Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.11.09. 11:02

Üdv!

Ma reggel frissen szerzett képcső és bontásának kellékei.
Művelet előtt
képcső2.jpg


és után.

képcső1.jpg


Időtartam 2 perc. Vastagság a szokásos 13mm a szélén, mélység 22 cm-en 5mm, ami több mint bíztató.
Ebből egy 25 centis f/3,5-f/4 körüli simán kijön.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.11.09. 12:13

Sanyi!

Kapsz tőlem is egy 70cm TV-t, ha érte jössz és megkínállak egy kis pálinkával is.
Az ajánlatom bárki elfogadhatja, ha Sanyi nemet mond. :P
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2012.11.09. 16:59

Bozsoky írta:Szia Attis!

Nagyon szimpatikus az általad említett teszt eljárás. Köszönöm, hogy megosztottad velünk. Bárcsak több időm lenne és én is kipróbálhatnák több, az eddigiekben általam ismert módszert. Nem mondom, jó optikákat tudtam, tudok ezekkel is készíteni, de érdekelne, hogy más szemszögből ugyanazt a tükröt vizsgálva milyen lesz az összehasonlítási eredmény. Van valahol magyar vagy angol leírás, ami részletezi a Waineo Null tesztet?

Üdv:Jani


Hello,

Nagyon jó holland nyelvű leírás van ezen a linken, pontosabban egy része angolul van, innen lehet letölteni a Waineo nevű programot is, ami kiszámolja a távolságokat, egy adott parabolára, a gömbhöz képest:

http://oviraptor2.no-ip.org/atm/index.p ... -null-test

Aztán angolul:

http://www.telescope-optics.net/waineo_null_test.htm

http://www.bbastrodesigns.com/waineo.html

Én is olyan parabolát teszteltem amiről tudtam, hogy jó.
A gömbnek pontosnak kell lennie. A végén én is megmértem interferométerrel és az Openfringe-el kiértékeltem. A gömb pontosságáról ,nem sok szó esik a szakirodalomban. Én addig políroztam, amíg már nem láttam benne olyan felületi hibát amit ki tudok még polírozni.

Megjegyezném, hogy a Ronchi teszt már akkor teljesen egyenes rácsképet mutatott, amikor még használhatatlan volt a tükör.

Az én tükröm a 260mm átmérőből 200mm-t használ egy 400mm-es f/4-es parabola tesztelésekor.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.11.09. 17:04

Stefi írta:Sanyi!

Kapsz tőlem is egy 70cm TV-t, ha érte jössz és megkínállak egy kis pálinkával is.
Az ajánlatom bárki elfogadhatja, ha Sanyi nemet mond. :P


Bakker, kedden ott voltam! De jövő héten ismét arra járok. :)
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2012.11.15. 13:35

Sikerült a monitorom képcsövéről leválasztani a frontüveget. Imre ajánlatát követtem a kalapácsolást leszámítva, mert amikor este elkezdtem vele harangozni, abba is hagytam, nehogy a szomszéd néninél kiverje az akció a biztosítékot...:) Hőlégfúvóval rámelegítettem az üvegvágós karcokra és pattant is életveszélyesen, teljesen kiszámíthatatlanul minden irányba, még hűlés közben is...De kész van eddig, feszültséget nem találtam benne. Úgy 20mm vastag lehet, hétvégén megpróbálok kifűrészelni belőle egy 25cm körüli átmérőjű alapanyagot.:) Már megvan hozzá a szerszám is. A frontüveg szinte sík, aminek nagyon örülök!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.11.19. 18:38

No fojtattam a polirozàst.. Szurok most jobbnak tünik, mint 3 hete... Akkor érzésem szerint túl puha volt.. Gyanítom ezért nyalta le egy kicsit a peremet... Ma kb 1 óràt melóztam vele, de még mindig peremkopottnak tünik.. Mit lehet tenni peremkopàs ellen? Hogyan lehet eltüntetni? Igaz van még idöm, mert még az elején vagyok a polirozàsnak...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.11.19. 20:27

attila dezső írta: Mit lehet tenni peremkopàs ellen? Hogyan lehet eltüntetni? Igaz van még idöm, mert még az elején vagyok a polirozàsnak...


Szia!

Azt írom, ahogy én csináltam. Más biztosan másképpen.
Rendesen peremkopott volt, (nem egyszer, nem kétszer :D ahogyan illik) tipikusan horgasan jött lefelé a széle, fókuszon kívül.
Kemény szurokkal kell, ha puha, akkor nem fog menni. 1/3-ad húzások, de oldalra is kell mozogni, módjával. Kb a szokásos 1/4 távolságban. Viszont variálni kell hosszú egyenes húzásokkal, oldalmozgás nélkül. Majd visszatérni az 1/3-ad mozgatásra. És elég keményen nyomni. Szerszám alul, tükör felül. A szurok olyan kemény legyen, hogy kb 15-20 perc extra nyomás után se záródjon össze a barázda. Kb 15 perc után nézzél rá ráccsal. Ha elkezdett mélyülni, akkor a hosszú húzást hagyd el. Lehet tempósan csinálni. Természetesen forgatni, forgatni, forgatni. 30 perc alatt "ki lehet szedni" a peremkopást. A felület nem lesz valami szép, de visszaáll a gömb, azután finomabb polírozással majd sima lesz.

