Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2013.12.03. 13:24

"Szerintem lágy szurkod volt, éppen keményebb kellett volna.
Ha a barázdákat szikével akarod kialakítani, vagy a meglévő barázdát korrigálni, és közben kagylósan nagy darabok lepattannak, akkor kemény. Egy nagyon kemény szurokkal napokig polírozhatsz normál vagy nagyobb nyomással, akkor sem záródnak a barázdák. De még az sem csinál ilyen polírhibát."

Hááát, remélem, hogy kemény volt, mert ugyan forrasztópákával szoktam hornyokat vágni, de ha gyorsabban csinálom, azzal is képes kagylósan kitörni. a záródáshoz is hosszabb idő kellett.
Emellett az 1/3-os és annál hosszabb húzásokra /tükör felül/ is lapos marad a közepe, ezért borítottam rá most puhább szurkot. Most már megpróbálom, hátha sikerül, aztán ha nem, akkor megint csinálok vele valamit...:)
Látszólag kevés van már hátra, mivel ki van polírozva a pereméig és nem nagyon vészesek a gömbtől való eltérések, de azt eltalálni, ami kellene....:)
Fene se érti, egy 150 körüli átmérőhöz képest elég bonyolult lelke van...:)
De ha sikerül, ingyen van és nem is lesz kicsi!!!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.12.03. 17:30

Az én 20 centisem se alakul egy ideje, legutóbb kiderült, hogy a képben látott 3 plusz Jupiter bolygó az amiatt lehet, hogy a segédtükör rá lett ragasztva a tartójára FBS-sel, és az eltorzíthatta ily módon, mert ha megforgattam a főtükröt, akkor ezek a kísérő bolygóképek nem fordultak el ... kedvem az lenne is csinálni a másik tükörtartót, amit úgy akarok, hogy meghajlítom egy lemezcsíkból és az oldalára felkunkorítom, úgy tartaná, finoman, de anyagot is keresni kéne hozzá, meg el vagyok havazva, pedig nem is esett ... :)

Most, hogy ilyen jó idő van, viszont a kedv is még erősebb lett, csak jó lenne a Jupitert megnézni a jó képet adó tükörrel, meg utána gyorsan leezüstözöm, hogy azért több fény legyen, meg mélyeget is lássak már valamit úgy virítani, mint az ISON a napközelben. :)

A tükörtartót csináltam egy másikat, előző FBS-sel volt ragasztva igencsak az torzíthatta, most megpróbálkozok egy 2 oldalas ragasztócsíkkal, arra van rátéve a tükör, aztán majd kiderül, hogy mit mutat, ha kitisztulna valamikor estefele:

PICT1733_small.JPG


Azt a bakelit anyag lap tartót, amin van, előtte síkra csiszoltam, úgyhogy nem nyomva teljesen felfekszik, az a csík csak épp tartja a ragacsával, nincs nyomóerő meg ami elfordítaná, ha egyáltalán persze van köze a síkhoz, mert nem egy csillagászati tükör, hanem valami fénymásolóból való vagy ilyesmi.

PICT1735_small.JPG


Ma láttam a Holdsarlót is a Vénusz közelében a pára felett látszottak erre fele. Jupiter is pont jó időpontban van most a távcsőállványom szempontjából, aránylag kora esti időpontban tudom megnézni.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.12.05. 23:56

Tettem pár képet az előző hozzászólásomba.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2013.12.06. 10:25

"mert nem egy csillagászati tükör, hanem valami fénymásolóból való vagy ilyesmi."

Mekkora ez a segédtükröd? Szőcs Tamástól kaptam szögletes, valami optikai műszerből való és vélhetőleg jó minőségű síktükröket. Én is tervezek egy ilyet segédtükörnek, ha gondolod, küldök egyet .

