GOTO mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.05.18. 14:44

Lovász András írta:
2021.05.18. 08:24
Vizi Péter írta:
2021.05.17. 21:33
Tanulságos...
Számomra mindenképpen! Maradok a térképednél Péter meg a dobsonomnál; az legalább arra néz, amerre én akarom! :D

Ez is egy vélemény, de akkor maradhattunk volna a kőbaltánál, mert azon kevés van ami elromoljon.
Szerintem egy precízen működő ( és követő) go-to bizony nagy áldás.
Emellett a csillagos ég ismerete azért alapkövetelmény.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.05.18. 19:34

Egyetértek Laci, nagyrészt viccnek szántam; ezt próbáltam jelezni a vigyorgó pofával...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: pisza » 2021.05.19. 06:39

Én akkor mondtam le a sima kézi Dobsonról, amikor vagy félórát kerestem az Uránuszt csillagszegény környezetben,és nem találtam meg. Ugye kis nagyítással kéne keresni, de úgy meg csak egy csillag. Nagyobb nagyítással meg szinte lehetetlen. Ha meg meg is volt, egy okulárcsere után már megint nem találtam, ha a fejem beleütöttem a távcsőbe elmozdult, kezdhettem elölről.
A haverom Goto mchanikája, 8 másodperc alatt odavitt, és azonnal lehetett észlelni. Amilyen kevés a csillagidőnk, már nem engedhettem meg magamnak, hogy távcsőmozgatással, és nem szemmeresztéssel töltsem el azt a kevés időt.
Ezért is raktam a dobsonomra ( már amikor még megvolt) Intelliscopot. Csak ajánlani tudom. 50 ropiért óriási kényelem.

Csaba
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.05.19. 08:10

Én is jártam már így az Uránusszal, de akkor még az eq5-tel és a fordított állású keresővel kínlódtam. Amúgy az én csövemben 50x-es nagyítással már jól elkülönül a csillagoktól, mert korongnak látom, 1,3° LM-vel ma már könnyen megvan. A keresőben is nagyon jellegzetes a türkiz színe.

Egy csupasz dobson se sokkal jobb, de lézer irányzékkal, egyenes állású keresővel, eq-platformmal, AZ és ALT fokbeosztással, egy planetárium app-al és némi szemmértékkel felfegyverkezve nincs ellenfél. :D

Az Intelliscope sem rossz, de ha platformot teszünk alá, akkor az nem zavarja össze? Anélkül (mármint a platform nélkül) meg ugye követni nem tud...
Mindent összevetve egy platform igaz drágább, mint az Intelliscope, de nagyon megéri a fenti kiegészítőkkel.

Megint az van, hogy nem vagyunk egyformák; én az észlelés mellett élvezem az odavezető utat is, a felfedezés élményét. Valaki meg abban leli örömét, hogy kéz érintése nélkül mozog a kukkerja. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
b4xter
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2020.09.04. 17:14

AZ goto motor controller fw update

Hozzászólás Szerző: b4xter » 2021.08.19. 15:36

Sziasztok,

AZ goto motorvezérlő (nem a handset!) firmware upgrade során a soros átvitel megszakadt. A leírás szerint sebaj, kezdjem elölről, nincs tragédia. Viszont akárhányszor próbáltam, a firmware loader azt mondja, nem tud csatlakozni a motorvezérlőhöz (PC direct módban van a handset, ahogy kell). Úgy tűnik, "téglásítottam" a mechanikámat... van valakinek esetleg erre ötlete?
Avatar
b4xter
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2020.09.04. 17:14

Re: AZ goto motor controller fw update

Hozzászólás Szerző: b4xter » 2021.08.21. 11:23

b4xter írta:
2021.08.19. 15:36
Sziasztok,

AZ goto motorvezérlő (nem a handset!) firmware upgrade során a soros átvitel megszakadt. A leírás szerint sebaj, kezdjem elölről, nincs tragédia. Viszont akárhányszor próbáltam, a firmware loader azt mondja, nem tud csatlakozni a motorvezérlőhöz (PC direct módban van a handset, ahogy kell). Úgy tűnik, "téglásítottam" a mechanikámat... van valakinek esetleg erre ötlete?
A jelek szerint túl sokan nem futottak bele ebbe a problémába, az egyetlen releváns találat ez a fórumbejegyzés volt a cloudynights-on. Ott azt írta a sorstárs, hogy sokadik próbálkozásra egyszercsak jó lett, minden tudományos magyarázat nélkül. Mivel makacs ember vagyok, és nem sok kedvem lenne egy új control boardot rendelni (ahogy néztem ebből a magyar kereskedőknek nincs is készleten, szóval .de vagy .uk webshopból lehet csak), hát elkezdtem én is a következő procedúrát:

1. táp bedug, a kézivezérlő kiírja hogy "RA/Azm... No response!" -- mintha nem is alt-az mechanika lenne :shock:
2. enter nyomkodás, míg beérek a utility menübe
3. PC direct mode bekapcsolás
4. MCFirmwareLoader indítás a számítógépen, MC version gomb, no response from motor controller...
5. táp kihúz, goto #1

