Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.12.15. 13:04

Sidius írta:-Szóval alig valami hiányzik. :)


Szerintem te hamarabb készen leszel. :D
A főtükör után nekem még kell egy segéd is.
Hajaj!!!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.12.15. 16:29

Nálam is landolt már két síkképcsöves TV, amiből lehetne nagyobb tükör, persze amilyen ügyes vagyok, lehet TV-ként többet érne ... :) Azért csak fogok én próbálkozni.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.15. 18:12

Az a fontos, hogy segéd elkészítése pont olyan érdekes lesz, mint a főtüköré, úgyhogy unalomról szó sem lehet. :) Egyébiránt épp a minap gondolkodtam el rajta, hogy mi a bölcsebb megoldás, az, ha az ember beszerez egy akármilyet és javít, vagy ha inkább kifúrja egy kerek síkból. Nem tudtam eldönteni. Az ellipszisre nagyon nehéz síkot varázsolni, de elmarad a rengeteg munka, amivel ellipszis lesz. A körből meg könnyebb síkot csinálni, és még a perem se fontos, hogy milyen lesz. Az mindenképpen jó hír, hogy halad, mert viszonylag kicsi. Ez a legutóbbi körbecsiszolás nem egy hálás eljárás, nem is csinálom többször. Nemigen ragasztok üvegeket alapra sem, leginkább a fúrás tetszett, csak azt meg vakon kell végrehajtani és egy kicsit idegesítő. Meg hosszú szerszám is kell, amit elkészíteni eszterga nélkül nehéz, és még egy aránylag stabil állványos fúró is kell hozzá. Ezek ellenére egybevetve nálam vagy a kész ellipszis, vagy a gipszbe ágyazott fúrás tűnik legjobban járhatónak. Illetve, még valamiféle gyémánttárcsás eljárást tudnék elképzelni, ahogy a gyárakban az üvegmarók is működnek.

Csináld Béla! Sokat nem veszíthetsz, csak tapasztalsz vele. Zoli embertelen mennyiséget küzdött a vékony üveggel, de Tarjánban a saját szememmel láttam, ahogy működik a tükör. Valamennyit le kellett fednie a peremből, de a képe jobb volt, mint amilyet én elképzeltem a próbapad után.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.15. 18:20

Ha készen van a kör alakú síktükör, utána kb. 25 forintért kivágják belőle a szükséges méretű ellipszist vízsugárral.
Csak egy darab öntapadós műanyag tapétával le kell ragasztani a már kész, védendő felületet.

Vagy rosszul gondolom?

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.15. 18:26

Na, ez jó kérdés!
Nem találtam a környéken se, aki elvállalta volna, még korong kivágását sem. Ez persze nem Budapest környéke.
Hogy 45 fokban hajlandó lenne-e valaki, az még jobb kérdés. A hátoldal felől lehet, hogy lehetne, de szerintem fedőüveggel.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.12.15. 18:34

A fúrógép már alakul nálam, be kell kábelezni aztán elvileg jó lesz. Ezek a régi dolgok sokkal jobbak, mint a maiak.

20171215_182729.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.12.15. 18:36

Attila írta:Ha készen van a kör alakú síktükör, utána kb. 25 forintért kivágják belőle a szükséges méretű ellipszist vízsugárral.
Csak egy darab öntapadós műanyag tapétával le kell ragasztani a már kész, védendő felületet.

Vagy rosszul gondolom?

MDA


Ha ezt ki lehetett vágni, akkor nem lehetetlen az ellipszis sem.
Gesneden_glas.jpg


Ki kellene próbálni valahol.
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2017.12.16. 17:19

Sidius írta:Misi!
Ha van rá helyed, ne kínlódj annyit a durva csiszolással! Egy sarokcsiszolóra végy inkább greslap vágására is alkalmas korongot. (kb. 3 E Ft, acél hordozó, gyémántszemcsék, lehetőleg nem szegmentált változat, - teli tárcsa.)


Jó ötlet. Még sosem csináltam ilyet, és nem tudom, hogyan reagálna a méhsejt korong. A tömör korong rész csak 17-17,5 mm vastag. Ebből a szempontból vannak még aggodalmaim.


Volt egy komolyabb mélypot tavaly, amikor majdnem feladtam az olvasztást, annyi baj volt akkor a buborékosodással. Kértem egy pár ajánlatot üvegkorongok kivágására interneten talált üvegvágással foglalkozó cégektől. 25 mm-es üvegvastagság kellett volna 24-37 cm átmérő tartományban. Alig válaszolt 2-3 cég.
A 25 mm-es tábla ára akkor 40 ezer Ft+ÁFA /m2 volt egységesen, + 20 ezer Ft a kivágása, mindegy, hogy 24 vagy 37 cm.

Egy másik cég csak max. 19 mm vastagságig vállalta volna. Ott 10-12 ezer Ft+ÁFA /db között mozgott a korongok ára mérettől függően.

Mindehhez hozzájön, hogy a Posta kérdéses volt és 200-300 km-re voltak. Így feladtam ezt az irányt. 3 pár korongnál a 100 ezer Ft-os tételt soknak éreztem.

Viszont minden számottevő üvegesnél van 10 mm-ig üvegtábla. A nagyobb vállalkozásoknál tetszőleges alakra vágják és fazettázzák a vékonyabb üveget. Erre nem kértem ajánlatot, de lehet, hogy pl. 10 mm-es üvegből pár ezer Ft-ért kivágnak ellipszist, így segédtükörhöz jó lehet.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.16. 18:16

Tekintve, hogy nagyon szilárd az a korong, semmivel nagyobb kockázata nincs szerintem, mint más üvegen. Akkor lenne, ha nagyon feszültséges lenne. Én az F/2-es 150-es tükröt is azzal mélyítettem ki, középen 9 mm maradt.
De próbáld először az ellendarabon. Ott semmi jelentősége, még ha kicsit beleszaladsz se.

Én most teszteltem csillagon az F/2-t végre tiszta égen. Most már tényleg kész van. 80x-nál sem látok már hibát a fókuszban, (persze az elfókuszált képekben igen, de az életben nem lesz vizuális távcső belőle) úgyhogy neki lehet állni a mechanikai részeknek. Ha meglesz, majd teszek fel Plejádok képet, csak úgy gőzölés nélkül. Kizártnak tartom, hogy a hiba ami van még, kilógjon a pixelről, de a próba az próba, az a teljesen biztos.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.12.17. 09:52

Sidius írta:Én most teszteltem csillagon az F/2-t végre tiszta égen. Most már tényleg kész van..


Nekem is van egy hasonló, az 170/400-as. Már ki van polírozva, még parabolizálni kell. Vizualizálni szántam, de nyáron Tarjánban végképp meggyőződtem arról, (amit eddig is tudtam) hogy 30 centi alatt nem érdemes tükröt csiszolni, ha csak vizuálisan akar észlelni az ember.. (Mély ég megfigyeléshez) Ezért szeretném elkészíteni ezt a nagyobb tükröt.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”