TZ
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.12.06. 16:49

Már tesztelted is, hogy milyen ? Ez amit mutattam olyan 50x70 mm méretű kb.. Most vettem délután egy kartonpapírszerűséget sötétszürke a tubus belsejét kibélelni, hogy ne legyen annyi szórt fény, úgy csak nagyobb a kontraszt a próbához, a Jupiteren vagy holnap a Hold is jó pozícióban lesz még estefele, ha tiszta lenne az ég valamennyire.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.12.06. 23:22

Kimentem most este és megpróbáltam a Jupiteren megnézni megint a tükör mit mutat az új segédtükörrel, ezzel is szét van cincálva a kép egy ilyen szétmosott pamacs van Jupiter helyett, ha az egész felületet engedem dolgozni. Viszont ha egy 10 centis kört engedek át egy bizonyos részen, akkor éles képet kapok eléggé egy 4mm okulárral nézve.

Körbe forgatva a tükröt, ez a szétmosott kép nem forog körbe, tehát a segédtükör a nem nyerő, a tükörnek viszont a képe ugyanezen a területen nem változik, az elég jónak néz ki, már persze a saját viszonyításomnak megfelelően. Tehát ez a szétesett kép nem forog körbe.

Ezüstözés nélkül ezen a 10 centis felületen áteresztve a fényt, a Jupiteren 5 sávot látok rendesen, meg az egyik holdja is ott látszott mellette. Ezt eléggé biztatónak érzem, magyarán egy jó segédtükröt beletéve jó képnek kellene keletkeznie, csak ezt valahogy jó lenne kipróbálni egy tuti jó segédtükörrel, mielőtt bele mernék invesztálni annyi pénzt a segédtükörbe, ha jól láttam egy 50mm kistengelyű új ára olyan 11 ezer forint körül van, annyit nem óhajtok kiadni ilyen állapotában az egész készüléknek, csak ha jónak bizonyul.

A próba előtt sikerült beletennem egy sötétszürke kartonhengert, hogy oldalról ne kapjon mellékfényt.
Lehet holnap beezüstözöm, akkor sokkal több fényerő lesz és jobban meglátom a képet is, ha ez a most látott 10 centis területről olyan lesz, mint ma, csak sokkal fényesebb le is tudnám kamerázni valahogy, meg a Holdon megnézni esetleg, meg látom, hátha sikerülne.

Elég rendesen megörültem ennek a látványnak is, ami elém tárult, ettől már csak jobb lehet remélem.

PICT1745_kicsi.JPG


Azt hogy is tudom megnézni, hogy egy síktükör mennyire sík ? Valami másikat ami tuti sík rá kell tenni és valami Newton köröket kéne látni ? Ez házilag hogy oldható meg ?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.12.07. 07:30

A legkönnyebben kivitelezhető teszt az, amikor egy jó képalkotású -akár kis lencsés távcsővel- szereljük a síktükröt úgy, hogy a fénykúp minél inkább terítse a felületet, és csillagtesztet végzünk.
A referenciasík előállítható, de kapható is, bár nem olcsó.
Ha van gömbtükör, akkor az előbbi analógiára a szobában is tesztelhető a sík, egy műcsillaggal. (Különben egy jó paraboloid is működik így a szobában ha hozzászokik az ember, mindössze a gömbi hiba lesz furcsa, de a sík hibái kijönnek.)
Lehet vízzel is tesztelni, amit referenciasíknak használunk.

Ezeket tudom ajánlani, de a gyakorlatban most fogok először síkok készítésébe, eddig csak a tesztelést próbálgattam.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.12.07. 09:35

Ez az egylábú segédtükörtartó milyen diffrakciós tüskéket okoz?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.12.07. 10:03

tobe_ írta:Ezüstözés nélkül ezen a 10 centis felületen áteresztve a fényt, a Jupiteren 5 sávot látok rendesen,



Béla! Ez kamu!
Tudod, mint a reklámban: Bizonyíték kell, nem ígéret!
Csak egy rácsképet mutass arról a tükörről!
Azzal a rendszerrel akkor sem fogsz diffrakciós gyűrűt látni, ha le lesz ezüstözve a tükröd.

Ez így csak üres szövegelés, semmi több. Egy szakmai fórumon törekedni kellene a hitelességre.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2013.12.07. 10:18-kor.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.12.07. 10:14

SzZoli írta:Ez az egylábú segédtükörtartó milyen diffrakciós tüskéket okoz?


Ha íves, akkor semmit. Van hatása a képalkotásban, de nem "tüske" formájában.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”