Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.12.20. 18:01

Végh Zoli írta:Ez vajon milyen alapanyag lehet ?
https://www.ebay.com/itm/14INCH-Quartz- ... SwCtJaHjy1


Elég drága alapanyag. :)

Érdekes az biztos
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.20. 19:11

Érdekes bizony! :)

Az ég állapotát nézve megint uborkaszezon van, picit megpihentem.
Eszembe jutott és elvégeztem a rém bonyolult számítást a kómára az F/2 re, amit most Attila kérdésére leírok: A diffrakció határolt kör átmérője 0.176 mm. Majdnem jól tippeltem, 40"-es bolygókorong mérete kb. 0.2 mm - a Szaturnusz korongra vonatkoztatva egy kicsit túlbecsültem a hibát. Tekintve azonban, hogy a tükör biztosan nem 98-as Strehl-el van megáldva, picit még ennél nagyobb a hiba.
Már az F/3-as 200-as számított kómája is komoly. Félelmetes, de kezelhető. Minden esetre 160x környékén -ez a plafon, amihez van okulárom is- jól is látszik, hogy 2-3 Szaturnusznyi területen belül kell középen tartani a bolygót, hogy élvezhető legyen a kép. Mivel csak igen Szuper Báriumom van ehhez a nagyításhoz, még kifejezettebben kijön a dolog, mert az amúgyis csak a tengelyen szeret képet alkotni. Egyébként ott -az árához képest főleg- derekasan helytáll.

Ha valaki esetleg szeretne a téridőben korrektor ügyben tájékozódni, itt az összes létező alaptípus:
http://www.telescope-optics.net/sub_ape ... rector.htm
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.12.20. 20:48

Sidius írta:
Ha valaki esetleg szeretne a téridőben korrektor ügyben tájékozódni, itt az összes létező alaptípus:
http://www.telescope-optics.net/sub_ape ... rector.htm


Ezt ismerem. És te is ez alapján alkotod meg a korrektorokat?
Én szívesen tanulnék korrektor ügyben, nem akarsz nyitni hozzá topikot?
Alapoktól step by step
Magyarul. :)
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.21. 07:13

mizar írta:Én szívesen tanulnék korrektor ügyben


Én is mert rámférne! :lol:

Ez a topik nem elég, de nagyon gondolatébresztő. Ehhez még az Ingalls 3 kötetében lévő ilyen témájú anyagok, valamint Peter Ceravolo közölt anyagai, és Sky and Telescope kiszemezett cikkei kellettek az elejétől 1998-ig. Külön fontosak voltak Dmitrij Dmitrijevics Makszutov nagyon is idevágó megállapításai is. (Lehet, hogy egy zseninek, mint pl Ő volt, a link is elég lett volna). Kell még ezenkívül az egyszerű okulárok tengelyen kívüli hibáinak ismerete.
Más is emlegette már ezt topik kérdést, de akkor majd ha odaérek, nekilátok leróni, ami eddig megvan. Szánalmasan röhelyes, de hidd el, nagyon nehezen tudnám egyszuszra összeszedni, hogy hogyan jutottam A-ból B-be, aztán meg C-be. (A "Z" még messze van.) De össze fog állni, idővel rendszereződni fog a fejemben.

Néhány direktíva alapján indultam el, amik aztán maguk is változtak, ezekből a lényegesebbeket most is le tudom írni:
-legfeljebb egyszerű, egytagú lencsét tudok készíteni, de ha lehet, inkább be kell szerezni, mert nem kifizetődő
-a meglévő lencsék törésmutatóját csak közelítőleg ismerem,(műszert kéne építeni, de ha van más út, nem teszem.)
-a kicsi görbületi sugarak mérése külön megoldandó feladat (építettem, de a végén már nem kellett)
-keresek a már meglévő lencserendszerekben kiaknázható potenciált
-elsősorban kísérleti alapon dolgozom, mert sejthető volt, hogy a kezdetben elvégzett millió számításnak csak nagyon pontos kiinduló adatokkal van értelme. (Galilei "empirikus megtapasztalás" mintáját követem, mert Keplernek ugyanaz volt a problémája: a kiinduló adatok. Pedig ő komolyabb matekkal dolgozott, de sokáig Galilei távcsövei voltak a legjobbak.)
-Vizuális célú képjavítás volt az elsődleges cél, és a kiindulási alap mindig a hagyományos Plössl okulár. (Ennek hibái is részt vesznek a korrekcióban.)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.12.21. 08:16

Sidius írta:[q

Néhány direktíva alapján indultam el, amik aztán maguk is változtak, ezekből a lényegesebbeket most is le tudom írni:


Köszi Jani, ez is jelentős információ.
Konkrétan az F/3-as vagy az alatti Newtonokhoz gondoltam én is valami korrekciót, amit házilag meg lehet csinálni. természetesen vizuális célra. Lencse van bőven.
Ha van időd akkor időnként folytathatod a tapasztalataid átadását. :D
Engem érdekel.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.12.29. 19:41

Uramatyám!
Mennyi tükör alapanyag!
https://index.hu/kulfold/2017/12/29/ata ... veghidjat/

4 cm vastagság
És ezt a hülyeséget kellett építeni belőle. :lol:
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.12.29. 20:07

SW EQ-3mam ismerve erre a kínai hídra nem mernék rálépni.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.12.30. 05:36

Nyugodtan ráléphetsz! Ezek többrétegű ragasztott üvegek, és nem optikai minőségűek! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.12.31. 14:50

Én már úgy látom, mintha ez a rácskép egy kicsit asztigmacstikus lenne. :lol:

IMG_2124.JPG


Boldog peremkopásmentes új évet!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.01. 15:26

Sziasztok!

A 90-es segédtükör csiszolásra-polírozásra kész.
Vastagsága 15mm
Anyag: TV képcső üveg
Remélem elég vastag lesz.
IMG_2127.JPG


A 310-es f/3-as nagyon szépen alakul, még pár nap és kipolírozom.
Nemsokára töltök fel rácsképet is.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”