Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: pisza » 2018.01.07. 20:36

Sziasztok,
előzetesen hozzáteszem , hogy ezt a háromlábat csak fotókról ismerem, de tucatnyit gyártottam már, és mégannyit javítottam, vagy tuningoltam.
Biztos jó ez a G11 es mechanika, de egy szabolcs-szatmári kis vidéki műhelyből nem mernék kiadni egy olyan tripodot, mely a 3 lábat a spéci CNC szabott egységhez 8-as hatlapfejű, alátét nélkül, persely nélkül rögzítenék.
Biztos vagyok benne, hogy az első erőteljesebb meghúzás után a hatlapfejű csavar és anya a festett/eloxált felületen csúnya roncsolásos hibát hagy maga után. Ami minden más szögnél,és pozicíónál máshol hagy nyomot. Meg egyéb rögzítési hibát is feltételezek előre a látott képek alapján....
Viszont a kihúzható láb, és a szorítása, a marokcsavarral, a fotók alapján az díjat érdemel... max egy 360 fokban billenős talp hiányozna alóla

A fotói alapján ugyanaz a kínai cucc ez is mint többi, valószínűleg egy csomó gyermekbetegség orvoslása után, és egy kis ráncfelvarrás, meg karácsonyfadísz megoldással.

Ajaj, :( :( ezért biztos fogok Itt kapni hideget meleget

Üdv Tisza Csaba
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.07. 22:27

pisza írta: A fotói alapján ugyanaz a kínai cucc ez is mint többi, valószínűleg egy csomó gyermekbetegség orvoslása után, és egy kis ráncfelvarrás, meg karácsonyfadísz megoldással.


Ha a többivel is csak annyi lenne a gond, hogy megkarcolja a csavar... :mrgreen:
De semmi baj; mindenki azt használ, amit akar, vagy amit meg tud fizetni.

Mindazonáltal: "Made in the USA" (harmadik sor a lap tetejétől):
http://www.losmandy.com/

Egy kis tájékozódás neked és Vizi Petinek (sajnos angol nyelven):
https://www.youtube.com/watch?v=DBapLdFPnU4

Itt pedig a kínai fejlesztő csapat:
https://www.youtube.com/watch?v=LfFvn9KTSgU

Manufactured by:
Hollywood General Machining, Inc.
416 N. Varney St
Burbank, California 91502

Segítsetek, a fenti cím Kína melyik részén van?

Itt éppen egy Scott Losmandy nevű ferde szemű kínai melós sorjázza a láb végét a rizsföldön:
Képkivágás.JPG


De biztosan jobban tudjátok...
Vagy csak ku...ra mellé nyúltatok. :lol:
(Csak hogy igazad legyen a hideggel és a meleggel. ;) )

Bár "egy szabolcs-szatmári kis vidéki műhelyből" is elérhető az internet...
De szerintem nálad is van, Péter.

Csak azt nem értem, de őszintén, hogy miért a jót fikázzátok, és miért a szart magasztaljátok...?
Az eszem megáll. :shock:


MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Kiskun Alajos
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.03.11. 19:12

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Kiskun Alajos » 2018.01.07. 23:36

Akasztják a hóhért.....hahahahahaha

Mellesleg ez nagyon nem annyival jobb, mint amennyivel drágább....igaz nem kínai :lol: :lol: :lol: :lol:

Attila írta:
pisza írta:
Csak azt nem értem, de őszintén, hogy miért a jót fikázzátok, és miért a szart magasztaljátok...?
Az eszem megáll. :shock:


MDA
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.01.07. 23:40

pisza írta:Sziasztok,
előzetesen hozzáteszem , hogy ezt a háromlábat csak fotókról ismerem, de tucatnyit gyártottam már, és mégannyit javítottam, vagy tuningoltam.

