Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2012.09.04. 21:40

mizar írta:
m4k3r írta:
mizar írta:Biztos, ami biztos, én öntenék egy 5-6 centi vastag korongot fehércementből azonos átmérőben.
Nekem működik, most is azt fogom tenni a 22 centis üveghez. (Nem szívatom magam többet a kisebb üveggel) :lol:


Ez a greslapos megoldás?


Nem tudom, hogy mire gondolsz? Most polírozásról beszéltünk, ahhoz nem kell greslap.


Akkor csak simán kiöntöd fehércementből az ellendarabot és azon készíted el a szurok tárcsát?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.09.04. 21:53

Akkor csak simán kiöntöd fehércementből az ellendarabot és azon készíted el a szurok tárcsát?


Így van, de ráöntöm a kicsiszolt homorútükörre, hogy domború legyen. Ha kicsi a mélység akkor akár sík is lehet, ezt nem fontos megcsinálni. A greslap szerszámot vagy üveget amivel csiszolok, ha lehet akkor nem használom polírozásra, mert kaptam már karcot, és nagyon morcos voltam amikor le kellett vakarni róla a szurkot, hogy újra csiszolni tudjak vele.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.09.05. 15:20

mizar írta:
Akkor csak simán kiöntöd fehércementből az ellendarabot és azon készíted el a szurok tárcsát?


Így van, de ráöntöm a kicsiszolt homorútükörre, hogy domború legyen. Ha kicsi a mélység akkor akár sík is lehet, ezt nem fontos megcsinálni. A greslap szerszámot vagy üveget amivel csiszolok, ha lehet akkor nem használom polírozásra, mert kaptam már karcot, és nagyon morcos voltam amikor le kellett vakarni róla a szurkot, hogy újra csiszolni tudjak vele.


A cementet nem vonod be semmivel? Nem engedi el a szurkot?
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.09.05. 19:43

No, ez engem is érdekel, mert lehet, hogy eddig elbaltáztam valamit. Még az is lehet, egyszer hogy újabb próbát teszek!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.09.06. 08:01

zozee írta:
mizar írta:
Akkor csak simán kiöntöd fehércementből az ellendarabot és azon készíted el a szurok tárcsát?


Így van, de ráöntöm a kicsiszolt homorútükörre, hogy domború legyen. Ha kicsi a mélység akkor akár sík is lehet, ezt nem fontos megcsinálni. A greslap szerszámot vagy üveget amivel csiszolok, ha lehet akkor nem használom polírozásra, mert kaptam már karcot, és nagyon morcos voltam amikor le kellett vakarni róla a szurkot, hogy újra csiszolni tudjak vele.


A cementet nem vonod be semmivel? Nem engedi el a szurkot?


Nem.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2012.09.06. 08:38

Sziasztok!

Én ugyan még csak egy tükröt csiszoltam (165/1200), de az ismétlődő karcok miatt eleve nem az üveg ellendarabra öntöttem a szurkot - ami jól is jött, mert 10 ó polírozás után szereztem 3 jó karcot, ezért visszatértem durvább porokhoz. Más kérdés, hogy a karcok kicsiszolása és újrapolírozás után ismét jött 2 karc, ami benne is maradt a tükörben, szóval nem tudom, megérte-e...:). Szóval sima mázas csempéből sarokcsiszolóval kivágtam egy korongot és erre készült a szuroktárcsa. Acéllapot akkor nem tudtam beszerezni megfelelő vastagságban, felesleges csempe meg van minden háztartásban :). A tükör nem lett rossz, de majd igyekszem összehasonlítani a polírozás folyamatát Tarjánban elkezdett /domború ellendarabra öntött szuroktárcsa/ tükröm polírozásával.

Zoli
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

enter

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2012.09.07. 20:29

Sziasztok!

Ismét létezem, van netem 1 hónap után. Elköltöztünk családi házba, van fűthető műhelyem, nagyfrekvenciás AWI hegesztőm (Argonvédőgázas Wolframelektródás, Ívhegesztőm) így tudok ipari minőségbe alumíniumot, rezet, saválót.... szóval bármit hegeszteni. Illetve homokfúvó kamra is készülőben van. Így egy könnyűszerkezetű aluvázas 80 centis távcső összerakása nem okoz problémát ezután. Szóval sok minden történt velem és jóirányban. Ja és a hab a tetején! Kaposvár szélén a zselici égbolt alá költöztem, ahol a 16 magnitudós csillagokat az ágyamból a közkivilágítás mellett is szépen lehet látni. :-)

Üdv:Jani
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.09.08. 12:38

Sziasztok!

Azt hiszem, érdemben be tudok számolni a TV képcső projektről, hátha érdekel valakit.
Az üveg kivágását, a várható problémákat már korábban leírtam. A képcső, ami rendelkezésemre állt, nem éppen sík, sőt, igen domború-homorú volt. A 22 cm átmérőhöz 7 mm mélység társult, ami F/1 körüli érték. Gránitszerszámot készítettem a meglévő homorulathoz, és nekiláttam a csiszolásnak. Senkinek ne legyenek illúziói! Emberes küzdelem volt, nagy csatát vívtam az üveggel, mire sikerült visszalaposítanom, és gömböt faragni belőle. Nyelte a 80-as port rendesen. A gránitszerszám kitűnően vizsgázott, a finomcsiszolás szokatlan volt az üvegszerszámhoz képest. Jobban elszívja a nedvességet, valamint gyakran karcolgat. A 800-as por után is maradtak karcok, de nem mélyek, a polírozáskor eltűnnek. Mélyebb karcokat is kipolíroztam már. A szuroktárcsa fehércement hordozón van, és a szűk 1 óra polírozás utáni rácsképet tettem fel. Sajnálom, képtelen vagyok normális rácsképet fotózni, a valóság ettől jobb, középen nincs hiba, csak a fotón. Teljesen egyenletesek az ívek a peremig. Látható, hogy mélyebb lett, mint a gömb, de nem hiszem, hogy a tökéletes gömböt fogom megcélozni, lévén a paramétere: 220/700.
Nem ezt a lovat akartam, de ez lett belőle. És ha azt is leírom, hogy az üveg vastagsága 8 mm a szélén, közepén 10 mm körüli, akkor azt hiszem, hogy átértékelem a vastagság/csiszolhatóság eddigi szabályait. Az anyag egyébként báriumtartalmú optikai üveg, (olvastam), ami a BAK-4 üveghez hasonló. Azt hiszem, ez önmagáért beszél.
Most sok-sok munkaóra polírozás következik, aztán parabolizálás. Zónamérést mindenképpen mutatok majd, de készül az interferométer is, remélem, azzal is sikerül mérni addigra. Ha nem, akkor csak segít valaki. ;)
Mivel nem fotózok, nincs korrektorom és korrigált okulárom sem, nem tudom, hogy mit kezdek egy F/3-as tükörrel, amely kiváló anyagból készül, 2 perc alatt lehűl, nem tágul, nem zsugorodik, a feszültsége nulla és hatalmas égterületet fog mutatni.
Ha jól sikerül, megtartom, ha nem, akkor eladom. :D

1/ Tájkép csata után. A 80-as por.

csisz1.jpg


2/ A finomcsiszolás (400-as portól a műhelyben)

csisz2.jpg


3/ Az első rácskép

csisz3.jpg
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.09.08. 12:41

Így tudom folytatni:

4/ Szuroktárcsa 5 cm-es fehércement hordozón

csisz4.jpg


5/ 22 cm-es 8 mm vastag F/3-as tükör

csisz5.jpg
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2012.09.08. 12:50

Sándor!

Le a kalappal!!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”