Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: janwar » 2010.03.27. 18:24

Annyit fűznék István szavaihoz, ternészetesen érdemes nekiállni, de tudni kell, hogy akkor is ha már mások által kitaposott úton indul az ember, az első néhány nekifutás nem fog kimagasló eredményt hozni, ahhoz az egész folyamat átlátása, a miértek megértése saját tapasztalatból szükséges. Ne felejtsük el, hogy ez egy szakma, amit kontár módon nem lehet végezni, elhivatottság, odafigyelés, türelem, jártasság kell hozzá. Ismertem hivatásos optikusokat akik soha nem jutottak el odáig, hogy a gyakorlatban is jól használható parabolikus tükröt tudjanak készíteni. Azt megerősíteni tudom sokunk példáján, hogy igazán magas minőséget lehet így elérni, amit a gyáriak nem minden esetben adnak, csak annak megfelelő árkategóriában. Ez önmagában is lehet motíváció egy tükör elkészítéséhez, csupán attól a naivítástól próbálok inteni, hogy ez elsőre sikerülni fog. Én Kulin Gyurka bácsi nyomdokain indultam el, és Ő mindenkinek szeretett volna tükröt készíteni, ezért bátran állítom, hogy most is azt ajánlaná, láss hozzá! Sok sikert kívánok!
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2010.03.27. 19:31

Jól értetted Marci!
Nem használom a krómoxidot, mert zöld lesz tőle minden. A kezemről is nehezen jön le, de mint alternatívát megemlítettem, mert könnyen beszerezhető, és működik. Az első tükreimnél használtam, és nagyon gyorsan dolgozott, de mint írtam csak előpolírozásra alkalmas.
Nekem sincs 25 kilós kiszerelésű cériumoxidom, de fölösleges is lenne megvásárolni, hiszen nem vagyok én sem optikai üzem :D
Eddig kb. két kilónyi polírport használtam el 22 tükörre, de bevallom az elején nagyon pazaroltam, mert nem tudtam, hogy mennyit kell felkenni egyszerre a szurokra. Minden úszott a vizes cériumoxidban :D Ma már egy evőkanálnyi mennyiséggel kipolírozok egy 25-30 centis tükröt , durván 14-15 óra alatt. Igaz ebben nagy segítség a gépem, ami egy felkenéssel közel fél órát dolgozik. Tehát nem kell sok a művelethez, inkább jól el kell dolgozni. Ha jó a szurok akkor megtartja a políranyagot sokáig, főleg ha lassan húzod a tükröt. Ha kapkodsz, akkor hamar lecsorog a fel sem használt políranyag.
Ha nem a lakásban polírozol, akkor nyugodtan használd a polírozás első kétharmadában a krómoxidot, maximum este kicsit jobban kell súrolnod a körmödet :-)

Jánosnak tökéletesen igaza van abban, hogy elsőre nem biztos, hogy álmaid tükrét fogod elkészíteni, de ha kitartó vagy, akkor ugyanazon a korongon több próbálkozás után jó lehet az eredmény.
Én a mai napig a legtöbbször az első saját csiszolású tükrömből épített távcsövemet használom. Három hónapig majdnem minden este meló után azt polírozgattam mire jónak találtam.
Persze a mércét már akkor is jó magasra tettem, de vacakot minek csinálni? Ha már belefog az ember...

Ha van időd és türelmed, akkor hajrá!
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: janwar » 2010.03.27. 19:54

Kedves Marci! Én is a privát leveledre inkább a nyilvános választ tartom helyesnek, mert azt írod, hogy egyes honlapok úgy állítják be a tükörkészítést mint bárki által elsajátítható munkafolyamatot. És ez valószínüleg így is van azon a szinten, ahogy Dr. Kulin György gondolkodott erről a kérdésről, mert számára az volt a legfontosabb, hogy mindenki részesüljön az életében legalább egyszer abban az élményben amelyben Galileinek volt része, tehát pillantsa meg a Hold krátereit, a Jupiter holdjait, a Szaturnusz gyűrűjét, stb. Ehhez az élményhez nincs szükség kiváló paraméterekkel rendelkező tükrökre, de akár tudományos értékekkel bíró észlelésekhez már igen. Ezért ki-ki a saját igényét és célját figyelembe véve tervezheti meg a saját műszerét. Nekem ennyi év kihagyás után már nem volt kedvem belefogni újra távcsőépítésbe, de egy 15cm-es tubust már 40.000Ft körül meg lehet venni, én ezt az utat választottam, és a galériámban található felvételek tanúsága szerint ezzel is lehet komoly dolgokat végrehajtani. A választás a Tied, lehet fokozatosan is elöbbre jutni, ahogy a lehetőségek megengedik.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2010.03.27. 23:31

Szia Marci!