Üdv.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2012.11.20. 15:05

" Mit lehet tenni peremkopàs ellen? Hogyan lehet eltüntetni? Igaz van még időm, mert még az elején vagyok a polirozàsnak"


Hali!

Ez az egyik legrohadtabb hiba, amiben nekem is volt és néha van is részem. Még a legkörültekintőbb eljárás esetén is előfordulhat és gyorsan jön létre a hiba.

A javítására 2 klasszikus optikusi megoldást tudok javasolni. Tudományosabban:

1. Tükör alul és kisebb kb 75%-os szerszám felül. Puhább szurokkal. Nagyon lassan kell forgatni a tükröt folyamatosan (1-3 fordulat/perc- 2-2,2mm/5 perc benyomódású szurokkal) viszonylag kb 5-6 vagy ennél több kg tömeggel terhelve) és egyenes szabad mozgással húzni hagyni a szurokszerszámot. Tehát szerszám szabadon fut. Szurokszerszám teli. Egyenes húzás kb a centrumban, nagyobb kilengéssel, ami kb 1/4 tükörátmérő.

Ez egy gyorsabb és alaposabb eljárás és figyelni kell 10-15 percenként a felület változást, szükség szerint módosítani.

2. Teli szerszám alul, szurok szintén puha a fentiekben megadott módon. A kilengés 1/4-ed tükörátmérő egyik vagy másik oldalra, ahogy lehet. Nagyobb tömeg felül, lassú mozgással szintén.



Mindkét esetben javasolt a terem hőmérsékletnek 22-23 C fok állandónak lennie. Szerszámokat és tükröt áztatni langyos kéz meleg vízben, aztán nekiállni. A polírozóanyagot módjával használni (de azért legyen)

Az eredmény:

Pár óra (lehet 5 is) alatt akármilyen peremkopás visszahozható. A felület egységes, hibamentes gömb lesz. Ugyanis a peremhez közel kialakul egy púp, ami anyagfelesleg tulajdonképpen és elválasztja a gömböt a jelenlegi felülettől. Ha ettől nem szabadulunk meg, hiába az erőlködés. Hiba hiba hátán. A texerau könyvben oldalra ki 1/4 lassú mély, erős húzások. Hasonló az eredmény és máés a technika. Lassabb, viszont igen szépen polírozott felületet fogsz kapni hiba nélkül az első 2 technikánál. Nekem bejött.

Viszont. Ez az eljárási mód egy rádiusznyújtással jár, tehát peremkopás mértékétől függően a tükör fókusza hosszabb lesz. Akár 2-3cm-el is. De! kijavítottad a peremkopást és nem kell nekiállni újabb 20 órát polírozni. És az RMS-ed is igen jó lesz a végére hidd el. :-)

Én egy F/4-es 25centis perem kopott tükröt így 5 óra alatt hoztam vissza gömbre. Mekkora volt a peremkopás mértéke? A perem 4mm-rel hosszabb fókuszt produkált, a többi zónához képest. Ez a "halálperemkopás" kategória. De életre kelt a tükör.

A fenti kettő javaslatot az optikai gyárakban szokták használni, egyedi, nagy átmérőjű optikák javításához.
Nekem is úgy árulták el.


Jani
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2012.11.23. 09:58

Sziasztok!

Sikerült kivágni a monitorom képcsövéből egy korongot. Igaz, nem egy óra alatt, hanem úgy 2-3 és rendesen izomlázam lett a vállaimban:).
Közben azt is megtanultam, hogy a képcsövet is forgatni kell, mert a felém eső oldalon akaratlanul is jobban nyomtam, így hamarabb átértem...
A korong két oldala megközelítőleg sík, vastagsága 18mm, átmérője nagyjából 250.
Majd ha nekiállok csiszolni, egy rádiuszos öntvény-pogácsa lesz az ellendarab egy kedves ismerősön jóvoltából.
Ilyenen még nem csiszoltam, de ha már egyszer megvan, használni fogom és kíváncsi vagyok, miket fogok tapasztalni....:)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.11.23. 10:47

TZ írta:Sziasztok!

Sikerült kivágni a monitorom képcsövéből egy korongot. Igaz, nem egy óra alatt, hanem úgy 2-3 és rendesen


Ez nagyon profi munka! Gratulálok.
Mégis igaz a mondás: "Egy bolond százat csinál" :lol:
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”