Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.01.30. 11:45

berenteb írta:"Kifordított paraboloid" árnyékrajz akkor jön létre ha olyan ellipszoidot állítunk elő, - ami úgy jön létre ha az ellipszist a kistengelye mentén forgatjuk meg. Ezt hívják oblate ellipsoid-nak, vagy oblate-spheroid-nak.
Ilyen a főtükre a Wright távcsőnek például.
Ha az ellipszist a nagytengelye mentén pörgetjük meg akkor a "sima" ellipszoid felület jön létre.
Ilyen a főtükre a Dall-Kirkham-Cassegrainnek is. Itt egyszerűen kb. 90% körüli paraboloidot kell készíteni, hogy pontosan milyet az képletekből számolható.


Hát nem tudom. Imre azt írta az első levelében, hogy c 0,9
ami pozitív oblate ellipszoid. a c -0,9 lenne a prolate ellipszoid ami 90%-os parabola. Vagy én keveredtem bele?
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.01.30. 16:14

Elnézést kérek, mindkettőtöktől. Nem voltam elég figyelmes, és hol - előjellel, hol meg nélküle hivatkoztam a konstansra. Ez abból fakadt, hogy amikor a kérdést fogalmaztam a Spotplotter program volt elöttem, abban viszont ellentétes előjellel kell beírni a konstansokat, kivéve a 0-át, mert azt viszont pozitívan! Ott van egy kis keveredés a konstanssal, de ha magam számolok vele, akkor már természetesen a negatív előjelű a hosszabbik tengely körül forgatott ellipszis, a prolate felület konstansa. Attilla segítségét köszönöm, és elnézését kérem a pontatlan megfogalmazásomért, mert azzal megtévesztettem. Igyekszem legközelebb minden kérdést pontosan feltenni, hogy egyértelmű legyen.

Ha már Béla pontosított, akkor kérdezném, hogy mi a véleménye a tükrökkel történő negyedelésről? Volt-e korábban hasonló nehézséget okozó esete, és hogyan oldotta meg a mérést? Feltéve, hogy a válasz nem az, hogy vegyek egy interferométert. Csak egyszerű házilagos eszközre gondoltam, pl. maszolás, vagy esetleg valami más trükkös módszert talált ki hasonló esetre.

Ha már az oblate ellipszoidról is szó esett, akkor annak a fókuszait hogyan lehet kimérni? Ahogy Attila által mutatott rajzon látom, hogy ott a kistengely végére helyezik a tükröt, de ott meg nem tudom a közelítő gömböt beleképzelni a dologba. Az oblate forgási ellipszoid felületére kívülről símul rá a gömbfelület? A símuló gömb közepe ekkor nem esik rá a fókuszokat összekötő egyenesre. Ebben az esetben is úgy kell értelmezni a sugarat, mint a prolate ellipszoidnál?

Közben találtam egy rendkívül jó összeállítást, szinte minden benne van szépen rendezve ábrákkal:
http://www.telescope-optics.net/index.htm

Amit nem találtam benne az a Béla által említett Wright távcső, ami szintén érdekel. Esetleg egy linket kérnék, hogy hol találok róla teljes leírást? Köszönettl előre is. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Hajdu Róbert
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2013.01.30. 18:43

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Hajdu Róbert » 2013.01.30. 19:32

Sziasztok!

Tudom bagatell kérdésnek tűnik, de hol lehet ( és mennyiért ) megfelelő átmérőjű, vastagságú és minőségű üveget venni?

Az elmúlt hetekben oktató videókat és cikkeket olvasok teleszkóp készítésről és majd valamikor szeretnék belevágni.
Kíváncsi lennék, hogy mennyi pénz kell, hogy belekezdjek a projectbe. :)

Hány cm -es tükörben gondolkozzak, ha az a célom, hogy a szaturnuszt viszonylag szépen, kivehetően, élesen lássam?
Azt olvastam, hogy ehhez minimum 100-150x -es nagyítás kell ( megfelelő fény mennyiséggel* ) és ezt 8-10 inch -es tükörrel lehet elérni.
* Azt olvastam, hogy jobb optikával (eyepiece) el lehet érni nagyobb nagyítást is könnyedén, de lecsökken a fény mennyisége és homályosabb, szemcsésebb, rosszabb minőségű lesz a kép. Tehát nem jobb optikával, hanem nagyobb tükörrel lehet szebb képet összehozni.

Nyilván nagyon kezdő vagyok még, de előbb-utóbb szeretnék majd belekezdeni a nagy teleszkóp építési projectembe. :):)

Köszönöm előre a válaszokat!

Robi
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.01.30. 20:30

Szia Róbert!
Ez a téma csak kisebb részben érinti a tükörkészítést, ezért a "Házi tükörtől a kész távcsőig" rovatban megpróbálok válaszolni.
Maradjon meg ez a rovat a csiszolóknak, tán hamarosan Neked is! :)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.01.30. 21:38

mizar írta:... Minden zónamérést értékelő program, (pl. figure xp) lehetőséget ad különböző conic constans beállításokra, és megadja a pontos késél távolságokat. Csupán késél vizsgálattal nem lehet pontosan a zónánkénti pontosságot ellenőrizni. Oda zónamérés kell minimum.