Meg tudnád adni néhány általad készített háromláb elcsavarodás mértékét a tetején, mondjuk [ívmásodperc/Nm] egységben, ha mondjuk 20 kg tömeggel terhelten áll a saját lábán?
pisza írta:Biztos jó ez a G11 es mechanika, de egy szabolcs-szatmári kis vidéki műhelyből nem mernék kiadni egy olyan tripodot, mely a 3 lábat a spéci CNC szabott egységhez 8-as hatlapfejű, alátét nélkül, persely nélkül rögzítenék.
Biztos vagyok benne, hogy az első erőteljesebb meghúzás után a hatlapfejű csavar és anya a festett/eloxált felületen csúnya roncsolásos hibát hagy maga után. Ami minden más szögnél,és pozicíónál máshol hagy nyomot. Meg egyéb rögzítési hibát is feltételezek előre a látott képek alapján....

É nem látok a fotón a csavar feje alá, hogy vajon van-e alatta valami, ami lehet, hogy kicsivel kisebb...?
pisza írta: Viszont a kihúzható láb, és a szorítása, a marokcsavarral, a fotók alapján az díjat érdemel... max egy 360 fokban billenős talp hiányozna alóla

Hát ebben sem vagyok olyan biztos, hogy csak ez a megoldás a jó, ugyanis ez csak egy gyűrű mentén szorít, és a kihuzat sajnos billeghet benne! A korrekt megoldás két távolabbi gyűrű lenne szerintem.
A talp alá meg egyáltalán nem biztos, hogy 360 fokban billegő talp kell. Az, hogy mi kell alá, az dönti el, hogy hol, milyen talajon, kövön padlón teraszon, vagy gumipadlón állítják fel!!! Nem mindegy!!!
pisza írta: A fotói alapján ugyanaz a kínai cucc ez is mint többi, valószínűleg egy csomó gyermekbetegség orvoslása után, és egy kis ráncfelvarrás, meg karácsonyfadísz megoldással.

Ajaj, :( :( ezért biztos fogok Itt kapni hideget meleget

Üdv Tisza Csaba

Hát ezt azért ilyen határozottan nem merném állítani! Ha fejlesztesz, javítasz, tuningolsz és gyártasz is háromlábakat, akkor azt se vonja itt senki kétségbe, és nem állítja egy fénykép alapján, és nem mondja az általad létrehozott alkotásra, hogy "a fótói alapján ugyanaz a kínai cucc ez is mint többi, valószínűleg egy csomó gyermekbetegség orvoslása után, és egy kis ráncfelvarrás, meg karácsonyfadísz megoldással".

Persze eddig nem írtad meg, hogy az általad készített háromláb az miért jobb, pedig nagyon kíváncsian várjuk a jól bevált megoldásokat. Hátha összejönne a "tökéletes", hibamentes szerkezet! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.01.08. 00:00

Nincs szüksége Attilának védelemre, de biztosan nem azért tette közzé ennek a szerkezetnek a fényképét, mert valakit bosszantani akart vele! Szerintem azért, mert nagyon sok jó ötlet látható a képen, és olyan statikai megoldás is, amely alkalmazása kívánatos lenne a jelenleg forgalomban lévő, és sajátkészítésű háromlábak esetében is.Sokkal satbilabb két távoli átmenő csavarral megfogni a háromlábat, mint egy csappal, amely kotyog lötyög, vagy egyetlen csavarral a végén oly módon, hogy a felfekvési felülete csak néhány négyzetcenti! Kihajlik, csuklik, nyaklik, és ez vonatkozik a hasonló nem statikailag háromszögelési elven megtámasztott háromlábakra!!! Egy köteg összeragasztott hurkapálcából is lehet állványt készíteni, de minek! A képen én azt látom, hogy a felhasznált megoldás ötletes, anyagtakarékos, esztétikus - szinte formatervezett - és ránézésre tudja amit kell. Hogy a csavar meghúzás hagy-e nyomot, az nem is számít, ha stabil! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.01.08. 00:02

Ez a mechanika úgy látom olyan, hogy van egy eszterga keresztszán, egy eszterga főorsóházon, meg lábak és meg is van a masszivitás, pont van is egy ilyen rakás valamim, inkább nem esztergát rakok belőle össze, hanem távcsövet.

Úgyis kell az erő, hogy elbírja a 2 mosógép házból összehegesztett négyzetes tubusú félméteres tükrösömet, ami persze még csak fejben van meg egyelőre. :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.08. 01:12

Imre írta:Nincs szüksége Attilának védelemre, ...


Kösz, Imre, de tekintsünk úgy az ellenvéleményekre, hogy nem erőszak a disznótor...

