Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Óvári L.
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2009.09.24. 20:04

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Óvári L. » 2011.04.30. 18:05

Sanyi! A saját szakmámból tudok egy közelítő ábrát javasolni:
http://www.satsig.net/22-deg-offset-dish.htm
A megadott szög ne zavarjon, az ábra a lényeg.
Üdv Óvári L.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.04.30. 18:24

Üdv Mizar!
A lényeg, hogy a főtükör tulajdonképpen egy képzeletbeli nagyobb parabola darabja kell legyen, mely azonban az optikai tengelyen kívül van, ha úgy tetszik kiszúrva a nagy parabolából. Pl. 20 cm-es parabola tükörből ki lehet vágni több kb. 8 cm-es tükröt úgy, hogy a kapott tükrök bármelyike eredeti beállításban -ahogy a nagyobb tükörnél volt- kitakarás nélkül üzemelhet. Még egyszerűbben mondva olyan, mintha egy Newtont kitakarás nélkülire blendézel.
Valóban, a főtükör, illetve annak működő darabjának a segédtükörrel átellenes peremétől a segédtükör felé mutató húrja döntött lesz, de csak a görbületből adódó mértékben. Az optikát ugyanazok a paraméterek jellemzik mint egy egyszerű parabolát és sík segédtükörrel működhet.
A probléma az, hogy egy üvegkorongba hogyan munkáljuk bele egy parabola szeletét, azt elkerülendő, hogy egy több mint kétszer nagyobb kész optikából vágjuk ki a tükröt.
Én az első szem csiszolópor használata óta töprengek a megvalósításon, két lehetséges módszer már megfordult a fejemben, de egyik se biztos, hogy működik. Engem is a Yolo inspirált. Különben a hálón van kép ilyen távcsőről. Ha rákeresel megtalálod. Minden esetre valamikor meg fogom próbálni, de még sok mindent szeretnék előtte megcsinálni.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.04.30. 18:49

Sziasztok!

Valami ilyesmit rajzoltam?
(kicsit nagy lett :oops: )

Graphic1.jpg
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.04.30. 19:21

Tényleg nagy, de pontosan erről van szó!
A kivitelezést tovább nehezíti, hogy saját szerény megfontolásom szerint a nyílásviszonyból következő minimális felületi pontosság számításánál a kétszeres átmérőt, plusz a segédtükör belső peremének a képzeletbeli nagyobb parabola optikai tengelyétől mért távolságának a kétszeresét kell tekintetebe venni. Mindezt azért, mert a vignettálódás miatt a rajz szerintihez képest a segédtükör a kívánt látómezőnek megfelelően a tengelytől még tovább eltolandó.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.04.30. 19:43

Gondolkodjunk el, hogy gömbtükörrel és nagyobb nyílásviszonnyal megoldható lesz-e a dolog, azt mérni is egyszerűbb, a vignetta is kisebb vagy elhanyagolható.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.05.01. 00:13

Sziasztok eme késői órában !

Sikerült képeket készítenem mostanra átpakolásztam itt pár dolgot, hogy legyen helyem, ez a 155 mm-es üveggel, amit mutattam itt nem régen. Paraméterek: 155mm átmérő, fókusz 1270 mm, egyelőre gömböt szerettem volna előállítani, de paraboloid lett, ha jól látom, a szélén van egy sáv is, igencsak kiemelkedés, gyűrű. Meg belül is van egy kis hibácskája. Esetleg, ha tudnátok mondani mit csináljak még vele. Kézzel arra gondoltam, hogy felül szuroktárcsával 1/4 es kilengéssel megpróbálom a szélét dolgozni, meg a sávozatot is simítani így, talán pár perces munkákkal, és közbe megnézem , hogy alakul. Én, ha jól látom, a belső rész gömb ábrát mutat, olyan 9/11-ed részéig, most az egyéb egyenetlenségeket leszámítva. Mindenesetre a fókuszhoz átmérő, fényerő szempontból én úgy látom kb. jó lenne, bár lehet tévedek. Ha valaki ki tudná értékelni, mit látunk megköszönném, tanulnánk belőle sokat. A képeket úgy készítettem, hogy a fókuszponttól valamelyik irányban betoltam a késélt, egyre jobban, felülről, balról-jobbra irányban. Így láthatók, egy kezdő csiszoló első botladozásai. :)

