Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.06.07. 23:15

Sok szép csillagos estét az új tükörrendszerhez. :)
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.06.11. 20:27

Sziasztok!
Nos, tényleg sikerült megnézni egy Yolo távcsövet, ami Schné Attila keze munkáját dicséri. Sajnos tényleg csak egy pillantást tudtam vetni rá, remélem egyszer valami módon a leképezését is megláthatom.
Impozáns az a 28 centis tükör, már a látványa is izgalomba hozza az embert. Na és az a hideg fényű bevonat...
Igen egzotikus ez a típus, a maga összetéveszthetetlen tubus alakjával, meg a szögben döntött kihuzattal a végén. Az optikák nagyon szabadon vannak, egyértelmű, hogy nem tart órákig a lehűlésük, különben Attila ki is hangsúlyozta, hogy extra gyorsan harcrakész a műszer. Az alumínium zártszelvény tubus elég masszív, de nagy terjedelmű. Nincs se építési se használati tapasztalatom, de megérzésre teljesen hajlamos vagyok egyetérteni Attilával, hogy ennél sokkal nagyobb méretű ilyen rendszer használhatóságát erősen korlátozhatják a mechanikus torzulások. Néhány technikai jellegű információt is megosztott velem a tulajdonos, ezeket jól megjegyeztem a későbbiekre :) A kisördög persze csak belémbújt egy kicsit: Egyszer legalább egy ilyen műszert is meg kell próbálni elkészíteni, de ez még a jövő zenéje lesz.
Ha nem pakoltunk volna órákig a tűző napon, akkor biztos nézegettem volna még egy darabig, de az az igazság, hogy alig álltam a lábamon, meg még előttünk volt cirka 250 km hazáig.
Minden esetre már láttam Yolo-t élőben, köszönet érte!
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2014.06.24. 21:15

Sziasztok,

Tavaly nekiláttam egy kb. 15 cm-es tükör készítésének (jelenleg 155/1248), amivel a tarjáni táborban jutottam el a polírozásig. Ott már kevés volt az idő, a polírozás nem lett kész gömbre, illetve a fazettázás túl durva volt, és halovány sugár irányú karcokat eredményezett. Már ott észrevettük, hogy a pereme valószínűleg kissé kopott. Később nem folytattam a tükröt otthon, mert nem volt mivel mérni. Úgy gondoltam, kell saját mérőműszer. Kénytelen voltam építeni :D ... Végül 4 műszer készült azóta. Ebből tegnap kipróbáltam a Focault és a Ronchi tesztert ("slitless tester design"). Mellékelek mérési eredményeket, és egy ábrát, hogy hogyan is nézhet ki ezek alapján a tükör domborzata szerintem (a perem kopása valószínűleg sokkal erőteljesebb mint a többi egyenetlenség, csak a rajzon nehéz lett volna ábrázolni). Még tanulom a mérés kiértékelését, így a tévedést nem zárhatom ki :D

Mi a véleményetek? Valóban ilyen lehet a tükör alakja?

A mérések alapján tervezem folytatni a tükröt (újra fogom fazettázni és csiszolni 600-as vagy 800-as portól).
Egyébként a Focault képen a koncentrikus részeken kívül vannak körben kis mélyedések. Azt még nem tudom, hogyan került bele.

Megjegyzés:
- a fényforrás fehér fényű led
- az LPI "line per inch"-et jelent a képen (film típusú Ronchi rácsot alkalmaztam)
- vizuálisan részletdúsabb volt, mint a fényképeken.

