Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2011.06.05. 21:38

Nem is gondolnád milyen egyszerű egy ilyen óragép.
Ha érdekel az enyém hogy van megcsinálva, akkor bármikor megnézheted.
Én is sokat agyaltam rajta, de felesleges volt. (HEQ5-6 léptetőmotor bordás szíjjal, stb.)
Még jó hogy nem fogtam bele, mert biztos többe lett volna mint egy hozzávaló RA motort venni.
Holnap készítek róla képet ha gondolod.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.06.05. 21:43

Köszönöm, szívesen megnézném, ha mutatnál majd képeket róla. Nem akarom túlbonyolítani én sem.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.06.05. 21:55

Üdv Mizar!
A lépteőtmotorok meghajtásához mindenképpen elektronika kell. Az unipoláris változat meghajtásához viszont nem nagyon nehéz elektronikát fabrikálni. Kisebb nagyításokhoz egész egyszerű áramkör is elég, én ezt valaha egy 555-ös időzítő és 4017-es számláló összeházasításával, tranzisztoros erősítéssel oldottam meg. Ha van ismeretségi körben "hobbi elektronikus kolléga", akkor nem jelenthet problémát. Ebben az összeállításban azonban nagy nagyításnál látszanak a lépések. Hosszú kisérletezéseim alatt azt figyeltem meg, hogy a legnagyobb probléma nem annyira fapados elektronika által "szavatolt" szakaszos forgó mozgás, mint inkább a motor nyugalmi helyzetből való goromba lökésszerű indulása illetve hirtelen leállása minden lépésnél, mely kvázi üti a mechanikát. Ezért Newton nevében felszereltem egy ugyanolyan, de ellentétesen forgó motort a másik mellé. A használt motorok régi lemezmeghajtókból valók voltak.

Jó eredménnyel továbbfejleszthető a hajtás kimeneti fűrészjel vezérléssel, ekkor a lépések kissé lágyabbak, de ez sem tökéletes megoldás. Sok fejlesztéssel, egy stabil fordulatszámra diszkrét elemekkel sikerült csaknem folytonos forgást kapnom, de ezen rendszer csak szűk fordulat tartományban működött jól, nem volt alkalmas pl. korrekcióra. Az elektronikus körökben közismert és egyszerű 555 olyan pontos órajelet is képes szolgáltatni, hogy órákon át látómezőben marad a kiszemelt terület, úgyhogy a sokkal pontosabb kvarckristályos stabilizációval soha nem is bajlódtam.
Jó eredményt lehet elérni áttételes egyenáramú motorok feszültségszabályzásával is. Ez legegyszerűbb esetben egy potenciométerrel is kivitelezhető, de sokkal finomabb megoldások is vannak.
Legutóbb épített mechanikámon egy szinkronmotor szolgál, mely valaha egy kapcsolóóra szíve volt. Ennek fordulatszáma csak a hálózat frekvenciájától függ, a korrekciókra mechanikus lehetőség van, azonban nem nagyon van rá szükség. Vizuálisan 150x-környékén egy órán át is a látómezőben marad a célpont. Hátránya, hogy hálózat kell hozzá. De erre is van akkumulátoros megoldás.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.06.05. 23:22

Sidius írta: A léptetőmotorok meghajtásához mindenképpen elektronika kell. Az unipoláris változat meghajtásához viszont nem nagyon nehéz elektronikát fabrikálni. Kisebb nagyításokhoz egész egyszerű áramkör is elég, én ezt valaha egy 555-ös időzítő és 4017-es számláló összeházasításával, tranzisztoros erősítéssel oldottam meg.

Ha készen lesz a csövem, csak vizuálisan fogom használni, de ha időm engedi megpróbálnám a rajzolást, ezért gondoltam egy egyszerű vezérlést. Nem baj, ha "lökdösi" a mechanikát csak a látómezőben maradjon az ojjektum. Sidius, ha tudsz küldeni egy egyszerű kapcsolási rajzot, akkor megköszönném, (vagy linket)+ Stefi módszerét is megnézem, aztán meglátom, melyiket tudom megcsinálni. (Unipoláris léptetőmotorom van? :oops: )
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.06.07. 21:56

