diffrakciós képben. Aztán felhozok egy meredekebb pélkdát. Tegyük fel, hogy van egy 6-vagy 7 tükörből álló parabolatükröd, ami egy nagy felületet eredményez. Newtonként használod. Ilyenek az óriástávcsövek tükrei is a rendszerük más. Ha vizuálisan szeretnénk használni. Vajon az okulárba pillantva milyen képet kapnánk? Ezen gondolkodtatok e már?
Ha 6 szögből rakod össze akkor tiszta pókháló. Persze a meglévő Newtonok elé is lehet rakni ilyen hálót és kipróbálni, hogy milyen. Az is érdekes feladat volna, hogy összelődd a tükröket. Pláne elkészíteni a részparabolákat.
Erre varjatok gombot. :-)
Most megtörtem a hatalmas csendet. :-)



viewtopic.php?f=33&t=1698&start=120

Itt az oldal közepétől olvasd. Pont ezt a kérdést vetettem fel, és elég jól kiveséztük.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”