Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.12.09. 17:18

Tobe!

Szerintem fogadd el Zoli felajánlását segédtükör ügyében! Jobb lesz a távcsöved képe mint a mostanival.
Attól jobbat házilag nem fogsz tudni csinálni.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.12.10. 22:27

Sziasztok!

A jövő elkezdődött!?

http://www.compositemirrors.com/
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.12.11. 00:56

mizar írta:Tobe!

Szerintem fogadd el Zoli felajánlását segédtükör ügyében! Jobb lesz a távcsöved képe mint a mostanival.
Attól jobbat házilag nem fogsz tudni csinálni.


Egy kérdésem lenne. Ha az okulárban látott kép, pl. Jupiter olyan, hogy látszik a Jupiter aránylag élesen, de még amellett van 3 nyúlvány belőle, ami olyasmi hosszú, mint pl. két Jupiter szélessége és ha a főtükröt elforgatom és ez a kép nem forog el, akkor a segédtükör lehet a tettes ? Mivel a segédtükör rá van egy csíkra ragasztva finoman, azt nem tudom elforgatni, de logikailag, szerintem így lehet, vagy tévednék ?


Azt a segédtükröt, majd megbeszéljük, hogyan tudnám megkapni, legalább egy vizsgálatra, vagy bárkinek, ha van valami ilyesmi méretű akár nem is tökéletes felületű használt, de optikailag biztos megfelelően sík, az is érdekelne.

Valami tükörtartót is lehetne terveznem, meg főtükörtartót, a cnc gépem lassan használható , ti is ha valami alkatrészt megterveztek, ki tudom marni, legalábbis műanyagot az biztos, illetve ilyen puhább anyagokat egyelőre, de lehet alut is csak még nem teljesen kész a gép és az alja még gyenge. Illetve ilyen kisebbféle alkatrészt, amit marógéppel el lehet készíteni egyáltalán.

Közben még egy gondolat jár a fejemben. Mi van akkor, ha a segédtükörnek egy olyan tükröt teszek, amit mintha gömbtükröt készítenék, elkészítek egy nagyon lapos gömbtükröt, a szokásos módszerrel, akkor vajon az milyen képet adna ? Egy elnyújtott ellipszist ? vagy egy 8-as alakot ? Persze minél nagyobb lenne a sugara, annál jobban közelítene a síktükör képéhez nyilván.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.12.11. 10:49

tobe_ írta:elkészítek egy nagyon lapos gömbtükröt, a szokásos módszerrel,.


Mire gondolsz?
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.12.11. 11:54

mizar írta:
tobe_ írta:elkészítek egy nagyon lapos gömbtükröt, a szokásos módszerrel,.


Mire gondolsz?


Szerintem erre:
tobe_ írta:ha a segédtükörnek egy olyan tükröt teszek, amit mintha gömbtükröt készítenék


A 45 fokban (vagy akarmennyire) dontott gombtukor pedig minden lesz, csak nem hasznalhato.
Maximum egy Gregory-rendszerhez hasonlot tudok elkepzelni belole, de az meg nem eri meg a faradtsagot (es ott se gombtukor van)

--mpt
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2013.12.11. 15:58

Egy síktükör felfogható úgy is, mint nagyon nagy görbületű gömbtükör.
Ha egy Newtonban olyan "síktükröt" használnánk aminek görbülete mondjuk 30-50 méter,
akkor tökéletes jusztírozás és főtükör mellett is jelentős asztigmatizmust látnánk.
Off-axis Newtonnál szándékosan asztigmatikus, (valamilyen görbülettel rendelkező)
"sík" tükröt használnak a döntött főtükör okozta aberrációk kiküszöbölésére.
A Yolonál is hasonló a helyzet, bár az teljesen más rendszer, mint a Newton.

Mellékelek egy képet, - mottó: "jól esik az alvás a kész Yolo segédtükrön" :D
(ez még az előző 250-es Yolo-m segédtükre)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.12.11. 19:19

mpt írta:
Szerintem erre:
tobe_ írta:ha a segédtükörnek egy olyan tükröt teszek, amit mintha gömbtükröt készítenék


A 45 fokban (vagy akarmennyire) dontott gombtukor pedig minden lesz, csak nem hasznalhato.
Maximum egy Gregory-rendszerhez hasonlot tudok elkepzelni belole, de az meg nem eri meg a faradtsagot (es ott se gombtukor van)

--mpt


De mit jelent Tobe-nak a szokásos módszer? Erre kérdeztem rá.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.12.11. 22:17

mpt írta:
A 45 fokban (vagy akarmennyire) dontott gombtukor pedig minden lesz, csak nem hasznalhato.
Maximum egy Gregory-rendszerhez hasonlot tudok elkepzelni belole, de az meg nem eri meg a faradtsagot (es ott se gombtukor van)

--mpt


De ha kilépünk a Newton és egyéb, a fényútba helyezett segédtükör megoldású rendszerek világából, akkor gömbtükrökkel meglepően egyszerű módon kiváló távcsövet építhetünk. Például Yolo-t. :D
Mellékelek egy tervet. Jó, Jó! Mondhatjátok, a főtükör nem gömbtükör, hanem toroid!
Igazatok van, de annyira kevés torzítás kell a gömbtükörnek, hogy egy mechanikus feszítővel (amit nem nehezebb elkészíteni, mint egy tükörtartót) gyerekjáték. A jusztírozás szintén. A segédtükör viszont gömb.
Biztos vagyok benne, hogy egy kezdő csiszoló is hamarabb elkészítené, mint egy kiváló fényerős Newtont.
Feltéve, ha van 9 méter hosszú nyugodt hely, ahol vizsgál. ;)
Természetesen kisebb tükörre is áttervezhető, akkor nem kell akkora helyiség hozzá.

Lehet modellezni,(finomítani) meglepően jók a paraméterei.

yolo.jpg
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.12.11. 22:34

Ez melyik program is, amivel szimulálod ? Honnan tudom letölteni ? Kösz, már csak a tanulmányozás végett is jó lenne, azzal is tanul az ember valamit.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.12.11. 22:47

tobe_ írta:Ez melyik program is, amivel szimulálod ? Honnan tudom letölteni ? Kösz, már csak a tanulmányozás végett is jó lenne, azzal is tanul az ember valamit.


http://bhs.broo.k12.wv.us/homepage/alum ... inspot.htm
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”