Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.09.18. 21:52

Erről jut eszembe, hogy tükörcsiszoláshoz valami 3D nyomtatható segédeszköz ötlet nincs véletlenül, most épp nyomtatgatok és ezen gondolkodom, valamit e célra is lehetne nyomni.tükör tartót stb. ami eszünkbe juthat.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.09.18. 22:01

tobe_ írta:Erről jut eszembe, hogy tükörcsiszoláshoz valami 3D nyomtatható segédeszköz ötlet nincs véletlenül, most épp nyomtatgatok és ezen gondolkodom, valamit e célra is lehetne nyomni.tükör tartót stb. ami eszünkbe juthat.


Egy hasonló nem lenne rossz:
http://pitchlaps.com/
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.09.18. 22:18

Kérésed parancs, ez nem is rossz ötlet, ezzel én is küzdöttem, hogy egy egyenletes kockázást tudjak csinálni, csak ebből gondolom akkora kéne, hogy egy nagyobb tükörnek is jó legyen, meg az anyaga milyen, hogy azt a meleget elbírja, ami a szuroknál van, mert ezek a 3D nyomtatós szálak a meleget nem szeretik túlságosan, a PLA az 50 fokon már ellágyul a többi meg 70-80- nál kezd kb. meg azokat nehezebb is csinálni, de lehet ezen gondolkodni, , ebbe öntődne ? Illetve ha van már rá példa, hogy valaki ott az amcsiknál csinált már ilyet, akor biztos nem lehetetlen, megrajzolni nem nehéz egy ilyet túlságosan.

A kis kockák mekkorák legyenek, a falvastagság ? Mélysége, megpróbálok megrajzolni egy ilyet. Sőt, ha a konkrét tükör görbülete is megvan, akkor pont arra simulhat is az alja elvileg, és akkor lehet merev az anyaga, nem kell ennyire hajlékony.

Megírtam OpenSCAD-ban, itt az eredmáény, meg a kód is:

szurok_öntési_minta.PNG


// ******* Paraméterek ***********************
k=10; // hány darab kis kocka legyen

wall_width_top=1; // falvastagság a lap tetején
wall_width_bottom=2; // falvastagság a lap alján

circle_h=5; // kis kockák mélysége
circle_r_top=10; // kis kockák átlós sugara

// ***********************************************


circle_r_bottom=circle_r_top-(wall_width_bottom-wall_width_top);

shift=circle_r_top+wall_width_top;

n=k-1;

cube_x_y=1.414*(n+1)*shift+wall_width_top;
cube_z=circle_h+1;

echo("X-Y méret:", cube_x_y, " mm");

difference (){
translate([0,0, -(wall_width_top/2+0.05)])
cube(size = [cube_x_y,cube_x_y,cube_z], center = true);

translate([-(n/2)*shift*1.414, -(n/2)*shift*1.414, 0])
for ( i = [0 : n] )
{

for ( j = [0 : n] )
translate([i*shift*1.414, j*shift*1.414, 0])
rotate([0,0,45]) cylinder(h = circle_h, r1 = circle_r_bottom, r2 = circle_r_top, center = true, $fn=4);

}

}



Már csak ki kell nyomtatni ...
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.09.19. 09:34

tobe_ írta:Kérésed parancs, ez nem is rossz ötlet,


Szia Tobe!
Ez még kérés sem volt, pláne nem parancs!
Csak egy ötlet.
Jól néz ki a terved, szerintem 2-3 mm körül lehetnek a rések. Kisebb tükröknél 2 cm-es kockák gondolom megfelelőek. De érdemes lenne eleve akkora kört printelni, mint az üveg. Kicsibe ki lehetne próbálni, hogy működik-e a dolog. Lehet, hogy valami szilikonos formaleválasztó is kell, ha nagyon ragad a szurok a műanyaghoz. Az eredeti ezért készül szilikonból gondolom. Az hőálló és nem tapad.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.09.19. 14:39

Van egy Bendlay nevű hajlékonyabb anyagom is, annak is magasabb hő kell, lehet azzal ki lehet próbálni, majd ha lesz üresjárat a gépemen, megnézem. Kör alakúra is meg tudom oldani, majd írok még a kódhoz, hogy olyan legyen.

Biztos van szilikon spay is, azzal is meg lehet öntés előtt fújni talán.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.09.19. 16:43

Én csodálom a 3D nyomtatással foglalkozó szakikat, meg is nézném szívesen, hogy milyen is ez a technológia élőben. :)
De ha spórolni akartok a fényezőtárcsa munkálatain, akkor egy autósboltban kapható gumiszőnyeg négyzethálós mintával ugyanolyan jó tud lenni. Ha be van kenve vizes fényezőanyaggal, akkor még ki is jön a beleöntött szurok. Ámbátor azt is tudom, hogy az alkotás a lényeg! ;) :D
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Tom » 2015.09.19. 20:11

Csak egy kérdés, ez a cad program kódból dolgozik? Vagy lehet benne rajzolni, mint pl. Solidworks, Solidedge és társaiban?
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.09.19. 20:30

Tom írta:Csak egy kérdés, ez a cad program kódból dolgozik? Vagy lehet benne rajzolni, mint pl. Solidworks, Solidedge és társaiban?


Ha az OpenSCAD-ra gondolsz, az kódból generál testeket, a FreeCAD-ba is beletehető utána, amiben rajzolni is lehet.
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2015.09.20. 09:47

Üdv Tobe!

Érdeklődöm nagy tisztelettel,hogy 3D-s nyomtatásban tudnál-e segíteni??
Nem csillagászati a téma!!

Egy feliratra volna szükségem két méretben.
Esetleg privátban kereshetlek ez ügyben??
Köszönöm válaszod!

Üdv:Laci
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.09.20. 10:20

Sidius írta:Ámbátor azt is tudom, hogy az alkotás a lényeg! ;) :D


Pontosan! Sokkal egyszerűbb lenne kész tükröt venni, de abban nincs meg az alkotás öröme. Tudjuk, hogy van egyszerűbb, jobb megoldás, de mégis a nehezebb utat választja néha az ember. Olyan ez, mint mechanikán a biciklilánc :D
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”