A képek egyben:

all_pict_foucault.PNG


Holnap ezenkívül beszerelem egy tubusba és valami képet megpróbálok nézni még nappal, persze az időjárástól is függni fog, meg a tubusba még fúrkálnom kell az okulárt ehhez a fókuszhoz át kell rakni arrébb, meg a segédtükröt.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.05.01. 08:25

Szia Tobe!
Először is ami biztos, hogy gyűrű alakú púp-árok hibák váltják egymást a felületen, mindegyikből legalább 4 látszik a képeken. Ezeket el kell tüntetni. A videó szerint rövidek a húzások, szerintem én 1/3 átmérő körül próbálkoznék. Kipróbálnám azt is, hogy csak egyik oldalra futtatnám le a tükröt 1/3-ig, hogy a másik szélső helyzet a tárcsa-tükör fedésben legyen. (B. Jani videóján láthatod.) Érdemes lehet megpróbálni a w húzásokat is.
Valamikor nemrég föltetted a szuroktárcsa képét. Ott is lehet még hiba, szerintem vizsgáld meg a helyes illeszkedést.
Az árnyékképek pedig szerintem túlzottan erősek, de képről -nekem legalábbis- nehéz megmondani. A kés betolásának iránya fontos, de az is, hogy a fókuszon belül, vagy kívül van!
Ha sikerül egyenletessé tenni a felületet, akkor a középső-semleges-külső zónák fókuszának helyzete alapján, különösebben pontos mérés nélkül is könnyen eldöntheted, mennyire közel az "igazság". A lényeg, hogy SIKERÜLNI FOG!
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: janwar » 2011.05.01. 08:35

tobe írta: Ha valaki ki tudná értékelni, mit látunk megköszönném, tanulnánk belőle sokat.

Szia! Úgy látom kezdenek a gépi polírozás sajátos körcentrikus-gyűrűs zónahibái kialakulni, és alaposan eltértél már a gömbtől. Én innen a forgó alsó tárcsán, de már kézzel folytatnám a munkát, mert így sem lesz könnyű visszahozni a felületet, ha géppel folytatod, csak felerősödnek az elkezdődött eltérések. Most vagy nagyon kis felbontású a fotó, vagy pedig "harapásos" a felület, főleg a szél árnyékából látszik a legjobban. Szívesen megnéznék egy rácsképet is erről, de az a gyanúm, hogy csak a közepe lett mélyebb, így még kár csőbe tenni, próbáld szférikushoz közelire visszahozni előbb, mert ez már igen nagy eltérés az ideálistól.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: janwar » 2011.05.01. 08:53

mizar írta:Sziasztok!

Valami ilyesmit rajzoltam?
(kicsit nagy lett )

Ha egy 15cm-es tükörben gondolkodunk, akkor a kiindulás 2x15cm+tervezett segédtükör átmérője (elméletileg), egy ilyen méretű tükör szeletét kellene produkálni. Nekem az a véleményem, hogy minek bonyolítsuk túl a kihívásokat önmagunk számára, amikor a kis kitakarású kis fényerejű rendszerek apo minőségű és jól korrigált képet adnak. Itt ráadásul gömbszelettől eltérőt csinálni (parabolizálni), tovább nehezíti az egyébként is nehéz összehangolását az ilyen rendszereknek.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.05.01. 09:40

janwar írta:
mizar írta:Sziasztok!

Valami ilyesmit rajzoltam?
(kicsit nagy lett )

Ha egy 15cm-es tükörben gondolkodunk, akkor a kiindulás 2x15cm+tervezett segédtükör átmérője (elméletileg), egy ilyen méretű tükör szeletét kellene produkálni. Nekem az a véleményem, hogy minek bonyolítsuk túl a kihívásokat önmagunk számára, amikor a kis kitakarású kis fényerejű rendszerek apo minőségű és jól korrigált képet adnak. Itt ráadásul gömbszelettől eltérőt csinálni (parabolizálni), tovább nehezíti az egyébként is nehéz összehangolását az ilyen rendszereknek.


Ez csak egy "elméleti síkon" készített tükör, aminek az ötletét Bozsoky Jani vetette fel.
Ha sikerülne elkészíteni, az előnye talán az lehetne, hogy a kitakarásmentes rendszerek közül
ezzel lehetne a legfényerősebbet elkészíteni. Ez mélyégnél lenne lényeges, ott viszont a központi kitakarás
vizuális észlelésnél nem oszt, nem szoroz, így ellentmondásos az egész számomra is. Bolygózáshoz, kettősökhöz vannak bevált rendszerek (pld. Yolo). De a téma érdekes.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”