Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.01.04. 19:37

Kedves Csillagvárosiak!
Nézem, nézem a tükörcsiszoló, távcsőkészítő rovatokat, és az jár az eszembe, hogy miért nincsen magyar nyelven egy távcső készítő --- távcső kezelő (tesztelő, karbantartó) kézikönyv?
Csak itt a Csillagvárosban rengeteg tapasztalat, ötlet, tanács gyűlt össze, és gondolom mégtöbb van személyes megbeszélésekben. Bár ma már a távcsövező amatőrök nagy része kész (gyári) műszert szerez be, azért azokkal szembeni minimális követelmények, tesztek, karbantartások, kiegészítők (esetleg házi előaállítása) szintén megérdemelne egy részletes, összefoglaló ismertetést. Abban is bizonyos vagyok hogy talán a tükör készítésre is többen kedvet kapnának, ha lenne ilyen leírás.
Az internet tanusága szerint elég szép számmal vannak, akiknek egyik-másik kérdésben bő tapasztalatuk van. Nagy kár ezeket szétszórodva hagyni.
Az intrnet nem megoldás! Egyrészt nem egyszerű dolog az éppen számomra érdekes információ összekeresgélése (ami abból is látszik, hogy egyik-másik kérdés többször is felmerült már), másrészt idővel az értékes leírások elsüllyednek. De egyébként is más kézbe venni, ide-oda lapozgatni egy könyvet,és percek alatt rábukkanni az engem érdeklő részhez, mint jó sokat klikkelgetni az interneten.
Persze egy ilyen könyvet úgy kellene összeállítani, hogy az a kisdiák is megértse! És egy nagyon fineszes amatőr is haszonnal forgassa.
Egy ilyen kézikönyv nem lehet egy szerző munkája: sokaknak sokféle tapasztalata van, azokat össze kell gereblyézni. Szóval kell hozzá egy szerkesztő, sok fejezet-szerző, és persze egy kiadó is!
Ez nem utolsó szempont, mert egy ilyen könyv bizonyosan nem lenne az évszázad bomba üzlete! Szóval áldozatkészség vagy szponzor is kellene hozzá.
De azért gondolkodjunk! Talán van járható út. - Sikeres új évet: Lajos
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.01.04. 20:11

astrohist írta:Kedves Csillagvárosiak!
Nézem, nézem a tükörcsiszoló, távcsőkészítő rovatokat, és az jár az eszembe, hogy miért nincsen magyar nyelven egy távcső készítő --- távcső kezelő (tesztelő, karbantartó) kézikönyv?


De hiszen van!
Egy részét (ugyan nem az ide vonatkozó részt) Lajos bácsi írta :)
Azért az egy alapmű.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.01.04. 20:22

A Távcső Világá-ra gondolsz? No, azt ma már nem könnyű beszerezni, és bizony nagyon kiegészítésre is szorul. De a legnagyobb baj, hogy anikváriumban sem nagyon elérhető (és ha van, eléggé drága).
Egyébként jól esik, hogy emlékszel még rá, de kérdés, hányan tudnak a létezéséről?
A távcőves részhez bizonyára Te is tudnál kiegészítéseket írni. Mások is. A tükörkészítés feltételei is megváltoztak (hol van már az Uránia Bolt!).
Ne szorosan ide tartozik, de érdekes részlet, hogy a Távcső Világa szerkesztésekor nagyon harcoltam azért, hogy két kötetben jelenjen meg: ha megnézitek, szinte magától két részre osztható. Hanem a Kiadó szorzott, osztott, kalkulált, és kimutatta, hogy két kötet jóval drágább lenne: 4 kemény borító, 2 gerinc, külön köttetés, stb. Ezt Kulin György is elfogadta, így hát egy vaskos kötet lett. - Lajos
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.01.04. 21:42

Én néhány hónapja egy távcsőépítéssel foglalkozó könyv esetleges megjelentetési lehetőségeit próbáltam kideríteni többek között itt a fórum hasábjain is. A legbiztatóbb hozzászólás is annyit tett, hogy ilyesmit manapság egy honlapon lenne érdemes közzé tenni. Ne is törjem a fejemet, mert annyi reményem sincs, hogy legalább ráfizetéses ne legyen nyomtatott formában. A magam részéről biztosan nem fogok honlapot csinálni, mert nem tartom alternatívának. Úgy látszott ezzel a probléma meg is oldódott.
Lehet, azonban hogy mégis összejön a dolog, de még tájékozódom, illetve a nálam sokkal tárgyalóképesebb helyi titkárunk még keresi a megoldásokat. A könyv terv szerint kizárólag távcsőépítésről, optikáról, csiszológépről, szerszámokról szólna, a gyári berendezések tárgyalásának teljes mellőzésével.
Talán egyszer lesz belőle valami...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.01.04. 21:50