És ezt így, végtelen ciklusban. Aztán a nagyon sokadik alkalommal egyszercsak nem azt írta indításkor a kézivezérlő, hogy "RA/Azm... No response!" hanem "Both axes... No response!" (magyarul felismerte, hogy egy alt-az mechanikával van dolga, de a két motort nem éri el. BINGÓ!). Utána MCFirmwareLoader, MC version gombra azt írta, nem tudja megállapítani a motorvezérlő verzióját, de mehet a firmware feltöltés, ha én is úgy akarom. Felment rendben, a két motor ismét zümmög, este kitelepülünk ha esni nem fog :D

Mindezeket csak azért írtam le, ha esetleg valaki hasonló jelenségbe fut, legyen valami támpont. Azt feltételezem, hogy nem csak ezt a konkrét AZ-goto mechanika érintett, simán lehet, hogy tetszőleges Skywatcher mechanikával bele lehet futni a problémába. Szóval nem szabad feladni, egyszercsak jó lesz.
Avatar
b4xter
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2020.09.04. 17:14

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: b4xter » 2021.08.26. 00:26

Már megint problémám van...

Szóval kb. egy hete firmware-t upgrade-eltem a Skywatcher AZ-GOTO mechanikámon (pontosabban annak a motorvezérlőjén), valamint a Synscan kézivezérlőn. Nem tudom, hogy van-e összefüggés (mindenesetre több mint gyanús), de azóta képtelen vagyok "betanítani" a mechanikát. Alt-AZ mechanika, a kézivezérlőn ennél fogva két csillagra lehetne alignmentet csinálni. Régen (mondjuk pár hete) ez úgy ment, hogy bedugtam a tápot, megmondtam az időt-dátumot, majd az alignment során az első csillagra ráálltam manuálisan, utána a második csillagra a mechanika szépen ráfordult, elég pontosan, a csillag általában bent volt egy 10mm-es okulár látómezőjében, és sima ügy volt az egész, alignment successful, boldogság. Az egész nem volt három perc, és mindig jó volt. Most az van, hogy beállítom az első csillagot, majd a másodikra elkezd ráfordulni a mechanika (érdekes, de többnyire a "hosszabb" útvonalat választja, erre mintha ügyelt volna régebben), majd 8-10 fokkal(!) mellé lő, mind vízszintes, mind függőleges irányban. Ha beigazítom és leokézom, akkor persze azt mondja, hogy kész az alignment. Bármit is választok ki utána a kézivezérlő adatbázisából, a goto szépen mellélő, éspedig SOKKAL az objektumnak. 6-10 fokos eltérésekről beszélek, ami tényleg jelentős. Ha rögvest az alignment után ráküldöm az elsőként beállított csillagra, azt sem találja el. Továbbmegyek: nem csinálok alignmentet, hanem beállítom vízszintbe és pontosan északnak a tubust, és bekapcsolom - régebben ilyenkor is egész hansználható volt a goto (ha nem is olyan pontos, mint a rendes alignment után), és az óragép is korrektül rajta tartotta a távcsövet azon az objektumon, amire manuálisan beállítottam. Na most ez sem megy :( Vízszint, észak, bekapcs, és mondom neki, goto Jupiter - mellélő vagy tíz fokkal.

Dátum, idő, koordináták pontosan be vannak állítva, szóval ez nem lehet a probléma forrása. Valakinek van esetleg ötlete?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.08.26. 07:28

b4xter írta:
2021.08.26. 00:26
Már megint problémám van...
...
Valakinek van esetleg ötlete?
Hali!

Az adott, konkrét kézivezérlőt nem ismerem, de a leírásod alapján tipikus áttételi arány hibának tűnik.
Azaz a vezérlőben más a motorok és a tengelyek közötti áttétel beállított mértéke, mint a valóságban.
Tehát vagy nem az adott mechanikához készült a letöltött (frissített) szoftver, vagy be kell állítani a konfigurációs menüben a tényleges áttétel mértékét.
Esetleg a léptető motorok (ha léptető motoros a cucc) pólusszáma (vagy egy teljes körülfordulásra eső lépések száma - tipikusan 200 vagy 400, ami 1.8°-os vagy 0.9°-os lépésszöget jelent) nincs jól beállítva.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.08.26. 08:29

Töltsd vissza a régi firmware-t.
Avatar
b4xter
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2020.09.04. 17:14

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: b4xter » 2021.08.27. 23:43

Vizi Péter írta:
2021.08.26. 08:29
Töltsd vissza a régi firmware-t.
Sajnos nincs meg sehol, bár nem adtam fel a kutatást. Elég egyértelműen a motorvezérlő firmware-e a ludas, játszottam vele kicsit soros porton, és lekérdezve pár paramétert (pl. :a1-re 0x185320-et ad, holott 0x155CC0 kéne legyen), az látszik, hogy nem annyi micro step van belekódolva fordulatonként, mint amennyi valójában kellene. Sajnos ez nem változtatható, tényleg vissza kellene tölteni a régi firmware-t. Ha nem lesz meg, akkor viszont motorvezérlő csere :(
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”