Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.07. 10:40

Annyira tetszik, hogy muszáj nyitnom egy topic-ot neki: nem véletlenül "sztárolom" a Losmandy mechanikákat - ha már a SW-t lesajnálom... (bár ezek sem hibátlanok).
Ennél jobb csukló-rögzítési megoldást eddig még nem láttam. Mintaszerű. Bár még nem próbáltam, de ez minden valószínűség szerint nem csavarodik; majdnem úgy áll, mint a kőszikla (legalábbis a SW-hez képest... :lol: ).
Ettől csak az átlós merevítők lennének jobbak, de az talán egy kicsit macerásabb megoldás.
Lehet koppintani!!! 8-)

Losmandy_G-11_láb-fej.jpg


Losmandy_G-11_láb.jpg



Most néztem meg az EQ8-ét, mint a "legerősebb" szkájvacsert; a fasorban sincs ehhez képest!!!
A kínaiak még mindig a sötétben tapogatóznak... :lol:

MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.01.07. 13:55

Vannak részletesebb adatai? Pl. láb átmérő, anyaga, falvastagság, legrövidebb hossza, maximális magassága... stb. - Azért ha jobban megnézed, biztos tudnál ezen is javítani, hogy ugyan ennyi anyagból stabilabb legyen!? Persze a SW állványokat is szét lehet szedni, és a közepet lecserélve kicsit máshogyan összerakni, és akkor azok is legalább egy nagyságrenddel stabilabbak lesznek! Igazából a "háromszögek" ennél a megoldásnál is eléggé kicsik, de már lassan alakul náluk is a helyzet, és gondolom, hogy az ára is fokozódik.... Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.07. 16:17

Imre írta:Vannak részletesebb adatai? ...


Sajnos nekem nincs ilyen mechanika-lábam, ezért megmérni sem tudom. Csupán a fotón láttam, amikor a Losmandy-k között nézelődtem, de azonnal megtetszett a láthatóan műszaki fejjel alaposan átgondolt konstrukció.

Pont ezt a fajta műszaki átgondoltságot hiányolom a kínai cuccokból.

Egyébként én még annyit javítanék rajta - ha már rákérdeztél -, hogy mindegyik láb aljára és a tőle pl. jobbra (vagy balra; tök mindegy, de elég csak az egyik irányban körbe kötni) eső láb közepére tennék egy-egy bilincset, amit mereven összekötnék egy újabb csővel. Így egy brutál merev rácsos szerkezet alakítható ki, ami innentől kezdve képtelen a legkisebb torziós belengésre is.

A tengelykeresztek elég merev szerkezetek (akár, kis túlzással, viszonylag még az EQ1 is) a láb csavarodásához képest, így már "csak" a csigahajtóművet kell "bikára" megfogni, és máris kész a "tökéletes" mechanika. :D

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.01.07. 17:11

A kép alapján én két dogon változtatnék , a csöveket a befogás helyén párhuzamos síkra köszörülném ill, a felső csavarokat nagyobb átmérőjű csapokra cserélném . Egyébként nem túl bonyolult koppintani ;)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.01.07. 17:44

Szép fénykép, de ami engem nagyon érdekel, az sajnos éppen nem látható! Alul a feltehetően 3 darab 120 fokos idom, amiben a lábak kihajlanak, azokat hogyan erősítették a tetőlaphoz? A másik az a rögzítő nyelvecske, amit már kitaláltam, hogy mi lehet benne, amely egyetlen központos csavarral utólag rászorítható egy hatszögletű anyára. Az átmenő csavar meg feltehetően a tövében négyzetes szárú, mint a kapupánt. Vajon a lábvégi átmenők azok miért nem lazíthatóak? Ott vajon nincs lötyögés, kotyogás, vagy szorosan illesztett, dörzsárazott? Nem hinném! Alul látható 6 csavar a 3 db. 120 fokos idom összetartásához, tehát 3 egyforma darabból áll a tartó, és a negyedik a központi rész. Különben eléggé "sarkos" a szerkezet, tehát van benne feszültséggyűjtő hely bőven! A láb az biztos, hogy cső, hiszen kihúzható a hosszabbítás.

A lábak végét, ha síkra köszörülöd akkor elvékonyodik! Inkább nényszögesíteném a kört, mondjuk egy belenyomott négyzetes tuskóval, és az szorítható is lenne rendesen! Nem lapulna be, mint a cső!

A csavar az jó, ha szorítható a felállítás után. Szerintem felesleges lenne oda illesztett csap. Ha felállítják, és utána mind a 6 csavart megszorítja egy kallantyúval, az ugyan el nem mozdul!

A lábközép és végek közti merevítés is fontos, kivéve, ha a lábtartó csavarjai távol vannak és a láb rövid.