Misi
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.06.24. 22:54

kincsesm írta:Mi a véleményetek? Valóban ilyen lehet a tükör alakja?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2014.06.28. 21:25-kor.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2014.06.26. 14:24

Lassan elkészül 3 segédtükör az általam szerkesztett behajtható tükörrel fókusznyújtott F/5,4/18-as 250/1350-es S.A. gyártott főtükör elé. Egyelőre a gömb az már megvan, igaz nincs mérve. Rácsfényképet mutatok, és kérdezem, hogy mely programmal lehet pontosan kiértékelni? Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.06.26. 20:14

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2014.06.28. 21:27-kor.
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2014.06.28. 13:04

Sziasztok,

Lassan esedékessé válik a polírozás, emiatt szétnéztem egy kicsit polírpor ügyben, mert nem vagyok elégedett teljes mértékben a készleteimmel. :D

Van kilós vörös vas-oxid pigmentem (kb. 7-800 Ft). Téglavörös színű. Szinte minden festékboltban kapható. A gond vele, hogy első ránézésre durva, és vízzel keverve rendkívül gyorsan ülepedik (mint egy 400-as SiC por, vagy még rosszabb). 1 perc alatt letisztul a vízzel való keverés után. A maradék vizes rész halvány színű. Ezzel polírozni?!

Van króm-oxid (zöld) pigment (ebből olyan 1400 Ft negyed kg). Lassan ülepedik, ha vízzel kevere legalább egy óra mire letisztul. (Ülepíteni valószínüleg kell).

Van titán-dioxid fehér pigment. Ez elég nagy tisztaságú, szemcseméretét pontosan nem tudom, de emlékeim szerint 0,3-0,6 mikrométer (kb. 2200 Ft/kg). Előpolírozni szerintem jó lesz (ezt festékboltban nem nagyon kapni).

Találtam egy érdekes zacskót a boltban. Fehér színű, rendkívül finom pigment volt. Az összetétele cink-szulfid és Bárium-szulfát. Nem vettem. Tudja valaki, hogy ennek milyen lehet a szemcsemérete, jó-e valamire?

Van akvamarinkék pigment (vas-oxid ez is). Olyan a csomagolás, hogy nem tudni milyen a szemcsemérete. Valaki ismeri, hogy milyen?

Bár interneten elég sokféle políranyagot lehet rendelni, beleértve a cérium-oxidot, és a gyémántot is (árban hasonlók), a Texereu könyv pl. nem ajánlja a cérium-oxidot, és nem mellesleg viszonylag drága is. Vas-oxidot javasol. Aki vas-oxiddal poíroz, milyet használ?


A másik kérdésem a zsákos szurok (bitumen). Van, de kemény. 4,5 mm-t süllyed be 5 perc alatt a "szurokmérő hegy" (1 kg). De 140°C alatt nem lehet kiönteni a bödönből (160°C-on pedig megindul a buborékképződés). Azt írják terpentin hígító kell hozzá. Érdemes terpentint használni?


Üdv,
Misi
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2014.06.28. 21:48

Sziasztok,

Sikerült beüzemelni a Lyot-tesztert is. Egyelőre kipróbáltam 2 féle optikai sűrűségű maszkot is, illetve változtattam a 2 fázis "arányát" (mennyire toljuk be a maszkot a fényútba). Még nincs sok tapasztalatom és referenciám, hogy milyennek is kellene lenni, de ami biztos, hogy mindegyik képen ugyanazok nagyobb hibák és karcok azonosíthatók, csak eltérő mértékben kiemelkedve. Más a látszólagos érdesség is. Ha elforgattam a tükröt, az összes karc, illetve rücskös rész mintázata is elfordult. Összefoglalva: a polírozás különböző fázisainak összehasonlítására jó lehet a módszer. Csatolok képeket is. Vizuálisan a peremen található sugárirányú karcokon kívül semmi nem azonosítható.

Már csak a Bath-interferométer maradt holnapra, de az nagyobb falat.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2014.06.29. 11:55

Kedves Sándor! OpenFringe program alkalmas a kiértékelésre? Beirányítottam egy másik, 80/640mm méretű gömbtükörről készíttt sűrűbb vonalas képet, és amit mutatott, az az alábbi képen látható. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2014.06.29. 15:02

Szia!

Nagyon jó kis képek. Gratulálok! Amennyire én láttam. A Lyot-3 és a Lyot-2 közt valahol félúton. Ilyen képeket szoktak készíteni.

Szinte minden tükör mutat struktúrát a Lyot-teszten. Ez alól egy kivételt láttam, azt amit a Stathis Kafalis készített. Az félelmetesen sima volt, és persze parabola.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”