Érdemes nekiállni. Én is nekiálltam, sokat lehet tanulni.. Kell egy kis "érzék" hozzá. És igazából István is sokat segített.. Részleteiben elolvashatod a kalandjaimat a makszutov.hu fórumán. Vitatkoznék Istvánnal szurkot be lehet szerezni, és szerintem annyira nem drága! Fél kiló 15 dolcsi, igaz a postaköltség lehet hogy kicsit több. De szerintem bőven 40 alatt meguszható. Persze kinek mi a drága. És fél kiló lazán elég sőt többször is egy 15-ös tükörre! Itt található: http://www.willbell.com/ATMSupplies/ATM ... mirrorkits És igen, nem lesz olcsobb mint egy gyári távcső, de a kihívás miatt megéri. Sajnos egyenlőre elakadtam, a parabolizáláshoz kellene egy mérőpad, amit elvileg haveromék csinálnak otthon, de hetek óta semmi hir róla. :( A másik fontos dolog a türelem.. Na abból sok kell! Biztos vagyok benne, hogy legalább egyszer "összenőnek" a korongok, Vagy pl sikeresen összeragasztod a szuroktárcsával a tükröt.. Na az még a profikkal is előfordul, igaz István? ;) Ja a másik, a leirás és a gyakorlat között néha elég sok külömbség van.. Pl egy-két dolgot elég rendesen félreértelmeztem.. De a netes korszakban ez már nem lehet probléma. Youtube, google jóbarát! :)
hmarci92
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2009.12.10. 18:40

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: hmarci92 » 2010.03.28. 12:05

Kedves Tükörcsiszolók!
Köszönöm a válaszokat, nagyon sokat segítettetek! Még kicsit olvasgatom a szakirodalmat, aztán meglátom hogy bele merek e vágni :)
Üdvözlettel,
Héray Marci
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2010.03.28. 13:44

Szerintem a youtube-on is nézz körül, mert egy jó videó sokszor egyértelműbb mint a leirások! És igen, kezdésnek bőven elég a 15 cm-es tükör.. Így utólag sem kezdeném nagyobbal.. Még bőven kézbentartható. Amúgy maga a csiszolás nem egy nagy ördöngősség.. A finom poroknál pedig figyelni kell, mert könnyen lehet karcot összeszedni! Ha sikerül bizony-bizony vissza kel lépni 2-3 fokozattal! A polirozás meg... Hát unalmas.. :) minimum 15 órát kell polirozni.. És a lényeg hiába látszik 3-4 óra után "ragyogó" felület, nagy nagyítással megvizsgálva bőven látszanak a csiszolópor nyomok! Amit az alu réteg nem tüntetne el, hanem csak felnagyítja! A lényeg hogy ne kezdj fényerős tükörrel! a 150/1200 bőven elég.. Mondjuk én 150/965-öt csinálok.. Nem mondom, hogy megbántam, de a parabolizálás nagyságrendekkel nehezebb lesz.. Mindez így hirtelen rémiyztőnek tűnik, de nem olyan vészes, hidd el! :)
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: janwar » 2010.03.28. 14:38

A kis fényerővel való kezdést támogatom én is, mert mérés nélkül nincs viszonyítás a parabola mértékét illetően, egyedül a gömb az amit egy rács vagy késél próbával is jól lehet kontrolálni, bár egy tucatnyi tükör után már szemre is meg lehet közelíteni a kívánt mélységet kb. F/6-ig, de a precíz befejezéshez ki kell mérni a felületet. F/10 körül oly csekély a parabola mértéke, hogy egy gömbtükör is élvezhető képet fog adni, csak az erős nagyításoknál derül ki az eltérés korrekciójának a szükségessége.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2010.03.28. 21:03

Sziasztok!

