Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2469
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mephi » 2014.10.11. 20:42

Köszönöm!

Elsőre az elsőt. Ez a ki-be hajtogatott fül egyszerűnek tűnik. Sima papír-írószeres kartonpapír elég, vagy valami erősebb kell? Van-e jelentősége, hogy milyen színű a karton?
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.10.11. 21:31

Papírforma szerint minden legyen matt fekete, de le is lehet festeni ha kész. Ettől még ellenállóbb is lesz, mert megszívja magát a papír. Én sima kartont használtam, de a vastagabb jobb, főleg nagyobb átmérőnél. Most az jutott eszembe, hogy lehet két-két egyforma karikát is kivágni 3-3 füllel, ezeket telibe összeragasztani, így sokkal erősebb lesz, és a karton matt fekete oldala kerülhet mindkét oldalon kívülre. Így még festeni se fontos.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.10.19. 20:09

Csutortok este meg erkezet a 90x600 mm-es refraktor tubus,Tavi baratom szivesegebol.
A 110mm-es x egy huvelykes agazasbol keszitet kagylo mar keszen volt.
A fokuszer es a zenit tukor 2 huvelykes .
A kepen lathato okular egy Busch altal gyartot okular , Zeiss lencsekel ;szarmazik a Masodik Vilag Haboruban hasznalt Flak binokularokbol .Az okular fokusza 30mm ,Erfle tipus ,72 fok lato mezovel,az okular testet en terveztem es egy esztergalyas le gyartota.
Ebben a konfiguracioban 20x a nagyitas es a lato mezo az egen kb harom es fel fok.Klasz!


DSCN0510-400.jpg


Egy masik gyakran hasznalt okularom egy (csak hadi szarmazasu ,kozelmultban gyartot) 31 mm-es Plossl.
A csatlakozo atmero 31,75 mm-es ,hazban gyartot acel foglalat.A nagyitas 19x ,a lato mezo az egen ket fok es 40 perc.
A 100 mm-es TS Makszutov tavscovem harmat sapkajat hasznalhatom a 90 mm-es refraktoron is.

DSCN0513-400.jpg


Nagyob nagyitasokat csak eroseb okularokal erhetek el,nincsen ket huvelykes Barlow lencsem.
A kepen lathato Tele Vue Radian 6 mm-es okularal 100x nagyitas elerheto,36 perc lato mezo az egen.
A legeroseb okular amelyikel rendelkezek egy Kasai 4mm -es ortoszkopikus okular,150x nagyitas elerheto.

DSCN0514-400.jpg


Az elerheto nagyitasokat csak emlitetem.
Ilyen fele tavcso kiss nagyitasoknal ,nagy latomezo eszleleseknel ertekesek.
Nincsen szavajm leirni az edig ezerszer latot Pleiadok kepet.
Az uj tavsco teljesen uj,gazdag objektumnak feltarta.

Udv, Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2014.10.20. 17:01

Na egy ilyet szépen el tudok képzelni a 30-as csövemen keresőnek. Magam is fontolgatom egy 7-8 cm körüli rövid fókuszú refi beszerzését vagy akár készítését keresőnek. Sokszor kicsillem azt az 5cm-t....
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.10.22. 02:06

Üdv a csapatnak !


Szerintetek milyen alkatrészeket lehetne távcső készítéshez 3D nyomtatni, elkezdett működni a gépem, amivel lehet tudnék ezt azt nyomkodni ilyesmit. Mondjuk tükröt nem mernék vele, de kisebb bonyolult alakú dolgokat lehet, ami műanyagból elképzelhető.

Első ötletem, dísznek komplett távcső modellt pl. pár centis méretben, no persze ez most csak viccnek szántam a komolyabb használható komponensek mellé. Kitűző ... stb.

Béla.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.10.22. 07:37

tobe_ írta:.. Szerintetek milyen alkatrészeket lehetne távcső készítéshez 3D nyomtatni, ...