Figyelem a diskurzust, ha mégis alakul valami egy távcsőkészítő könyvből, mint kiadó, nem szeretnék kimaradni belőle!
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.01.04. 21:53

Hát ez nagyon jól hangzik. Én már fel is iratkozom egy példányra. :)
De komolyan, ha mégis lesz belőle valami, én még a nyomda munka előtt előre utalom az árát.
Sok sikert.
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 281
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2012.01.05. 09:46

A Kézikönyvben van egy rövid, 50 oldalas bevezető a távcsövek és binokulárok világába. Azonban egy bővebb távcsöves-építős könyv kiadása évek óta dédelgetett tervem. Mondom ezt szerkesztőként-rovatvezetőként egyaránt. Sőt, MCSE-főtitkárként is mondom.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.01.05. 10:16

Szia Attila!
Még nem került rá sor, de Nagy Tibivel már beszéltük, hogy egyeztetni fogunk Veled/Veletek is. A közeljövőben ezt majd szeretnénk meg is ejteni. Ha tisztább lesz a kép, akkor mégiscsak folytatni fogom a könyv írását.
Szeretnék olyan forrást összehozni, amiben az is megtalálja a rációt akinek csak egyszerű szerszámai vannak, egyszerű anyagok állnak rendelkezésére, de annak is irányt adjon, aki lehetőségei által eljuthat akár az alumíniumból öntött alkatrészek háztáji legyártásáig is.
Segítse a kísérletező kedvű szárnypróbálgató optikust, olyan kérdésekre is válaszolva, amikre én leírva nem, csak tapasztalat útján találtam választ. De akár csiszológép és szerszámgyártásra is adjon alternatívát, kikerülve a túlzottan drága eljárásokat.
(Persze saját fotókkal lenne illusztrálva az egész.)
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 281
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2012.01.05. 10:41

Majdnem elfeledkeztem róla, de aztán mégse: 70 éves A távcső világa:
http://hirek.csillagaszat.hu/asztroblog ... ilaga.html
A négy kiadás közel 40 ezer példányban jelent meg (a 41-es kiadásról nincs adatom, de a többi kötetbe akkor még beleírták a példányszámot).
Nem lehetetlen beszerezni 75-ös és főleg a 80-as kiadást az óriási példányszámok miatt. A rengeteg budapesti antikváriumban egy rövid durchmusterung után könnyen beléjük lehet botlani. Szóval nem reménytelen a helyzet, és persze ott a helye minden amatőr könyvespolcán.
A Kézikönyv 1999 óta 7 ezer példányban kelt el - de a mostani egy egészen más könyvkiadási-terjesztési közeg, mint az előző és az azt megelőző, és az az előtti átkosban.
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Réz távcső

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2012.01.05. 11:12

Bocsánat, hogy közbeszólok más témában, de tud valaki valamit erről a távcsőről?
http://fenykepezo-kamera.vatera.hu/tavcso_mikroszkop/rez_egyedi_csillagaszai_tavcso_allvannyal_1529428520.html
A vaterán árulják, egyedi készítésű réz távcső. A dobozán ez áll: Astonom observ Papp Hungary Szeged".
Ki ez a Papp, és miféle távcső ez?

A Távcső világa nekem is megvan, gyermekkorom bibliája volt.
A vaterán is lehet kapni, régi kiadásokat is. Íme:
http://www.vatera.hu/listings/index.php?q=t%E1vcs%F5+vil%E1ga&ob=2
És a bookline-on is. Az 58-as kiadás 2500Ft.
http://bookline.hu/search/oldbooks.action?_v=Kulin_Gyorgy_Zerinvary_Szilard_A_tavcso_vilaga&descId=101336&ca=INSTANT_SEARCH
A 75-ös pedig 2000Ft.
http://bookline.hu/search/oldbooks.action?_v=Kulin_Gyorgy_Roka_Gedeon_A_tavcso_vilaga&descId=101334&ca=INSTANT_SEARCH
Akinek nincs meg, az szégyellje magát. :)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”