Ez csak Newton rendszerhez jó, mert refraktorhoz kihúzva is alacsony! Felesleges a magasítás szerintem.
A rátett fej alá tennék inkább nagyátmérőjű toldócsövet, ha nagyon muszáj! Akár 20 cm ferdét is! Néha éppen ennyi kell a lábütközés elkerüléséhez! A súlypont meg bennmarad, ha a dőlés irány alá esik egy láb!
Természetesen ez már egy másik, terpesztettebb konstrukció lenne.

Nem akarom koppintani, hiszen látom már ennek is a gyengéit, de kétségtelenül jobb konstrukció, mint amit eddig ismertem! Ha tudnék önteni egy lábtartó fejet aluból egyben, vagy hegesztetni 6-8 mm-es vaslemezből kiszabva, akkor szinte tökéleteset alkothatnék, akár 200 kg hasznos terhelésre is!
Még az sem biztos, hogy cső lenne a lába! Végein bélelt szögletes idom is megfelelő szilárd lenne!
Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.01.07. 17:52

Nem csőből kellene csinálni a csatlakozó részt , hanem tömör alurúdból . A csőlábakat menetes toldással felrakni . A csapot azért írtam mert a sima csavaroknál mindig van kottyanás .
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.07. 18:13

Végh Zoli írta:A kép alapján én két dogon változtatnék , a csöveket a befogás helyén párhuzamos síkra köszörülném ill, a felső csavarokat nagyobb átmérőjű csapokra cserélném ...


A köszörülés valóban pontosabb megfogást adna, a lábak forgástengelyeként pedig illesztőcsavar illesztett furatba szintén jobb lenne (ez utóbbi cseréje ráadásul házilagosan is megoldható, utólag), de szerintem egyik sem feltétlenül szükséges, érdemben nem sokat javítana (bár valóban "elegánsabb" lenne).

Mivel a felső csavar önzáró anyával már gyárilag szorosra van húzva (de bármikor utána is húzható, ha kell), a karos anyával pedig szétnyitás után rögzíti a felhasználó a pozíciót szorosra húzva a csavart, ezért a felső csap (ami a SW láb gyenge pontja) itt szinte egyáltalán nincs is terhelve!!! A nyomatékot nem a csap viseli a láb csuklójában, hanem kulissza, ami tarja a lábat. Márpedig a kulissza elemei alul-felül mereven rögzítve vannak egymáshoz.
Ez a szerkezet (a kulissza) már csak akkor lenne merevebb, ha nem csavar-kötésekkel lenne összeszerelve, hanem hegesztett szerkezet volna. (Imrének: nem kell acélból, bőven elegendő az alu oda is - természetesen védőgázas AWI vagy AFI hegesztéssel.)

MDA

u.i.: mivel két-két szorosra húzott csavar tartja a lábakat, nyíró igénybevétel pedig minimális ebben a konstrukcióban, ezért a kottyanás esélye sokkal-sokkal kisebb a hagyományos megoldással szemben!!! (De tény, hogy illesztett csapokkal volna az igazi...)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2018.01.07. 18:27-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.01.07. 18:21

Gondolom az ára azért indokolná az elegánsabb megoldást :lol:
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.07. 18:40

Végh Zoli írta:Gondolom az ára azért indokolná az elegánsabb megoldást :lol:


Meg fogsz döbbenni: olcsóbb a G11 ezzel a szuper lábbal és profi, vezeték nélküli, Ascom-kompatibilis GoTo vezérléssel együtt (4000€, azaz 1,2millió Ft), mint a legolcsóbb Fornax, az 52-es, bármilyen láb és bármilyen vezérlés nélkül (!!!) (1,5millió Ft)!!!

Pl. itt:
https://www.bresser.de/en/Astronomy/EXPLORE-SCIENTIFIC-LOSMANDY-G-11-PMC-Eight-GOTO-Mount.html?listtype=search&searchparam=losmandy

A Fornax itt:
https://tavcso.hu/termek/Fornax52

Igaz, a Fornax terhelhetősége papíron 40kg, a Losmandy "csak" 27kg (de azért szívesen összehasonlítanám őket...). Ugyanakkor a Losmandy csapágyazása tökéletes (2-2 axiális talpcsapágy és radiális tűgörgős csapágy tengelyenként), csigahajtóműve pedig brutál merev.

A nettó periodikus hiba a Fornax esetében jobb, de vezetni akkor is kell mindkettőt. (TDM mindkettőhöz kapható! :lol:)

Szeretem a Fornax-okat, mert hazai cucc, meg Pali is nagyon jó ismerősöm, de ami igaz, az igaz, bocs. :oops:

Jelenleg a G-11 best buy...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.01.07. 19:24

Csak a tripodra gondoltam .
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”