Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.09.12. 17:28

Sziasztok,

egy építendő Newon tubusa mennyivel legyen nagyobb, mint a tükör? Utóbbi 155 mm-es.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.09.12. 21:38

Én legalább tükörátmérő + 40 mm csőátmérőt javasolnék, vagy ha lehet, még ennél is kissé nagyobbat. Érdemes mindenek előtt végigfuttatni gondolatban, hogyan alakul majd a kitakarás- kontra vignettálatlan LM , és a tervezendő méretekkel hogyan lehet illeszkedni a segédtükrök méretválasztékához. A plusz negyven mm ilyen vonatkozásban minimumnak tekintendő.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.09.19. 21:08

Kollégák!

170 mm külső átmérőjű, 2,5 mm falvastagságú, azaz 165 mm belsőátmérőjű alumínium csövet szeretnék vásárolni. Nekem 145 cm kell, de mivel csak 6 méteres szálban árulják, társakat keresek, akiknek szintén ilyenre volna szükségük. 3,55kg/méter, 1 kg ára kb. 1600 Ft vágással együtt. Akit érdekel, keressen a vizipeter kukac mail.datanet.hu címen.
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: janwar » 2011.09.24. 14:26

Sziasztok! Elmondhatom, hogy immáron 30 évvel ezelőtti vágyam teljesedett be a napokban, tulajdonosa lettem egy Berente Béla által készített 156/640-es tükörnek. Béla annyival járt előttem a tükörkészítésben, hogy amikor én belekezdtem az Urániában, neki már volt használatban 1-2 db fényerős saját készítésű optikája, amikkel szenzációs észleléseket végeztek, és ezért szerettem volna én is egyet. Sajnos nehezen lehetett hozzájutni akkoriban egy Berente tükörhöz, így kénytelen voltam magamnak készíteni, de ez a fényerő kategória már nekem nehéznek bizonyult, nem igazán csináltam F/5-nél fényerősebbet. Volt egy kisebb karbon csövem amit egy SW 150/750-es elemeivel összekombináltam, ebbe tettem bele Béla tükrét. Mellékelek egy próbafelvételt is amelyet itt a fővárosban készítettem UHC szűrővel ezzel a tükörrel, 20x6perc összeadásával. Még finomítanom kell rajta, hogy a kihuzat ne lógjon be egyáltalán, és a korrektor megfelelő hézagolását is ki kell még kísérletezni, de úgy gondolom látszik az optika szép rajzolata így is.
Távcső és tükre.jpg

M45.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: meunier » 2011.09.24. 15:44

Gratulálok János!
Szép lett a Fiastyúk. Remélem ez a tükör végre beváltja a reményeid.
A korábban hírdetett tükreid megvannak még?
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.09.24. 18:22

Nagyon szép ez a kép a kotlósról! No és még mondja valaki, hogy a d.-tüskék nem kellenek a képeken!
Gratulálok!

Ma én is csináltam két képet, egyik a 10 centis lencsésemhez való, még festetlen mechanikára szerelt univerzális próbatubusom. Eddig minden tükrömet ezzel a "tubussal" próbáltam, most a készülő Cassegrain van rajta.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.09.24. 18:26

A másik kép leghűbb barátomról a műhelyben: ezen készült minden az utolsó alkatrészig, beleértve a távcsöveket és a csiszológépem fémszerszámait is: Legalább 80 éves lapos - mély ágyazású csúcseszterga, valamikor transzmisszió hajtotta.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: janwar » 2011.09.25. 17:30

meunier írta:Gratulálok János!
Szép lett a Fiastyúk.
Sidius írta:Nagyon szép ez a kép a kotlósról! No és még mondja valaki, hogy a d.-tüskék nem kellenek a képeken!
Gratulálok!

Köszönöm, örülök ha már így is tetszik ez a kép, pedig erősen teszt jelleggel készült, azért van több tüske is a kelleténél, szép-szép, de a szükségesnél lehetőleg ne legyen több belőle. A nehezebb feladat a korrektor beállítása ennél a fényerőnél, ami f/4,3-nál jó hézagolásnak bizonyult az f/4,1-nél már nem jó, és ebbe nagy valószínűséggel beleszól az optika alul vagy felülkorrigáltságának kérdése is. A galériámba feltöltöttem közben egy nagyobb méretű változatot.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Kulin emléktávcső

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2012.01.04. 12:06

Sziasztok!

Elkészült a Kulin emléktávcsövem. Egy 100/600-as tükör és hozzá egykori okulárok. Gyurka bácsi keze munkája. Hálás vagyok neki ezért, de sajnos csak mostanra sikerült használható csövet építenem belőle.

Bővebben itt lehet róla olvasni:
http://www.minos.ingyenweb.hu/100_600.html

Itt ragadnám meg az alkalmat és buzdítanék mindenkit arra, hogy ha van ilyen régi optikája, akkor építsen belőle emléktávcsövet.
Derült eget!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tomasz 2012.01.10. 11:24-kor.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.01.04. 17:10

Nekem nagyon tetszik, már maga a kezdeményezés is. Hogy pontosan mire lesz képes, úgyis csak a konyha ablakától távolabb mutatja majd meg, de ennek a távcsőnek a képe bizonyos szempontból mindig is szép lesz. :)
Ha esetleg egyszer javított, vagy másik optika kerül bele, (már ha egyáltalán szükség lesz rá) az eredeti szellemiség akkor is megmarad.
Szívből gratulálok!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”