Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2013.12.07. 11:06

Béla,
a síktükrök méreteit megírom nemsokára, hátha jók lesznek, bár szerintem 50mm-nél kisebbek /és szögletesek/. Nem teszteltem őket, egyelőre nem is tudnám.
A rácsképpel Sanyi nem mond hülyeséget, abból sok mindent le lehet olvasni, ld. az én példámat.

Én a sajátommal jelenleg ott tartok, hogy a puha szurokkal alakítgattam 3x10 percet. A helyzet javult /teli szerszám alul, 1/2-es kilengés/, a rácsvonalak egyenesedtek, de még mindig lapos kicsit a közepe. A legutolsó esetben már jó erősen nyomtam, hogy történjen valami, de érdemi javulás nem lett, viszont a közepén egy kis területen elkezdett már megint egy gödör kialakulni...
A peremnél is látok valami nyugtalanítót, talán csak a fazetta, de mintha annál vastagabb lenne. Ha nem jön ki majd kitakarom...
Ezért arra gondoltam, hogy tükör alul pozícióban egy kisebb és csillag alakú szerszámmal elkezdem mélyíteni, parabolizálni, mint az ábrán. Ha elszúrom, a teli szerszámmal a lapos-gömb közeli állapotomra vissza tudok majd állni, remélem.
Szerintetek?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.12.07. 12:14

TZ írta: A legutolsó esetben már jó erősen nyomtam, hogy történjen valami, de érdemi javulás nem lett, viszont a közepén egy kis területen elkezdett már megint egy gödör kialakulni...
A peremnél is látok valami nyugtalanítót, talán csak a fazetta, de mintha annál vastagabb lenne. Ha nem jön ki majd kitakarom...
Ezért arra gondoltam, hogy tükör alul pozícióban egy kisebb és csillag alakú szerszámmal elkezdem mélyíteni, parabolizálni, mint az ábrán. Ha elszúrom, a teli szerszámmal a lapos-gömb közeli állapotomra vissza tudok majd állni, remélem.
Szerintetek?


Üdv!
Szerintem ne tedd!
A rácsképed alapján a széle peremkopott, külső zóna mély, a közepe lapos. Persze jó lenne élőben látni. Ha ez így van, akkor ez a rossz szuroktárcsa eredménye. A nyomástól szélre tolódik a szurok, (mert lágy) és ott dolgozik. Vagy rossz a préselés. Vagy a technikád. Vagy a hőmérséklet. Vagy rossz napon csináltad. :)
Ha tudsz nézni egy jó foucault képet, akkor azon olyan, mintha egy kisült lángost látnál. Én mindenképpen egy jó gömbből indulnék parabolizáláskor, de több szerszámmal zónánként is lehet a parabolát alakítani.
Próbáld ki! :D
Természetesen ez csupán az én véleményem.

Több síktükröt vettem már, amelyek régi katonai optikai és egyéb műszerekből lettek kibontva. Egyik sem sík, de nem mindegyik asztigmatikus. Távcsőben még nem próbáltam. A síktükör legyen sík, a hiba ne legyen nagyobb mint l/4.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.12.07. 12:50

A Széles féle módszerrel kikapcsolom a gravitációt, bekapcsolok egy a tubusra merőlegeset és akkor egy ellipszis alakú kádba helyezett víztükör lesz a síktükröm. Na a viccet félretéve kezdem az ezüstözéshez összeszedni a vegyszereket meg edényeket. Képet már nem tudtam készíteni, mert hideg volt, egyik kezemben a maszk, másikban az okulár, közben meg tekergetni is kellett az állványt, hogy a Jupitert kövessem. Rácskép meg nem érdekel, hanem az amit az okulárban látok. Most ilyen kedvem van és kész.

Hopp, szaladok a boltba szőlőcukorért, mert az meg elfogyott ... :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.12.07. 13:44

tobe_ írta: Na a viccet félretéve kezdem az ezüstözéshez összeszedni a vegyszereket meg edényeket. Képet már nem tudtam készíteni, mert hideg volt, egyik kezemben a maszk, másikban az okulár, közben meg tekergetni is kellett az állványt, hogy a Jupitert kövessem. Rácskép meg nem érdekel, hanem az amit az okulárban látok. Most ilyen kedvem van és kész.