Lehet, hogy ez lesz a vége... Mégsem a fókusznegyedelős tükrözés, uigyanis ahhoz sejtésem szerint két pontos síktükör kell. Egy még lenne, de kettő, már nincs a szükséges méretben. Egy 230mm átmérőjű prolate, azaz C=-0,9 -es parabóloidhoz nagyon közeli tükör esetében vajon hány körben és azon belül hány szegmensben kellene ellenőrizni a felületet, hogy megbízható eredményt kapjak? Az ezzel kapcsolatos másik kérdésem, hogy hogyan lehet nagyon pontosan bemérni a kapott fókuszokat? A legélesebb képre meglehetősen nehéz mindig ugyan úgy ráállni, elég nagy a bizonytalanság! Megpróbálom az említett figure xp programban lekérdezni az értékeket, de még tanulnom kell a kezelését, soha nem használtam. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.01.31. 06:12

Imre írta:Egy 230mm átmérőjű prolate, azaz C=-0,9 -es parabóloidhoz nagyon közeli tükör esetében vajon hány körben és azon belül hány szegmensben kellene ellenőrizni a felületet, hogy megbízható eredményt kapjak? Az ezzel kapcsolatos másik kérdésem, hogy hogyan lehet nagyon pontosan bemérni a kapott fókuszokat? A legélesebb képre meglehetősen nehéz mindig ugyan úgy ráállni, elég nagy a bizonytalanság! Üdv. Imre


Ha, nincs interferométer, akkor a legpontosabb mérést a Caustic-teszt adja. Ehhez azonban olyan Focault teszter kell ami x-y irányban is 0,001mm pontossággal mér. Jómagam, csak elméletben foglalkoztam ezzel a teszttel, mert időközben elkészül az interferométer. A hagyományos Couder teszthez F/3,4-nél használnék 7-8 zónát. Persze a hátránya ezeknek a módszereknek, hogy nem látni a felületet egyben. A Caustic- tesztnél sem, ott kicsit más a zónák kialakítása, ha jól emlékszem kicsi köröket kell vágni az ernyőre.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2013.01.31. 07:20

Kedves Imre!
Kérdezed, hogy volt-e dolgom, - tesztelésem ellipszoid tükörrel, ill. síktükrökkel negyedeltem-e
a sugármenetet. A válaszom röviden: nem.
Most azonban 250-es Dall-Kirkham Cassegrain-t csiszolok, ahol a főtükör ilyen ellipszoid.
Ha Te is ilyen optikát csiszolsz, - és nincsen interferométered, akkor a főtükör teszteléséhez én
azt javasolnám, hogy az ellipszoid távolabbi fókuszába rakjad a műcsillagot, a másikban tesztelnél
síktükörrel merőlegesen kihozva a fókuszt. A domború segédtükröt kontakt-interferenciával gyönyörűen
lehet tesztelni.
A Cassegrain rendszerek rugalmasak, az egyik felület módosításával utána lehet menni a másiknak
ha azok nem zónahibásak.

Üdv. Béla
Sz B
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2009.09.24. 10:55

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sz B » 2013.01.31. 18:57

Tudom, hogy a tükrök sokfélék lehetnek. Magam is megpróbálkoztam annak idején kézi csiszolással. Most aktuálissá vált egy egyszerű forgási paraboloid felület csiszolása. Kiötlöttünk erre egy szerkezetet, ami csak ezt tud csiszolni elvileg, illetve rögzített állapotában gömb felületet. Érdekes lehet itt, vagy hagyjam annyiban? Nem szokványos tükörcsiszoló gépről van szó.(-A szerkezet elvileg működőképes, de a megvalósítás még hátra van!)
Üdv: Sz B
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.01.31. 22:01

berenteb írta:... 250-es Dall-Kirkham Cassegrain-t csiszolok, ahol a főtükör ilyen ellipszoid.
Ha Te is ilyen optikát csiszolsz, - és nincsen interferométered, akkor a főtükör teszteléséhez én
azt javasolnám, hogy az ellipszoid távolabbi fókuszába rakjad a műcsillagot, a másikban tesztelnél
síktükörrel merőlegesen kihozva a fókuszt.

32 m körüli a távoli, és 80 cm a közeli fókusz. Az rendben, hogy a közelit egy picike síktükörrel ki lehet hozni oldalra 15 cm-t, és már nincs a tökör elött, de hogy tegyek a 32m-es távoli fókuszba fényforrást, műcsillagot? Ha nem negyedelem, akkor el sem fér a lakásban.
Sokat gondolkodtam erről, és arra jutottam, hogy a legbiztosabb és leggyorsabb módszer ebben az esetben a felület minél sűrübb maszkolása és a szegmensek fókuszának megmérése.
berenteb írta:... A domború segédtükröt kontakt-interferenciával gyönyörűen
lehet tesztelni.
A Cassegrain rendszerek rugalmasak, az egyik felület módosításával utána lehet menni a másiknak
ha azok nem zónahibásak.

Ez a kontakt-interferencia az egymásra helyezett felületek között lép fel? Ezek szerint kell egy homorú ellendarab, amit mérni egyszerübb, és ehhez lehet "kontaktolni" a domború tükröt? Ezt így képzeljem el?

Kedves Béla! Valóban abban mesterkedem, hogy egy ilyen főtükröt készítsek. Alább a tervezetem adatai mutatják, hogy mi lenne belőle. Kérdésem, hogy 0,5 fok-ban F/2,5 is elfogadható lenne 283 mm-es tükörrel?

Üdv. Imre

Kód: Egész kijelölése

WinSpot V0.95c                       236mm_F3_1fok_sik_ellipszoid

 4 surface design

 Type         Radius        CC/Rsag       Tilt          Separation

 0             1600          0.9           0             749.66
 0             0             0            -45            155
 0            -356           0             0             310
 0             439           0             0             527.5429
 0             0             0             0            focal plane

 Aperture 236 mm         Field 1 Degrees     f/-3.00

 Designer: Ferenczi Imre 236mm F/3 sík komamentes 1 fok
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2013.02.01. 07:27

Kedves Imre!

Kérlek mellékeld a Winspot-ból kimentett sugármenetet, mert ez így nekem nem áll össze,
hogy mi is akar lenni.

Üdv: Béla
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”