Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2011.06.22. 17:33

Kukac!

A finom mozgatónál 0,1fordulat/perc van az eq5-nél. Tehát ahol a kis szíj van ott annyira kicsi erőkifejtés van hogy esélytelen megcsússzon. Egyébként semmi szerszámom nem volt (csavarhúzó,kés, fogó kivételével) ezért ez a áttétel egyben volt, csak letörtem a többit ami rajta volt.
A felfogató lemez is úgy lett kézzel törve és hajlítva, és ahol lyuk volt ott lett felfogatva.
Az egész spontán jött, ahogy adta az itthon talált anyag.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.06.22. 17:51

Stefi írta:Kukac!

A finom mozgatónál 0,1fordulat/perc van az eq5-nél. Tehát ahol a kis szíj van ott annyira kicsi erőkifejtés van hogy esélytelen megcsússzon. Egyébként semmi szerszámom nem volt (csavarhúzó,kés, fogó kivételével) ezért ez a áttétel egyben volt, csak letörtem a többit ami rajta volt.
A felfogató lemez is úgy lett kézzel törve és hajlítva, és ahol lyuk volt ott lett felfogatva.
Az egész spontán jött, ahogy adta az itthon talált anyag.


A nyomaték a fontos a szíj megcsúszásánál, és nem a fordulatszám. Vigyázz, mert ezek fordítottan arányosak, tehát a nagyon pici fordulatszámnál van a legnagyobb nyomaték! De ha jó a konstrukció és
nem kened össze zsírral, meg nem locsolod, mint egy virágot, nem lesz gond.
eke
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2009.12.19. 12:03

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: eke » 2011.06.25. 09:24

Üdvözlök mindenkit!

Látom sokan a segédtükröt sziloplasztal fogatják fel...
Én is ezen gondolkozom, de nem húzza meg valamelyest a tükröt?
Egész felületen ragasztjátok vagy körben?
Köszönöm a válaszokat.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.06.25. 11:48

eke írta:Üdvözlök mindenkit!

Látom sokan a segédtükröt sziloplasztal fogatják fel...
Én is ezen gondolkozom, de nem húzza meg valamelyest a tükröt?
Egész felületen ragasztjátok vagy körben?
Köszönöm a válaszokat.


Én ezt használom, nem az ecetsavas szilikont.
Eddig semmi gond. (Nem is volt soha) 3 db borsónyi kupac és kész.
http://www.soudal.hu/termekshow.php?pos=167&kat=42
eke
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2009.12.19. 12:03

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: eke » 2011.06.26. 08:03

Végül is vettem egy nagy levegőt, és felragasztottam. Majd meglátom hogy teljesít...
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2011.07.12. 17:53

Egy olyan kérdésem lenne, hogy volna értelme egy hosszú fókuszú Newton távcső méretének rövidítése céljából hasonlóan megépíteni, mint egy cassegrint.
Itt arra gondolok, hogy ugyanúgy ki lenne fúrva a főtükör és a s.tükör nem nyújtana semmit. (bár az már csak a s.tükör felületén múlna)
Ezzel a rendszerrel fele akkora tubus is elég, de gondolom akkor már a s.tükör mérete is, fele akkora fényerős tükör méretével megegyező lenne. (tehát f/10 helyett egy f/5ös rendszernek megfelelő nagyságú s.tükörre lenne szükség)
Ki lehet fúrni a főtükröt kész állapotban is?
Egy ilyen rendszernél megmaradna a f/10es rendszer előnyei? Gondolok itt a fókuszálási és kollimációs beállításokra egy f/5el szemben. (persze a kitakarást leszámítva, mert az odavész ennél a rendszernél)
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.07.12. 18:23

Stefi írta:Egy olyan kérdésem lenne, hogy volna értelme egy hosszú fókuszú Newton távcső méretének rövidítése céljából hasonlóan megépíteni, mint egy cassegrint.
Itt arra gondolok, hogy ugyanúgy ki lenne fúrva a főtükör és a s.tükör nem nyújtana semmit. (bár az már csak a s.tükör felületén múlna)
Ezzel a rendszerrel fele akkora tubus is elég, de gondolom akkor már a s.tükör mérete is, fele akkora fényerős tükör méretével megegyező lenne. (tehát f/10 helyett egy f/5ös rendszernek megfelelő nagyságú s.tükörre lenne szükség)
Ki lehet fúrni a főtükröt kész állapotban is?
Egy ilyen rendszernél megmaradna a f/10es rendszer előnyei? Gondolok itt a fókuszálási és kollimációs beállításokra egy f/5el szemben. (persze a kitakarást leszámítva, mert az odavész ennél a rendszernél)


Amire gondolsz, az a kvázi Cassegrain -rendszer A távcsőben a segédtükör egy síktükör, az átmérője a főtükör átmérőjének a 60%-a, helye a főtükör fókusztávolságának a fele.
A te 250mm-es tükröd átmérőjének 60%-át kitevő síktükörre van szükséged!!!
Átfúrni lehet, de 100%, hogy az üvegben menetközben fellépő feszültség eltorzítja a kész tükröt.
Szerintem nem játható út.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2011.07.12. 18:32

Igen, ezt benéztem! A fénykúp az sokkal szélesebb még a fele fókusznál, nem olyan mint egy eleve rövidebbre csiszoltnál.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.07.12. 18:50

Esetleg Nasmyth rendszerben két síktükörrel érdemes lenne próbálkozni
Ott nem kell fúrni a főtükröt de a jusztír biztosan nehezebb, és van+egy tükröző felület
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2011.07.13. 08:14

És, ha átépíted Brachyt-féle ferdetükrösre?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”