Régen, - még az Uránia műhely és Uránia bolt idejében én és mások is azért rendeltek előcsiszolt korongpárat és csiszolópor készletet, mert nem volt nagyon más lehetőség nagyobb átmérőjű tükör beszerzésére, mint a saját csiszolás, vagy a kész tükör megrendelése az Uránia csillagvizsgálóból.
A minőség meg olyan volt, - amilyen. Varga János munkálkodása több nagyságrendet javított a minőségen, és ez részemről nem üres udvariasság. Az Interferométer albumban ott a bizonyíték.
Ma már mások a szempontok. Tükörcsiszolásra az adja a fejét, aki meg tudná ugyan venni a viszonylag olcsó és jó minőségű kínai tükröt, de mégis inkább próbára akarja tenni a tudását, türelmét.
A jutalom pedig az, hogy egy darab üvegdarabból kicsiszol egy optikát, amivel a saját keze munkája eredményeként látja a Hold hegyeit, a Jupiter felhősávjait, - és ez nem semmi!
Ezen sikereken felbuzdulva és túllépve aztán megnyílik az út a nagyobb Newton főtükrök felé, és még tovább esetleg a bonyolultabb optikai rendszerek, - Cassegrain távcsövek és a ferdetükrös távcsövek felé is.
Továbbra is gond a jó minőségű üvegkorong beszerzése elfogadható áron, - a csiszoló és polírozó anyagokat könnyebben be lehet szerezni.
A mellékelt képen vízsugárral kivágott 254-es és 180-as üvegkorong látható amelyek MIG 15-ös páncélablakából lettek kivágva. Ez a legszuperebb üveganyag amikkel valaha is dolgoztam. Nagyon kemény, de homogén, feszültségmentes üvegek!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2010.03.29. 12:29

Vitába kell szállnom Bélával. :) Az internet korszakában nem olyan vészes olyan dolgokat beszerezni, ami régen problémás volt. Üveget és optikai szurkot is egyszerű. Az ára meg? Mivel külföld, a postaköltség nem olcsó.. Én innét rendeltem: http://www.willbell.com/ATMSupplies/ATM ... mirrorkits
Kb 2 hét alatt itt volt (svédbe) Amint látható minden van.. :) Ez amerikai oldal, ugyhogy van vám is valamennyi. De az üveg amit küldtek meggyőző, én mivel kitben kértem, ezért mindent csomagoltak. Nem panaszkodom, bőséggel! Szerintem 2-3 tükörre elég lenne a csomagolt mennyiség!

Ez pedig egy angol oldal: http://www.galvoptics.fsnet.co.uk/telescope1.htm
Itt még több lehetőség van. Korongok akár 750mm átmérőig. Mivel eu, ezért nincs vám. Viszont csak faxon keresztül egy formanyomtatvánnyal lehet rendelni..

Szóval lehetőségek sokkal szélesebbek mint régen. És igen, igaz, nem olcsobb mint a kész távcső, de nem is azért csináljuk. Érdekes pl amerikában elég nagy hagyománya van a csiszolásnak! Pedig ott van pénz! :)

Más: Tegnap elkezdtem a parabolizálást. Nem várom mag a mérőpadot, megoldom máshogy! Egy digitális tolómérőből csinálok egy mérőeszközt a zónaméréshez. Már megvan a fejemben, hogy hogyan. :) Sőt sikerólt szereznem egy ledes kislámpát, ami tartalmaz egy kondenzort is. Na és a legnehezebben beszerezhető dolgot: hagyományos borotvapengét magyarországról.. :) Itt egyszerűen nem találtam! Otthon meg 80 Ft egy csomag! Szoval a réstesztet tegnap kiprobáltam (a maszkal együtt) és nagyon szépen látszanak az elhajlási vonalak! Nem úgy mint az első készülékemnél!
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2010.03.29. 13:36

Kedves Attila!

Mindenben igazad van abban, amiket írsz!
Ahogy az árakat nézem egy 10"-es üveg az USA-ból kb 40 és 50ezer ft között lehet valahol, ami az itteni fizetési viszonyok mellett nem olcsó. Természetesen aki ekkora tükörre vágyik annak kell lennie megfelelő összegnek vágyai beteljesítéséhez. A 8"-es korong az már ehhez képest egészen barátságos árú.
Amit előzőleg írtam azt úgy értettem, hogy országhatáron belül nehezen szerezhető be megfelelő
minőségű üvegkorong.

Sok sikert a parabolizáláshoz!!

Üdv: Béla
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”