GOTO mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.04.07. 18:32

Ankalimon, őszinte részvétem.
Valószínűleg még a héten megjönnek az új motorjaim...
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2021.04.09. 07:45

Sziasztok!
Nem biztos, hogy azonos hiba, talán csak gondolatébresztésként. Nekem az eq3-2 goto csinált ilyet, elkezdett a rekta tengely pontatlankodni, majd egyszer csak megállt. Bekapcsoláskor megmoccan, majd csend, hibajelzés persze semmi. Cseréltem motorvezérlő IC-t, elsőre arra gondoltam, hogy az szállt el. Agyon mértem az egészet, látszólag semmi baj, mégsem ment.
Nem tudom, hogyan jutottam el a kvázi megoldásig (a gyökérokot fáradt voltam tovább kutatni): az RA motort el kellett szigetelni a mounttól, valamin keresztül letestelte a motorvezérlőt. Betettem szigetelő alátétet a motor csavarjai alá és azóta szépen megy.
Frigyes
Üdv: Frigyes
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.04.09. 14:31

Vizi Péter írta:
2021.04.07. 18:32
Ankalimon, őszinte részvétem.
Valószínűleg még a héten megjönnek az új motorjaim...
Huh.
Kicserélték a vezérlőpanelt és megjavult a dolog. Tegnap este élesben, terepen is kipróbáltam: remekül ment (egy jó kis maratoni Virgo galaxis-észlelés sorozat volt a teszt).
Ezek szerint van olyan, hogy a panelnek megy ki egy olyan egysége, ami a motorvezérlésért felel, miközben a többi része még működik vidáman...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.04.09. 14:34

Frigyes írta:
2021.04.09. 07:45
Sziasztok!
Nem biztos, hogy azonos hiba, talán csak gondolatébresztésként. Nekem az eq3-2 goto csinált ilyet, elkezdett a rekta tengely pontatlankodni, majd egyszer csak megállt. Bekapcsoláskor megmoccan, majd csend, hibajelzés persze semmi. Cseréltem motorvezérlő IC-t, elsőre arra gondoltam, hogy az szállt el. Agyon mértem az egészet, látszólag semmi baj, mégsem ment.
Nem tudom, hogyan jutottam el a kvázi megoldásig (a gyökérokot fáradt voltam tovább kutatni): az RA motort el kellett szigetelni a mounttól, valamin keresztül letestelte a motorvezérlőt. Betettem szigetelő alátétet a motor csavarjai alá és azóta szépen megy.
Frigyes
Ez érdekes. Az én panelemben van egy kis fém hajlított lemez, aminek elvileg hozzá kell érni az egyik motor nagy fémházához. Olyan földelés jellegűnek tűnik.
Most azt mondták a boltban, hogy az új panel beszerelésénél nem volt triviális, hogy a vezetékek mellett az is elférjen. Nem zárták ki, hogy a korábbi problémát az okozta, hogy egy vezeték becsúszott és akadályozta a földelést.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2021.04.09. 15:31

Lehet, hogy akkor panelt sem kellett volna cserélni, csak a fémlemezt érintkeztetni? :shock:
Én a saját panelemet agyon mértem, minden mérés azzal végződött, hogy a motorvezérlő kimenetén nem jelenik meg jel, ezért cseréltem az ic-t (feleslegesen). Arra egy percig nem gondoltam, hogy megnézzem, hogy esetleg letesteli-e azt valami. Szkóp hiányában ennyi fért ki a csövön, majd a véletlen segített rá, hogy mi a gond: kivéve és cserélve a motort elindult. Hurrá! Visszatéve megint semmi. Ezzel így elvoltam vagy egy órát, míg kigyulladt a kislámpa a fejemben. Most, ha rávisz a lélek, megkeresem, hogy min keresztül testel. de mivel megy, kicsi a késztetés. De ezek szerint Nálad is a motor földelése körül volt a kutya elásva. Lehet, hogy Péternél is ilyesmi, de mivel más elektronikák, nem tudom, ott hogy néz ki a belső világ.
Üdv: Frigyes
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.04.09. 16:45

Kiszereltem a panelt is és a régi motorokat is a mechanikából, a HEQ5 Pro-ban a motorvezérlő szigetelő alátéttel van az öntvényhez rögzítve.
Így próbáltam ki egy esetleges testelési hibát, most semmi nem testelhet le semmit.
A hiba megmaradt "Both axes...No response".
Az új motorok még nem jöttek meg sajna.
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2021.04.09. 23:18

Péter, őszintén szólva meglepődnék, ha a 2 új motor megoldaná a problémád. Nem nagyon szállnak el léptetőmotorok, pláne nem párban, ha meg igen, akkor annak az alaplapon is erősen látható nyoma van.
Végiggooglizva a hasonló hibákat angol nyelvű oldalakon amit találtam:
- kézivezérlő kábelei kilazultak: "In the course of setting the RA worm I had to loosen off the little control panel - several times. I decided to check all the connections behind it and discovered one of the wires from the hand control had come loose and also, the On/Off rocker switch was not working properly - an intermittent fault. A little soldering and a replacement switch and reassembled it. And everything worked fine. No more nasty messages." Amikor kipróbáltad a kézivezérlődet a másik mounton, csak a kézi egységet vitted, vagy a kábelével együtt próbáltad?
- L1 tekercs kinyiffan a panel sarkában, agol a 2 elkó mellett (talán 470uF) - csere panellel tesztelted, ez kiesik
- a 2 PIC mikrokontroller hal meg - az előzőhöz hasonlóan kizárható nálad
- a 2 elkó kiszárad - kizárható a cserepanel miatt
Szerintem a 2 új motorral ugyanez lesz. A kézivezérlő kábele OK? Amit fentebb angolul beidéztem, azt esetleg érdemes megnézni nálad, hogy fest.
Üdv: Frigyes
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.04.10. 01:08

Kösz, a kábel is cserélve lett. Tisztában vagyok azzal, hogy a motorok meghibásodása az uccsó dolog, de mivel MINDEN egyéb panel már cserélve lett plusz ellenőrizve a csatik, ez maradt a végére.
Majd meglátom.
Az a gyász, hogy a SW részéről nulla support van (írtam nekik is, nincs válasz). Se kapcsolási rajz, se semmi. Ködszurkálás.
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2021.04.10. 08:33

Sajnos sok gyártó nem tesz közzé kapcsolási rajzot, pontos specifikációt minden részletre kiterjedően, mert nem érdekük, hogy megjavíttasd. Csere és kész. A fogyasztói társadalom mocska. Hülye kérdés, de tápot is cseréltél? Ilyet produkálhat a rossz táp is, ha elfeküdt benne valami, nem ad le kellő áramot a motorok meghajtására, csak a logika él. Bocs, ha triviális és már rég meglépted, csak agyalok.
Üdv: Frigyes
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.04.10. 12:12

Tápcsere is megvolt, eleve használom akksiról is és épített tápról is.
Ha az új motorokkal is hibát jelez, a következő lépésben kiszerelem az egész cuccot a mechából és úgy fogok kontakthibát keresni, mert logika szerint már csak az lehet.
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”