Bocsi, nem akarlak lelombozni, de szerintem szinte semmit.

A műanyagoknak (néhány speciális fajtától eltekintve) nagyon gyengék a mechanikai tulajdonságai, rendkívül nagy a hőtágulásuk, és a "házi" 3D-s nyomtatók mérettűrése is meglehetősen szerény. Tehát mechanika alkatrészt, vagy okulár-kihuzatot nem valószínű, hogy megfelelő minőségben létre lehetne hozni.

Esetleg egy-két kiegészítőt (pl. Bathinov-maszk, ami még befér a nyomtatási térbe), vagy távcsöves ajándéktárgyat. Mást - a magam részéről - nem igen tudok elképzelni. (De lehet, hogy csak nem gondoltam bele elég mélyen..)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.10.22. 08:50

Teherviselő elemet nem lehet nyomtatni, de burkolatokat igen.
Avatar
Garosz
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2014.05.22. 15:53

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Garosz » 2014.10.22. 09:19

tobe_ írta:Üdv a csapatnak !


Szerintetek milyen alkatrészeket lehetne távcső készítéshez 3D nyomtatni, elkezdett működni a gépem, amivel lehet tudnék ezt azt nyomkodni ilyesmit. Mondjuk tükröt nem mernék vele, de kisebb bonyolult alakú dolgokat lehet, ami műanyagból elképzelhető.

Első ötletem, dísznek komplett távcső modellt pl. pár centis méretben, no persze ez most csak viccnek szántam a komolyabb használható komponensek mellé. Kitűző ... stb.

Béla.


Ha nyomtatsz valamit mindenképpen rakj fel képet róla, mert kíváncsi lennék mire képesek az otthoni 3D nyomtatók!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.10.22. 11:50

Bár eddig csak nagyon "szőr mentén" foglalkoztam a témával, de óriási potenciál van benne, az kétségtelen.

Tudomásom szerint pl. létezik már 3D-s fémnyomtatás is (pl. alumínium porból, lézer-technológiával), amivel működőképes prototípusokat is elő lehet állítani, "megfelelő" mechanikai paraméterekkel, valamint tűréssel és felületi minőséggel, de azok még biztosan nem "házi" felhasználásra szánt árképzéssel kaphatók...

Manapság - ha jól tudom (?) - az iparban még inkább csak az öntőmintákhoz, és a termékfejlesztés kezdeti stádiumában használják szélesebb körben ezt a műanyagos 3D-print technológiát.

Az mindenképp elgondolkoztató, hogy ma már egy A3-as színes bubble-jet fotónyomtató ársávjában elérhetők ezek a műanyagszálas 3D-s printerek (legalábbis a belépő szintű változatai).

Mindenesetre szívesen hallanék magam is többet róla, ha a hazai amatőrök között volna valaki, aki profi tevékenysége révén mélyebben ismeri ezt a témát...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.10.22. 14:35

Első próbának gép beállítás után ezt sikerült, igaz nem távcső alkatrész, csak hogy mit tud csinálni egyáltalán, meg a gép nem gyors, amiatt csak kis tárgyat tudok ezen, ami időbelileg még elviselhető hosszúságú, ne napokig tartson.

Íme:

PICT2217_kicsi.JPG


Magam is úgy gondolom, pl burkolatot és hasonlókat mindenképpen lehetne, amik talán egy kis szépséget adnak, ha jól van kitalálva, ha már maszek gyártmány, sokszor pont a burkolatot nehéz megcsinálni, hogy gyári kinézete legyen valaminek, na ez megoldja igencsak.

Még este találtam egy távcsövet is komplett persze csak egy makett, azt majd lehet kinyomom azért.

Valami híresebb Hold kráter domborzatát is lehetne nyomtatni pl. az érdekese lenne lehet valami szürke anyagból. :) ".stl " formátumban, ha ilyesmi fellelhető.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”