Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.01.24. 09:53

Cseh Viktor írta:Üdv!

Azt szeretném megkérdezni hogy Newton-segédtükröket honnan tudnék rendelni? A BTC honlapját nézegettem és ott 31mm-es segédtükör után már az 50mm-es kistengelyű tükör volt a következő méret.
Én egy 150/850-es Newtont kezdek majd el építgetni itthon és úgy számoltam hogy egy 40mm-es segédtükör is elég lenne ebbe a csőbe. Így viszonylag mérsékelt 26-27%-os lesz a központi kitakarás mértéke - ugyanis szeretnék egy jó fényhasznosítású távcsövet építeni.

Szóval van esetleg olyan megbízható honlap ahol kicsit változatosabb méretekben kaphatóak segédtükrök? Vagy ti tapasztaltabbak mit gondoltok: kell az az 50mm-es segédtükör?
Az 50mm-essel 33%-os lesz a kitakartság.
Előre is köszi a válaszokat!

Viktor

A segédtükör által kitakart fény meglehetősen keveset csökkenti a távcső fényhasznosítását. Kb 35%-os kitakarásig a kontrasztvesztés is tolerálható (szerintem) legalábbis a légkör torzító hatása valamint az esetlegesen gyenge optika többet ront a képen. Ha kell tudok beszerezni 39 mm-es segédtükröt L/15-ös pontossággal. Ha érdekel keress meg privátban.

A segédtükör mérete a vignettálatlan LM méretét is befolyásolja. Elsősorban mély-ég fotózás esetén van jelentősége a nagyobb a segédtükörnek, azért hogy a vignettálatlan LM kisebb legyen.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.01.24. 13:55

Üdv4 Köszönöm szépen Levente és János a hozzászólást!

Még eszembe jutott valami!
Azt szeretném megkérdezni mielőtt döntenék a segédtükör méretéről hogy a fókuszpontnak hová kell esnie a tubuson kívülre? Kicsit tartok attól hogy ha rossz helyre teszem a segédtükröt akkor fókuszálhatatlan lesz a kép. Tehát:
Ha túl közel a főtükörhöz akkor akár mennyire is kitekerem a fókuszírózót akkor sem lesz éles a kép, vagy ha túl távol a főtükörtől akkor meg a fókuszpont valahol a távcsövön belül lesz és azért nem lehet majd fókuszálni. Majd holnap elkezdek műszaki rajzokat is gyártani, ez csak most így kipattant a fejemből.

Nincs valami képlet arra hogy pl a fókuszpont távolságának 4/5-nél kell lennie a segédtükörnek??? (ez csak példa volt) Na de remélem értitek. :D
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.01.24. 14:14

Ezen az oldalon mindent megtalálsz, amire szükséged lehet: http://www.oldham-optical.co.uk/
A Design menüben van egy letölthető távcsőtervező excel-tábla, abba írd be a paramétereket. Jó dolog eljátszadozni vele!
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.01.24. 14:45

Köszönöm Péter! Ez tényleg nagyon jól jött most! Ezer köszönet... :)

Üdv! Viktor
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.01.24. 18:25

Letöltöttem az Excel filet, de a lapvédelem veloldásához jelszót kér, az oldal elárulja: oldham.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.02.01. 13:21

Üdv!
Elkészültem az épülő távcsövem "mechanikájával" és állványzatával. Az állvány tetejére még jön majd a magasság állításához szükséges szerkezet de a munka nagy részén már túl vagyok :)
Egyébként ma reggel gondoltam újra az egészet és építettem meg ezt az eredeti tervtől eltérően. Nagyon masszív lett. Ha minden rajta lesz még kap egy szép lakkréteget meg az aljával még kezdek valamit hogy esztétikusabb legyen!

Kép75 024.jpg

Kép75 025.jpg

Kép75 024.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2012.02.01. 16:33

Szia Viktor!
Nagyon pöpec.
Mekkora távcső lesz ezen?
Mi az a piros-fehér valami ott?
Kerekeken gurul az egész?
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.02.01. 16:59

Szia Tamás!

Először is köszönöm szépen a az állvány nevében is. Azóta került rá egy okulártálca és egy forgató fogantyú, szintén fából.
Egy 150/850-es Newton lesz rajta, és nem kerekeken hanem csapágyakon gördül :D Az a piros fehér dolog ot sok-sok papír meg szigetelőszalag de azon még lesz egy gumis valami (még nem tudom mi)amin majd simábban gördül a szerelés. A tetején meg szintén csapágyakkal gondoltam megoldani a függőleges mozgatást, bár először még meg kell építenem a tubust.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.02.01. 17:12

klassz lesz, de miért térsz el az egyébként bevált teflonpárnás csúszócsapágyazástól? az azimutális forgatást pl biztos nem csinálnám csapágyakkal, túl könnyen fog fordulni a tubus, és mivel minden okulárod más súlyú, nem tudod majd kiegyensúlyozni. ezt már a tervezési fázisban is akartam mondani, csak eltűnt a hozzászólásod. :)
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.02.01. 17:37

sq írta:klassz lesz, de miért térsz el az egyébként bevált teflonpárnás csúszócsapágyazástól? az azimutális forgatást pl biztos nem csinálnám csapágyakkal, túl könnyen fog fordulni a tubus, és mivel minden okulárod más súlyú, nem tudod majd kiegyensúlyozni. ezt már a tervezési fázisban is akartam mondani, csak eltűnt a hozzászólásod. :)


Hmmm... érdekes amit mondasz és jó hogy mondtad. A függőleges mozgatást akkor mindenképpen teflonpárnákkal oldom meg :)
Mondjuk nekem a vízszintes mozgásra eléggé jó, de még egy réteg valami lesz rajta hogy puhábban fusson.
Köszi az ötletet és hogy figyelmeztettél :)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”