Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2014.04.07. 12:35

"Mi veszélyezteti még a tükör szélét, hogy lepattanhat valami szemcse, mire kell nagyon ügyelni"

Kicsit késve nézem a fejleményeket :), de erről nekem az a tapasztalatom /a polírozás alatt/, hogy a legdurvább karcokat mindig az elégtelen fazetta miatt kaptam, leginkább akkor, amikor elég tapadósan ment a dolog és nagy erők ébredtek.
Egyszer valahol talán Kurucz jani írta, hogy nem árt finomabb szemcsével is fazettázni - azóta én is így csinálom, egy nagyon finom szemcsés kővel és sokkal kevesebb szerencsétlen karc esik.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.04.20. 07:32

Látom a távcsőépítés rovatban van élet!
Én horzsázással voltam elfoglalva. Elkészült három referenciasík, meg két segédtükör, ebből a képen látható példány 50 mm-es. (Egy üvegasztal jobblétre szenderült a szilveszteri buliban, kisebb darabjait a helyi üvegestől ellátmányként kaptam még az év elején.) A bevonat 97 százalékos visszaverésű. Még nem láttam eddig ilyet, gyönyörű, hideg képet ad. Az 55 mm-es párját már használom, a Scopium is érzékeli a fehéregyensúly változását. (Ez utóbbi gyári tükör volt, csak a felülete volt rossz.) Az interferenciakép néhány perccel a befejezés előtt készült. Szerencsére közben fejlődött a fotózási technikám is. :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.04.20. 17:38

Van egy családi tulajdonban lévő földfúrónk, ami nálam van elhelyezve. Nem sok oszlopot állítunk mostanság, úgyhogy nem is sokat használjuk. Egy ideje nézegettem, hogy mire lehet még jó. Tegnap meg is született a megoldás! Rögtönöztem egy platformot a fúrószár helyére, kiköltöztem a zöldbe, a sarokcsiszoló+ gyémánttárcsa kombinációval kb. mélységre köszörültem két db. 255-ös, forgó korongot. :D
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.04.20. 18:30

Nagyon jó lesz az, azt a vastag üveget honnan szerezted ? Bele kellene fognom már nekem is egy harmincasba legalább.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.04.23. 21:33

Ha mar Bela emlitete a vastag uveget,remelem hogy nem lesz nagy baj hogy ki jelentem nekem van egy 315mm -es korongom, 22mm az uveg vastagsaga ,ki van csiszolva kb. 1360 mm fokuszra # 800 porral is ,nem polirozot.
Nincsen szandekomban tovab foglalkozni vele,uj gazdat keresek neki.
Szuksegem van a 245 mm-es F/5.25 Newton tavcsohoz egy fem kis magassag ket huvelykes fokuszirozora es egy 55 mm-es sik segedtukorre.
Csereben adnam a nagyob korongot.Meg van hoza a masik uveg-szerszam korong is , az vekonyab.

Hogy ha hibaztam ezel a hozaszolasal ,elnezest kerek.
Mar nem vagyok fiatal , a kisebb es konnyeb tavcso jobb lenne szamomra,a hianyzo elemek miatt le vagyok blokkolva ebben a pontban.

Udv,Mircea
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.04.24. 00:46

Szép estét !

Engem lehet érdekelne az a tükör üveg, viszont helyette nem tudok azt adni, amire szüksége lenne, csak pénzt esetleg, emailben beszélhetnénk róla, ha nem gond. Írok itt üzenetet a weboldalon, ott meglesz az email címem, azt elküldöm.

Üdv Béla.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2014.05.20. 14:21

Sziasztok!

