Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2013.12.18. 09:05

Hát, az enyém lassan alakulgat...Kicsit puha a szurok és nem akartam megint újat csinálni, ezért a hőmérséklettel kísérleteztem. Nemrég a közepébe megint sikerült egy kis gödröt gyártanom /segédtükör kitakarja/ és a peremkopás megvan, mint fő ellenség. Felmelegítettem mindent, préseltem és ezek után hagytam alaposan kihűlni mindent és dolgoztam vele 15 percet. Az eredmény: a közepe talán javult, de a peremet alaposan lekoptattam vele... Ezért most azon dolgozom, hogy az előző mutatvány hatását kijavítsam, tegnap este teli szerszám alul és egyenes 1/3-okkal haladtam, javult is valamennyit a peremkopás, a képeken látszik /fókuszon kívül/, hol tartok most.
Még mindig tanulgatom csak, milyen anyag ez a tükör...A múltkori egyenes rácsképek után amikor kétlépcsős gödröt gyártottam bele, akkor azt sikerült egyenletes görbületté tennem, azaz a lépcsők eltűntek és gömbnél mélyebb maradt a tükör. Egyelőre nem foglalkozom ezzel, nem akarom visszagömbösíteni, csak a peremét megoldani végre már. Le fogom tesztelni nemsokára, miféle görbület ez /f5,5 kellene majd a végén/, aztán próbálom majd a végcélhoz alakítani. A görbülete egyenletesnek tűnik, talán sikerül, ha nem, akkor gömböt próbálok faragni ismét.
Nagyon érdekes, hogyha egyszer kialakul valami alak, azt néha roppant nehéz érdemben módosítani. Ill. komoly erőhatás kell hozzá, akkor viszont nagyon könnyű egy plussz hibát belevinni, ld. középső gödör és peremkopás, amiket nagyon nehéz eltüntetni...A mostani gömbnél mélyebb alak is elég állandóan benne van, pedig tükör alul pozícióban dolgoztam vele sokat, hogy lapuljon a perem és legyen gömb, de nem hagyta magát. Nyomni viszont nem mertem, mert biztos még nagyobb hibát teszek bele...Egy kísérletezés az élet :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2013.12.18. 13:20

Szia Zoli!

Megnéztem a képeket.
Nem akarlak nagyon elkeseríteni, de szerintem jobban járnál,
ha újracsiszolnád 800-as porral a tükröt és jobban ügyelnél a peremkopásra.
Sok óra munkád rámehet a javításra, aminek eredménye erősen kérdéses.
Ami munkát feleslegesen elpazarolnál, annyi munkával 800-as portól
már szépen fényesedő, peremkopástól mentes tükröt kaphatsz.
Én legalább is ezt csinálnám...

Üdv: Béla
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2013.12.18. 15:02

Szia Béla!

Köszönöm a tanácsot, de azért el vagyok keseredve...50 óra volt kipolírozni a pereméig...
Már közben eszembe jutott, hogy ennyi idő alatt simán építhettem volna egy gépet és nem én kínlódtam volna vele, de hát így tanul a gyerek...
A következő ekkora akcióra biztos építek majd, így lehet, hogy még kísérletezem egy kicsit, aztán elnapolom az újabb polírozási menetet...
Köszi:
Zoli
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.12.18. 15:17

Zolikám, ne csüggedj, én is 50 óráig políroztam a mostani 20 centis tükrömet és még most jön a neheze, hogy éles képe is legyen valamelyest.

Ha valami olyan hiba kerül egy felületbe, ami a felület nem nagy részét érinti és az mélyedés, akkor nem csoda ha iszonyat idő kell, hozzá mire megjavul, mert akkor az egész felületnek kell ugyanannyit mélyülni, ha az valami sáv, gödör, lyuk, stb. Ha viszont kiemelkedés van, az aránylag hamarabb lemegy szerintem, mert ott a kiálló részt lesúrolja a polírozás, főleg ha a szerszám nem annyira puha, hogy áthullámzik rajta ahogy mozgatjuk. Nem véletlen az a sok tapasztalat, amit a sok csiszoló már megélt és mindig hangsúlyozzák, milyen esetben mi a legrövidebb módja, hogy helyére kerüljön a felület.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tobe_ 2013.12.18. 16:30-kor.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2013.12.18. 16:20

Sajnos ez van.
A döntés a Tiéd, Zoli!
Nekem nem volt, és valszeg nem is lesz csiszológépem.
Erről az a véleményem, hogy annak aki 1-2-3--10 tükröt csiszol annak felesleges
csiszológpet készíteni.
Kézzel minden megoldható.
Én a klasszikus módon, - a konyhaasztal sarkán csiszolok,
kivéve olyan exrém eseteket, mint a 68 cm-es tükör kb. 20-25 évvel ezelőtt.
Jó kis üveg ugye?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.12.18. 16:51

Ezt a 68-as tükröt ezzel a kis szerszámmal políroztad?
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.12.18. 17:02

Jó kis üveg!
Nemigen vágyom 250-es fölé, de azért ha a bokámhoz gurulna egy ilyen, biztos megpróbálnám. :)

Különben a gép építése maga is jó dolog, bár egy-két kéziszerszám nem elég hozzá. Elég könnyen össze lehet hozni viszont egy függőlegesen, lassan forgó tengelyt, ami önmagában is sokat segít.
Azt meg le se merném írni, hogy szerencsés körülmények között a 200-as gömböt, vagy legalább gömhöz közeli felületet mennyi idő alatt is sikerült már több ízben kipolíroznom teljesen. Meglepő, hogy a szuroktól függően meddig lehet forszírozni a tempót. Különben parabolizálni is tudok már a gépemmel, csak ott nagyon be kell lőni, meg figyelni kell. Igaz, hogy kézzel szoktam befejezni a korongokat, de nem hagyott nyugodni a dolog, úgyhogy kipróbáltam. Én élvezem a gépészkedést. :)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.12.18. 17:06

Hú, Béla, ez nagyon jó kép. Ennek a tükörnek aztán mi lett a sorsa, hallhatunk róla egy kis története, örömmel vennénk.

Üdv Béla.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.12.18. 19:25

tobe_ írta:Hú, Béla, ez nagyon jó kép. Ennek a tükörnek aztán mi lett a sorsa, hallhatunk róla egy kis története, örömmel vennénk.

Üdv Béla.


Tobe!
Te sosem olvasod ezt a topikot?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.12.18. 19:42

TZ írta:Szia Béla!

Köszönöm a tanácsot, de azért el vagyok keseredve...50 óra volt kipolírozni a pereméig...
Már közben eszembe jutott, hogy ennyi idő alatt simán építhettem volna egy gépet és nem én kínlódtam volna vele, de hát így tanul a gyerek...


De legalább nem nőtt a villanyszámlád. :lol:
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”