Nem életcélom, hogy bárkit is meggyőzzek bármiről, vagy bárki véleményét megváltoztassam, de a ténybeli tévedéseket mindig is korrigálni fogom.

De azt sem a butaság öntudatos kijelentője miatt teszem, hanem az ide látogató kezdők miatt, akik sokszor még nem tudják megkülönböztetni a helyes és helytelen információkat.

Azaz nem baj, ha egyesek butaságokat írnak, arról én nem tehetek (az legyen az ő gondjuk), de legalább ne terjedjen a hülyeség, amire esetleg, talán már lehet némi ráhatásom, ha tényekkel cáfolom.
Bár egynémelyeknél még ebben sem vagyok biztos...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.01.08. 09:13

Attila! Biztosan jó ez a háromláb, a Losmandy az valódi minőség. De amit Tisza Csaba írt a festéklepattogásról, az faktum. Az én köszönetem pusztán ennek szólt.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.08. 09:44

A Losmandy nem festve van, hanem eloxálva.
Egyébként pedig, ha valóban hiányzik az alátét (amiben egyáltalán nem vagyok biztos), akkor tegyél alá, mert az eloxált felület is természetesen megsérülhet.

Bárcsak a szkájvacserek is ilyen könnyen javíthatók lennének, és csak a festésük miatt kellene aggódni... :mrgreen:

Leginkább Csaba megalapozatlan, nagy mellényes és fellengzős véleménye verte ki a biztosítékot nálam (amire Te pedig rátettél egy lapáttal a "like"-kal), ami nem volt túl szimpatikus számomra. Egy korábbi hozzászólásában is 8 diffrakciós tűt vizionált két diffrakciós sík eredményeként. :shock: Egy publikus fórumra szerintem megalapozottabb tudással kellene írni. Ha ez nincs meg (ami persze egyáltalán nem probléma), akkor pedig inkább kérdezni kellene... :oops:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: cbo » 2018.01.08. 14:57

Szaiasztok!

Jó az a Losmandy biztosan, sokáig és talán ma is etalonszerű minőséget képviselt magyar amatőrök számára. Jó pár évvel ezelőtt örültünk volna ha egy ilyenünk van. Láttam már ilyet közelről és használatban is, de nekem valahogy a Fornax-ok robosztusabbnak, merevebbnek tünnek. Az előbbi ára most tényleg jó, közepes műszert tuti elvisz hibamentesen.

Amikor anno lehetőségem volt váltani minőségi és permanensen felállított mechanikára, akkor a Meade LX-200-ak után a Paramount egyik robosztus típusát választottam, ami akkor is és most is sajnos nagyon drága. Kiváló mechanika volt, tette a dolgát. Aztán nagyobb műszert szereztem be amihez már nem volt elég, ekkor váltottam a Fornaxokra, akkor ez 150-es típusnéven futott. Mit mondjak nem bántam meg, főleg úgy hogy egy kisebb verziója egy 40 cm-es nehéz Newtonnal évtized óta megy Szitkay Gabi barátomnál.

Aztán Papp István barátom említette, hogy a HAT mechanikákon használt enkóderes aktív vezérlését kisebb átalakításokkal feltenné a Fornax-omra kipróbálás gyanánt. Ez volt az ős TDM. Kezdetben sok gyerekbetegsége volt, amit jeleztem is neki és ő javította. Egész jó cucc lett belőle. Megkönnyítette az észleléseket. De amikor már mind a CCD kamerám, mind az adaptív optikám, sőt egy külön vezérlő CCD-m is tudott autoguider-ként funkcionálni, már nem láttam szükségét a TDM-nek. Jelenleg sincs, egyenlőre nem igénylem.

Összegzésképpen nekem a Fornax-ok (50, 52, 100, 150,152 és a LIghttrack II) nagyon beváltak. Az új csillagvizsgálómban hamarosan egy Fornax 152 fog éppen ezért üzemelni. Persze van más alternatíva is, döntsön ki ki pénztárcája, lehetőségei szerint, de leginkább azt javaslom, hogy vásárlás előtt mindenképpen nézzétek meg valakinél, hogy mire adjátok a pénzeteket.

Üdv:
Zsolt
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”