Végre-valahára talán azt mondhatom, hogy nagyjából uralom a helyzetet az interferométerrel, így nekiálltam folytatni a monitorüveg-tükröt.
Egy kölcsön fényképezőgéppel tudok róla végre interferogrammot fényképezni./ Persze minden új képrögzítő módszernél visszaellenőriztem az addig mért tükröket is, hogy ugyanazt az eredményt kapom-e. A strehl értékek gyakorlatilag megegyeznek, de a conic constans minden webkameránál-fényképezőnél eléggé más, amit ugyan nem értek, de hátha időközben az is kiderül, hogy miért:)/

Hááát, sok jóra nem számítottam, mert ugyan a rácskép nagyjából jó volt, csak volt benne valami fura, hogy a vonalak néhol szélesebbek voltak. Nem tudnám megmondani, hány képet és kiértékelést csináltam, hogy nehogy félre vezessem magam. Még jóval korábban hátul megjelöltem a tükröt, mert asztigmatizmus gyanúja merült fel, most is használtam ezt a jelölést, forgattam, stb.
A képen látjátok, hogy 5-10 perces polírozások után mennyit alakult a felület. Ezek /jobb híján ezt kell írjam, mivel nem igazán haladtam látványosat jó irányba...:)/ kísérletek, nyilván igyekeztem az előző kép alapján meghatározni, hogy miféle mozgással tudom eltüntetni a dombokat-völgyeket, aztán a polírozás után újból fényképeztem-kiértékeltem. Szinte mindenféle mozgást kipróbáltam már, amit csak lehetett, átütő siker nélkül, de annyi kiderült, hogy nagyon érzékeny a nyomásra, ezért jelenleg minimális nyomással fogok próbálkozni, mert úgy látszik, hogy tűnőben van a központi púp és keskenyebbek-alacsonyabbak a peremkörnyéki dombok.
Azaz dolgozom rajta és nagyon örülök az interferométernek, mert ezek a változások a rácsképen /azt is néztem közben/ minimálisan látszódnak/legalábbis számomra/. Így végre /még ha nem is találtam el, hogy megfelelő mozgással dolgozzak/ szinte közvetlenül látom a felületet, hogy miből mi lett.
/Sajnos a képmellékletet már megint nem tudom ide feltölteni, mert azt írja, hogy "nem sikerült meghatározni a kép méretét".../
mike
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2014.05.14. 17:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mike » 2014.05.21. 15:49

üdv mindenkinek !
Egy kérdést szeretnek feltenni a fokuszpontal kapcsolatban. A főtükrömet készítem ép probaként hogy milessz belőle rozsdamentes acélból 90es átmérő és 900as fókuszt terveztem . Kulin György könyvében olvastam hogy ha 1500 as a fokuszunk akkor 3000mm lessz a benne lévő görbület gondoltam sugarat ért ezalatt szóval én a 90 es 900as fokuszosra tervezett főtükröm ki esztergáltam 1800as sugarura a görbületet fenyezés után azt tapasztaltam fényprobánál hogy 1800 nál lessz apró pont . ez azt jelenti hogy elrontottam ? És ha igen hol ?
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mpt » 2014.05.21. 16:05

mike írta:azt tapasztaltam fényprobánál hogy 1800 nál lessz apró pont


Mit jelent a fenyproba?

Mucsillag kepet vetited vissza valahova? Akkor az 1800mm pont jo (a tukor a ketszeres fokuszban levo targyat ugyanoda kepezi le).

--mpt
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.05.22. 05:55

Üdv Mindenkinek!
Látom dolgozgatnak a kollégák! :D Nekem is elkészült a 249/1030-as főtükörhöz a hiperboloid segédtükröm. Átmérője 55 mm, az eredő fókusz 5000. Este lefotóztam a Marsot alumínium réteg nélkül, egész tűrhető lett a kép, csak kicsit zajos. (kép a Mars rovat 35. oldalán.) Az eredő fókuszom jelen esetben valamivel rövidebb a tervezettnél, még finomhangolom kell majd a tükrök beállítását. Érdekes, hogy vizuálisan még 250x-nél is elég fényes a kép, és már korábban is feltűnt, hogy kevesebb fény "hiányzik", mint ha a főtükör lenne bevonat nélkül.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”