Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.09.09. 22:08

A képet majd megnézzük, mit tud élesben, gratula.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.09.10. 19:23

Köszi!
A csillagtesztből ma nem lesz semmi. Szerintem még nem is volt olyan, hogy derült ég lett volna, mire a tükröt kivittem volna tesztelni... Még mindig nem tudok vörösben fényképezni, de azért próbálkozom: egy Dall-kompenzátoros kép csillagteszt helyett:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.09.11. 09:03

Sidius írta:Köszi!
Ha sikerül, holnap csillagon is kiderül, hogy milyen is valójában a felület. A Dall nullteszt késéllel is elég megnyugtató eredményt mutat, a segédtükör szintén jónak látszik, de majd beszámolok mi lett a vége.


Ma délutántól már lassú javulás várható, így a hétvégén csillagokat is láthatol a tükörrel. Szép lett a tükörnek a felülete, biztos sok munka van benne. A látvány gondolom majd kárpótol a sok óráért cserébe!

üdv, Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2015.09.11. 10:05

Sziasztok!

Én is csatlakozom a mozgáshoz :)
Építettem egy gépet polírozáshoz, vagy egy évig készülgetett. Azóta már ment is már pár órát, kiderültek kisebb hibái, amiket igyekeztem megoldani.
Az biztos, hogy már most sok erőt megspórolt nekem :) :)
Még annyival ki akarom egészíteni, hogy tudjam forgatni a felső alternáló-befogó részt, ugyanis némely esetben leginkább csak áll a tükör vagy a szurok, nem forog, ami optika esetében nem egészséges...

Egyelőre a második monitorüveg készülget rajta. Hát ez sem különb, mint az előző, elég elképesztő néha vele dolgozni. Ha nem írnám le folyamatosan, el se hinném, hogy milyen mozgásoknak miféle eredménye lett... Egyelőre a középső része szinte gömb, a perem tragédia.
A csiszolásból valószínűleg peremkopással került sajna ki, pedig az utolsó ceruzapróbák eredménye alapján nem így gondoltam. Azért nem ítéltem reménytelennek a peremkopást, hoztam már vissza rosszabbat is. Most már másképp gondolom, mert csak nem akar úgy alakulni, ahogy akarom. Ahogy fényesedik lassan a perem, egyre rosszabb. Talán pont amiatt, hogy alacsony, így a fényesedéssel is egyre alacsonyodik.
Újracsiszolni nem merem, mert ez is vékony, 15mm./átmérő 255 mm/ Ezért arra gondoltam, hogy még egy darabig próbálom a gömbszerű felületet kitolni a perem irányába, aztán lehet, hogy levágom a peremrészt, ahogy ezt az üveget is kivágtam a monitorból. A peremen ráadásul van néhány brutális karc, amik /talán a puha szurok, vagy a puha üveg miatt/ körül szabályos eroziós árkok alakultak ki, erősen rontva a rácsképet.

Érdekességként:
- a peremet gyakorlatilag mindenféle mozgás és helyzet lekoptatta, próbálkozhattam én bármivel. Nem egészen teli a szerszám, 220 mm-es.
- ezért csillagszerűre vágott 155 és 100 mm –es szerszámokkal folytattam. A 100-assal, egyenes (!) mozgással tudom tartani a gömböt, a 155-össel ugyanekkor kicsit elkezd domborodni a közepe. Csak a peremig tolom a szerszámokat, különben csak tovább koptatja a peremet.

Zoli
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2015.09.11. 10:06

Még egy kép a masináról.

Jani, a rácskép gyönyörű!!! :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Tom » 2015.09.11. 10:10

Lenyűgöző a gépezeted!
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.09.11. 11:23

Csodálatos dolgot alkottál Zoli a háttérben, igazán jól sikerült ezidáig eltitkolnod :o

üdv,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2015.09.11. 11:47

Várjuk ki a végét...:) Azért még bizonyítanom is kell a gépezettel:)
Nem titkoltam, hanem ha időm volt, szereltem...:)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.09.11. 12:55

Nálam az acél szerszám nagyobb, vagy legalább akkora, mit a tükör, nem emiatt van a peremkopásod, meg egyáltalán a nehézségek ?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.09.11. 13:08

Sziasztok!

Meglepetésemre működik a fórum!
Zoli! Az a dugattyú beépítés zseniális! :)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”