Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.02.02. 14:32

Szia Tobe!
Bevallom, most nemigen tudlak követni. Ha van acélszerszám, akkor minek ellendarab? A szurkot meg fel lehet önteni egy régebbi szerszámra vagy síküvegre is, ha nem nagy a görbület. Egyébként nekem van 25 centis szerszámom alumíniumból, mert másik akkora üvegem nem volt. Nagyon jól működik a szurokkal! Az acél is jó, azt is kipróbáltam.
Az első korongot mindig az acélon csiszolom ki, tehát azon is mélyítem. Ha nem vagy benne biztos, hogy legalább mikron pontos a szerszám, akkor Te is így tegyél! A fém nagyon nehezen kopik, ha kissé pontatlanabb, akkor néhány óra alatt gömb lesz belőle az üveggel együtt. A második használatnál már lehet előmélyíteni az üveget, de akkor is vigyázni kell, hogy egyenletesen legyen használva a felület.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.02.02. 16:23

Kösz a tapasztalatot, azt nem tudtam a fém is mennyire fog kopni, ha a sík tükörrel együtt csinálom az elsőt, akkor egymáshoz gömbölyödnek, ha az esztergálás nem volt pontos, értem mire gondolsz. Akkor a fémen csiszolva azon a finomabb porokkal is lehet utána dolgozni a fém koronggal, mint ellendarab ? Azt hittem az csak a mélység készítésére való.

Akkor nem kéne ellendarab, az jó is lenne. Meg ha sztereó dupla csövest akarnék csinálni, akkor egyszerre kell felváltva csiszolni rajta mindkét üveget és akkor elég egyforma lesz gondolom.
Ha ez így van, akkor királyság ez a módszer. :)
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.02.02. 16:50

Pont azt mondom, hogy a jól becsiszolt acélon minden finomsági fokozattal lehet dolgozni. Nem kell ellendarab. Én tettem már fel ide képet, amikor az 1200-as (vagy 600-as?) porral ment a 25 centisem. Csak szépen kell "beavatni" a szerszámot. Nagyon lassan alakul a fém, a sima szerkezeti acél (régen A38-as jelű volt) egy gyűrűn, 2/3 R-nél koptatva, 100/perc fordulattal is mindössze 0,2 mm-t fogyott egy 200/1000-es pyrex teljes mélyítése során. Utána gömbre kellett hozni, de így tudtam 3 cm-t rövidíteni a fókuszon újraesztergálás nélkül.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.02.27. 20:38

Sziasztok!
Nagysokára elkészültem 2db 150-es síkkal, (nem főtükör, de ez is érdekes :) ) miközben rengeteget tanultam. Így néznek ki a vízfelülethez képest: (a nem szimmetrikus hibák a nyugtalan víz miatt vannak) de ezektől eltekintve is vannak kisebb hibák. A korongokat segédtükör tesztelésre szánom, hogy ne mindet vízben kelljen vizsgálgatni. Az egyenetlenebb korong nincs teljesen polírozva, azt szurokpréseléskor fogom bevetni. A peremkopás nem érdekel túlzottan, mert a szánt funkciót nem befolyásolja, bár egyelőre reménytelennek is tűnik, hogy meg lehet úszni nélküle - itt most marad a fazettás megoldás.
(Maradt még megoldandó rejtély is, mint pl. hogy egymás ellenében tesztelve miért mutatnak hajszállal több hibát, mint az összegből az várható lenne, de majdcsak megoldódik a dolog.) Legközelebb már 20-25 cm-es síkokhoz kezdek majd, remélem ennél tökéletesebb eredménnyel.
Aki még nem próbálta, annak ajánlom, mert elsőre igazi kihívás a dolog. (A képekről könnyen eldönthető, melyik korong készült másodikként. :))
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.02.28. 17:57

Sidius írta: ... síkokhoz kezdek majd, ... :))


Szia !

Te meg tudod nézni, hogy egy síktükör milyen jó sík, ezzel az interferométereddel, vagy sok idő az ? Lehet el kellene küldenem egy kis levélkében kis tükröket, hogy jó e az, mert nem tudom egyelőre megállapítani, csak egyáltalán, mint lehetőséget kérdezem a dolgot, egyelőre érdeklődés szintjén, ha nem haragszol meg érte. :)

Üdv Béla.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.02.28. 18:09

Ha elküldöd, megnézem őket szívesen. Csak fotót nem tudok jobbat csinálni, a kompakt gépem nem rajong a dologért, ahogy az fentebb is látszik. Viszont megfejettem megint pár titkot, meg a hullámosabbikba csak beleszakértettem még, és valami csodával határos módon ettől jobb is lett a felűlet. :lol:
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.03.19. 21:41

Jelentem két hét alatt kész lesz. Mióta feltettem az acélkorongot a csiszológépem jobban teljesít. Egy őrája megy, 60-as porral, lassan meglesz az első fokozat úgy látom. :)

PICT1933_kicsi.JPG


Ahogy most kezd a cnc is működni, tudok majd kivagdalni ilyenre korongtartót, meg tükörtartót, okulár tartó alkatrészt meg egyebeket, amik a fantáziámból kitermelődnek menet közben. :)

Ez a korong ami rajta van 155 mm-es lesz olyan 800mm fókusszal, ha minden igaz.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.03.20. 23:12

Az acélkorong kisimult majdnem, a 100-as porral dolgozik a gép most rajta, még egy órát adok neki igencsak:

PICT1934_kicsi.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2014.03.21. 08:28

Az acél korongod széle miért néz ki másképp, mint a közepe? Egyenletesen kopik? Jónak tűnik a tükör ceruzapróbával?
A gépeden az acélt egy külön motorral forgatod?

Üdv.:
Zoli
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.03.22. 00:22

Szia !

Még a szélén nem érte el a domborulat kopása a gömb felületet, az igencsak esztergáláskor kicsit le volt nyalva, vagy eleve a csiszoláskor a korong közepét éri jobban és ott kezdődött kopni, azt hiszem ez utóbbi esetről van szó. A tükör meg az acél korongnak az a része már gömb, látszik, hogy egyenletesen van rajta, mikor csiszolom, de még ezzel a durvább porral járatni fogom tovább egy ideig, amíg a széle is nem lesz vele egyben. Ahogy Kurucz Jani is mondta, mivel még nem volt használva vagy 2 órát kell járatni míg becsiszolódik az acél felület gömbre az egész. Csak ma nem volt rá időm, most meg már nem kezdek bele, majd holnap megpróbálom megint. Lehet, hogy a finomabb fokozattal is már rámegyek, úgy tervezem, hogy holnap több időt szánok rá. Akkor mehet 4-5 órát, annyi idő alatt sokat lehet haladni, lehet már a polírig is eljutok. Vasárnap polírozás, hétfőn felavatás, jó is lenne... :)

Üdv Béla,
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”