Hopp, szaladok a boltba szőlőcukorért, mert az meg elfogyott ... :)


Nyugi, Béla, a Ronchi- rács teszt csupán egy vizsgálati módszer. Nem kell tőle megijedni, nem bonyolult.
Én meg szívesen olvasgatom a hülyeségeidet.
Vigyázz, a szőlőcukor látványosan, és hamar hizlal.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.12.07. 20:44

Sikerült beezüstözni a tükröt. Lassan mehetek is ki, a Jupiterre ráállítom és el fogok ájulni érzem a látványtól pozitív értelemben véve. :)

PICT1751_kicsi.JPG


PICT1754_kicsi.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2013.12.09. 09:49

"A nyomástól szélre tolódik a szurok, (mert lágy) és ott dolgozik"

Sanyi, igazad volt, keményebb szurok kellett!
Elővettem a 165-ös tükröm Polaris-os szurokkal rendelkező ellendarabját és néhányszor 10 perc W alatt egész gömbszerű lett! Ez látszik a 6442-es képen./ Ez csak 65%-os átmérőjű szerszám így./
Ezek után dolgoztam rajta egyben 30 percet, feltételeztem azt, hogy a gömb alak megmarad és talán a peremkopást ki tudom szedni. A szerszámot csak a peremig toltam, nehogy lekoptassam. Miután végeztem és megnéztem, erősen meglepődtem...Ez a 6445-ös kép, sikerült 2 lépcsős gödröt gyártanom...
Ezért arra gondoltam, hogy 1/3-nyi kilengéssel dolgozom tovább, /a szerszámot kb. 4 cm-rel toltam túl a peremen/ hogy a gödrökhöz le tudjam munkálni a magasabb szélső zónákat, de nem lett ettől érdemi változás...6458-as kép.
Elég tanácstalannak érzem magam, azon filózom, hogy visszatérek a puhább szurkos 75%-os szerszámhoz, elvégre azzal sikerül egy gömbnél kicsit laposabb közepű formát alkotnom, azaz kijönnének a gödreim. Utána talán visszatérek a 165-ös kemény szurokra, ahogy fent írtam és akkor hagyom abba, amikor a leggömbebb :).

Béla, küldj képet a Jupiterről! :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.12.09. 12:43

Azt vettem észre, hogy nincs olyan témakör, hogy "Hogyan készül házilag a segédtükör". Bár lehet hogy nem éri meg készíteni ilyet, mert nehéz, de azért a módszer, illetve ötletek, linkek talán elférnének, meg úgy emlékszem valaki már próbálkozott is vagy tervbe vette a készítését.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.12.09. 16:42

TZ írta:Sanyi, igazad volt, keményebb szurok kellett!
Elővettem a 165-ös tükröm Polaris-os szurokkal rendelkező ellendarabját és néhányszor 10 perc W alatt egész gömbszerű lett! Ez látszik a 6442-es képen./ Ez csak 65%-os átmérőjű szerszám így./


Nem biztos, hogy a keményebb szurok hozta helyre a zónahibádat.
Itt egy link, szerintem sok hasznos dolgot lehet belőle tanulni.

http://www.astrosurf.com/gap47/T400/Mac ... es_eng.htm
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.12.09. 16:47

tobe_ írta:Azt vettem észre, hogy nincs olyan témakör, hogy "Hogyan készül házilag a segédtükör". Bár lehet hogy nem éri meg készíteni ilyet, mert nehéz, de azért a módszer, illetve ötletek, linkek talán elférnének, meg úgy emlékszem valaki már próbálkozott is vagy tervbe vette a készítését.


Beszéltünk róla többször, linkek is vannak, módszerek, ötletek is.
Lapozz vissza, ha az elejére érsz, onnan elkezdheted olvasni azt is, hogy a főtükör hogyan készül.
Mert először kell egy főtükör, hogy legyen mihez segédtükröt csinálni.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.12.09. 17:04

Kösz, pont nemrég visszakeresgéltem és téged találtalak ott is, amint leírod meg linket is adsz hozzá. Amúgy egy ilyen topic ha lenne, akár linkeket megadva is legalább megkímélnénk magunkat is a keresgéléstől, rendezettebb lenne az információ.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”