Üdv Mizar!
A helyzet az, hogy egy szál rajzom sincs a kapcsolásról, mint általában semmiről, amit építek. (Ebben az a jó, hogy mindig kéznél vannak a tervek. :) )
Ha egy kis időhöz jutok, le fogom rajzolni, azután szkennelem és felteszem. Hátha mást is érdekel.
Ennek megfelelően linket sem tudok adni, bár más fajta kapcsolások találhatók a hálón.
Ennél az egyszerűség, agyonüthetetlenség és viszonylag kicsi áramfelvétel volt az irányelvem.
A motorod adatlapján annyit tudok biztosan elolvasni, hogy 4 fázisú. Ez a leggyakoribb. Nekünk az a változat a jó, amelyiknek legalább 5, esetleg 6 vezetéke van. Ha csak négy van neki, akkor nehezebb vezérelni. Ha érdekel, van itthon régi meghajtóból motorom ami kicsi, de tizenötös Newtont szépen mozgatni tud egy precíz mechanikán (arra használtam). Ez az egy van már csak belőle, ezt fel tudom ajánlani.
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: bognart » 2011.06.08. 20:41

Sziasztok !

Egy nyomtató motorjával jobban járnátok. Egy régi, hagyományos mátrix nyomtató pl FX 1050 -es motorja már jó lenne. Elég egy kiegyensúlyozott mechanika mozgatásához. Bár most ezek ipari kategóriába vannak sorolva. Neten van egy halom kapcsolási rajz a megoldáshoz. Analóg áramkörre és mikrokontrollerre. :)
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2011.06.20. 19:11

Bocsi, de elfelejtettem ezeket megosztani veletek, pedig megígértem. :oops:
P1220204.jpg

Ez egy sima eq5, de a mostani szempontból bármilyen mechanika lehet.
Én ezt a szerkezetett óragépnek használom... :D
Tudom elég furi a kinézete, de engem csak az érdekel hogy működjön valami.
Ezzel követem a figyelt objektumot. Néha szoktam fotózni és oda is jó, pedig egyre nagyobb nyújtást használok. Amikor lemegy a bolygó az érzékelőről, akkor is inkább a pólusráállással van a probléma, mert nincs pólustávcsövem. Egyébként tudok korrigálni a követéssel felvétel közben, mert nem kicsi a periodikus hiba (kb. 20fogaskerék) a kapcsolható feszültségű adapterrel.
A felhasznált dolgok:
-mikró forgatótányér motorja szétszedve az áttétel miatt
- egy cd tár fogaskerékrész is lassításnak szánva
-egy cd olvsó dc motor
-potenciaméter
Az egész egy csavarhúzó és talán kés segítségével készült, kidobott hulladéknak szánt alkatrészekből.
P1220201.jpg

P1220200.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2011.06.20. 19:18

Kiszámoltam hogy a finom mozgatót hányszor kell körbeforgatni hogy meglegyen egy teljes fordulat az RA tengelyen és ezt osztottam le percre és jött ki hogy kb.0,5fordulat /perc kell nekem.
Mivel ezt soha nem tudtam volna eléri pontosan ezért kell a poti amivel nagyon pontosan be lehet hangolni a követést.
Én nem értek a elektromos dolgokhoz, meg nincs semmi szerszámom itthon.
ezzel csak azt akarom mondani ha az ember szeretne valamit és ebben még a pénzhiány is hátráltat, akkor bárki kivitelezheti.
P1220203.jpg

P1220202.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
viktor90
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2011.06.19. 18:54

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: viktor90 » 2011.06.22. 13:22

Sziasztok! Nos szeretném bemutatni egy saját kezem munkáját elég sok idő és türelem volt amíg ilyen lett :)
Lehet valakinek ismerős lesz :) Kulin: Távcső világa c. könyvből van :) Igaz lehet kicsit régimódi de a célnak megfelel :) erre egy 150/1215-ös Newton-reflektor kerül :) (természetesen még nincs kész ez épp félúton lett megörökítve.) További képek jönnek..
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.06.22. 16:58

Stefi írta:Kiszámoltam hogy a finom mozgatót hányszor kell körbeforgatni hogy meglegyen egy teljes fordulat az RA tengelyen és ezt osztottam le percre és jött ki hogy kb.0,5fordulat /perc kell nekem.
Mivel ezt soha nem tudtam volna eléri pontosan ezért kell a poti amivel nagyon pontosan be lehet hangolni a követést.


Nem félsz, hogy a szíjhajtás megcsúszhat? Volt valami különös oka, hogy nem végig fogaskerék áttételeid vannak?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”