Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2014.05.22. 14:06

Én is szórakoztatom akkor egy kicsit a társaságot, mintegy ellenpontozva Jani hiperboloid segédtükrét...:)
A képen "1"-gyel jelöltem a talán első hiteles kiértékelésemet a monitorüveg felületéről.
A másik az a tegnap esti kísérletek eredménye - még azért van mit dolgozni rajta...:)
Bár haladok, a strehl érték már 6x olyan jó, mint az első ....! :)

Most azt tervezem, hogy ezt a szép fánk alakú peremet nagyon óvatosan kis helyi szerszámmal körbejárom, aztán mérek, és így tovább.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2651
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.05.24. 10:11

Kollégák! A kerámialapos villanytűzhelyek átlátszó, üvegszerű fedőlapjával mi a helyzet? Abból nem lehet tükröt csiszolni? Gondolom a hőtágulásával nem lehet baj...
Nem tudom, milyen vastag, de ez is ingyen beszerezhető a bontott készülékekből.
Van valakinek tapasztalata?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.05.24. 11:57

Vizi Péter írta:Nem tudom, milyen vastag?


Sajnos vékony, mint a kandallóüveg. Kisebb síktükrökhöz jó.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2014.05.27. 13:12

Alakítottam a monitorüvegen, amit javulásnak kevésbé mondanék, de változott...:)

A csipkés szél a helyi javításoktól tűnőben van, de persze elég egyenetlen felszínt hagyott maga után. Ezért /a garantáltan jó szurokkal gyártott tarjáni 155-ös szerszámmal/ végigmentem rajta 5 percig szép egyenletes W-vel,enyhe nyomással, amiből a képen látható belső gyűrű lett. Ahogy így utólag néztem, a szurok közepét kb pont a gyűrű tetejéig toltam ki, ezzel meg tudnám magyarázni a tükör belsejének az alakját – a gyűrűn kívüli árkot éppenséggel nem.
Az üveg anyaga szerintem puha és határozottan egyenletesen dolgoztam – szerintetek lehet, hogy ennyi elég volt ahhoz, hogy a túlzott egyenletesség miatt a felület összesimítása helyett zónahibát csináltam?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.05.27. 16:04

Nem egyszerű ez a polírozás. :) Tényleg jobb, ha az ember újraindul a gömbből néha, hamarabb célba ér lehet.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2014.06.02. 06:59

Sziasztok!

Látom szép munkák szuletnek. :-)
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2014.06.03. 13:13

Az enyém a szép munkától még messze van, de valami már alakul.
Nem is annyira az eredményt tartom benne fontosnak, mert a vége még odébb van, hanem inkább azt, hogy végre lassan kezdtem kitapasztalni, mi mitől és mennyire alakul.
A kisméretű helyi szerszám nagyon egyenetlen felületet hagyott maga után, amit úgyis össze kellett simítanom egy nagyobbal, ezért inkább a nagyobbal próbáltam jól célozni. A peremen lévő dombokat végül is szűk W mozgással sikerült a legjobban lemunkálni /alkalmanként és helyenként 1-3 perc, minimális nyomással/, a felület összesimítását változatos hosszúságú W-vel és epiciklikussal végeztem.
A helyi javítás nélkül egyszerűen nem boldogultam, mert már megint kezdődött az, hogy mindenféle mozgással és mozgáshosszal kísérleteztem /természetesen a tükör teljes felületén/, utána mértem és ezek ugyan alakítottak a felületen, de a fő "motívumokat" benne hagyták, azaz a dombok-völgyek maradtak a helyükön, hiába csináltam maximális odafigyeléssel és egyenletesen.
A két kép közül az egyik a teljes tükröt mutatja, a másikon pedig a széle le van takarva nagyjából 240 mm-re - nyilván ez adja a jobb eredményt.
Még egyáltalán nem jó, de talán nemsokára újból lesz kép a monitoron :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2014.06.07. 18:20

Sziasztok!

Jó régen voltam itt...

Időközben elkészültem a legújabb Yolo optikával, immáron az ötödikkel.
Ez 250/2167 f/8.7-es, szóval jó fényerős.
Vegára teszteltem, az eredmény teljesen megnyugtat. :-)
Most még a tesztelés folyik, - próbaüzem.
2013 április közepén kezdtem el a munkálatokat, hosszú szünetekkel
idáig tartott a hiperbolikus főtükör és a toroid segédtükör elkészítése.
A két tükör távolsága csupán 1254 mm!

Üdv: Béla
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.06.07. 19:41

berenteb írta:Jó régen voltam itt...

A csiszolás igazolt távollétnek számít! :)

Biztosan jó sokat dolgoztál rajta, bár az ötödik lehet, hogy már kicsit könnyebb volt. Minden esetre akkor is el kellett készülni az elsőnek is, és ehhez is csak gratulálni lehet. Én most abban reménykedek, hogy a napokban látok élőben egy Yolo-t, még ha csak egy megnézés erejéig is.
Valószínűleg a tesztelés a legizgalmasabb része a csiszolásnak, nem mintha nem izgulnék amúgy is közben. :lol:
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2014.06.07. 20:39

Szia János!

Az első Yolo valóban kemény volt!
Kérlek írd meg a tapasztalataidat, élményeidet a Yoloval kapcsolatban!

Üdv: Béla
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”