Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2011.04.02. 15:19

Nekem a legkomolyabb fejlődést gyakorlati téren az adta, hogy személyesen elmentem Ferenczi Bélához. És velem mérette meg a nálam lévő tükreimet a saját mérőpadján. Sokáig nem mondott semmit sem amikor mértem, letakarta a mérőórát, hogy nem tudjunk "csalni", csak a végén szólt, hogy hihetetlen, hogy mindíg ugyanazt mérem nagyon szűk méréshatárokon belül. Természetesen sikerült élőben megértenem a mérés lényegét, aztán a saját tükreim mérésénél volt időm kísérletezni, megfigyelni a folyamatot és választ kapni a miértekre. Mi egy kicsit más vonalat képviselünk és én ezt a méréstechnológiát vittem tovább és fejlesztettem. Lehet párhuzamos és nempárhuzamos fényrést készíteni. Mindegyik pár század mm és tetszés szerint le lehet menni 5-6 ezredig is, de feleleges. A gyakorlatban úgy, hogy teljesen szétszedem, újra összerakom a mérőberendezést és megmérem a zónák közti fókuszkülönbséget, nekem 0,05század mm -es reprodukálhatósággal sikerült eddig. (legrosszabb esetben is tizeden belül). Ennek a mérésnek a lényege, hogy a zónaablakokból visszatükröződő fényforrás kép mikor egyesül tökéletesen. Ugyanazt látod, mint mikor csillagon diffrakciós gyűrűket nézel, csak a gyűrű itt a párhuzamos fényforrás miatt egyenes diffrakciós elhajlásokként látszanak, mint a csillagtesztnél a vékony gyűrűk. Jó szem kell hozzá és hihetetlen, hogy milyen csalhatatlanul lehet látni, hogy mikor vagy fókuszban. Még a legrosszabb esetben is tizeden belül tudsz reprodukálni mérési eredményeket. A fényerős tükröknél F/4 alatt is kitűnően alkalmazható ez a fajta mérés csak fokozottan alaposnak kell lenni. Az efféle méréstechnológiával egészen biztosan elérhető a 92-95%-os pontosság, amit interferométeres mérésekkel is mgerősítettünk. Ez gyakorlatilag a L/6-7-es stabil színvonal, ami fölötti minőséget csak betegesen vájtszemű és egészségtelen egyének tudnak megkülönböztetni. :-). Bár én más módszerekkel is mellette meg szeretek győződni a mérés hitelességéről. Sidiusnak igza van! Kár és értelmetlen túlmisztifikálni egy adott pontosságon felül a tükrök "jóságát". Ami jó, az jó és az égen úgyis minden feketén-fehéren kiderül. Szó szerint.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.04.03. 19:38

Kedves tükörcsiszolók !

Olvastam több helyen is, hogy csiszolóport fényező anyagot lehet kapni, csak kilószámra mérik. Ha lenne valakinek pl. SiC 120-300-500-800 és CeO sorozatban anyaga pluszban annyi, hogy tudna nekem küldeni, olyan talán 10-15 dekákat, annak nagyon tudnék örülni, mert lehet nem kellene nekem kilós mennyiség mindenből. Ha a kilós ára olyasmi lenne, mint a boltban. Éppen költségkímélési célból persze. Ha jól olvastam pl. Zsámba Istvánék rendezték azt a tükörcsiszoló tábort, és ha nekik lenne kimaradva, vagy mának is esetleg. Remélem nem probléma, hogy ilyet kérdezek. A csomagot tudom fizetni számlára pl. Az a legjobb módja a küldésnek, a postai utánvét elég drága, befizetni meg ingyenes és a csomagdíj akkor olyan 1000 Ft körül van kb. plusz az anyag, amennyi az ára.

Üdv. Béla
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.04.04. 23:16

Csinálni fogok egy 40 centis tükröt, annyira kíváncsi vagyok azzal miket lehet látni. No, a 40 centi egyébként a vastagsága lesz, nehogy azt higgyétek, hogy megkomolyodtam. :) Hú már lehet elmúlt április 1. no mindegy, az ígéret szép szó... :)
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.04.05. 16:24

Sima homokkal vagy nagyobb szemcsés folyami homokkal lehet az üveget csiszolni ? Még mielőtt kipróbálnám, az is lehet elég kemény, igaz, hogy töredezhet, mint az üveg, de nem is drága, pl. durvázáshoz lehet jó lenne ?
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.04.05. 17:17

Béla, azért minden nem működhet! :) Azért a karbidok jóval combosabbak! Nincs más megoldás, mint venni. Szerintem meg lehet dumálni a kereskedőkkel, hogy csak pár deka kell!
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.04.05. 18:34

Köszi a tanácsot Attila, lehet írok majd egy mailt a cégnek, hátha megkönyörülnek rajtam. Készül már a másik 15 centised ?
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.04.09. 23:22

Üdv Mindenkinek!
Mivel úgyis orkán jellegű szél fújt és a légköri nyugodtság is teljesen alkalmatlan volt rá, nekiálltam tesztelni 200/1050-es tükrömet. Mindenütt 2xBarlow-ot és Scopium kamerát használtam. (jobbra lent intra/extra, a barlow kissé belógott) Tükröző réteg nélkül ennyire futotta:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.04.10. 13:24

Sidius!

Ez bizony jó kis tükör lesz! Gratula! MEnnyi idő van benne?
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.04.10. 22:11

Köszi!
Kb. 60-70 óra mehetett rá, de ki kellett még tanulnom a gépet is. Az utolsó utáni pillanatban ráadásul Cassegainhoz is alkalmassá tettem a tükröt, úgyhogy a tiszta munkaidő valamivel kevesebb volt. Mondjuk az egyedileg szükséges idő szerintem nem sokat fog jelenteni, mert mondhatni minden optika egyedi elbánást igényel (ebben most már biztos vagyok) csak a "vezérfonal" nem változik. Száz után már lehetne átlagolni.;) :D
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.04.10. 23:08

Sidius írta:60-70 óra mehetett rá


Én is políroztam a 20 centist már olyan 50 órát, hogy a karcok kimenjenek belőle de a szélén még van, meg mostanában nem volt időm rá semmi folytatni.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”